„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Krintančios žaliavų kainos rodo štilį viso pasaulio ekonomikoje

Pasaulio rinkose atpigęs varis, aliuminis, auksas ir nafta kelia vis didesnį susirūpinimą dėl pasaulio ekonomikos būklės. Vien tik per šią savaitę žaliavinės naftos kaina nukrito iki 50 dolerių už barelį, o už aukso unciją prašoma mažiau negu 1100 dolerių – mažiausiai per penkerius metus. Kasybos pramonės įmonių, tokių kaip „Newmont Mining“, „Barrick Gold“ ar „Coeur Mining“ akcijų vertė liepą sumenko 20–25 proc. Šie ženklai nėra gerų žinių pasauliniam ūkiui pranašai, rašo naujienų svetainė cnn.com.

Vienas iš tokių pavyzdžių yra Šiaurės Amerikos naftos bendrovės, kurios išgavo tiek naftos, kad dabar rinkoje yra jaučiamas didžiulis šios žaliavos perteklius.

 Paklausą mažina stiprus doleris

Kita žaliavų paklausos sumažėjimo priežastis – JAV doleris. Šios šalies ekonomikos būklė yra geresnėje padėtyje negu jos varžovių, o Federalinė rezervų sistema (FED) baigė savo ūkio skatinimo programą. Dėl to doleris smarkiai įsiveržė į priekį, lyginant su euru ir jena.

Tai – bloga žinia žaliavų, kurių dauguma yra įkainotos doleriais, pirkėjams. Stipresnis doleris mažina paklausą, nes gerokai pabrangina naftą ir kitus išteklius juos perkant kitomis valiutomis.

Stipresnis doleris mažina paklausą, nes gerokai pabrangina naftą ir kitus išteklius juos perkant kitomis valiutomis.

Taigi, stebėtis kalnakasybos ir energetikos įmonių akcijų vertės mažėjimų neverta.

„Kenčia visas žaliavų sektorius“, – sako M.Blockas.

Žaliavų kainų kritimas taip pat yra didelis galvos skausmas Lotynų Amerikos šalims, tokioms kaip Brazilija, kurių ūkio augimas priklauso nuo šių išteklių eksporto. Su šia problema susiduria ir kalnakasyba garsėjanti Australija, kuri stengiasi išvengti pirmosios recesijos per 24 metus.

Nors kol kas niekas nežino, kada žaliavų kainų kritimas baigsis, tačiau nemažai ekonomistų spėja, kad tai atsitiks jau greitu metu.

JAV dilema dėl bazinės palūkanų normos 

Šiuo metu įdomu tai, kokį žingsnį tvyrant tokiai situacijai žaliavų rinkose, žengs FED? Jo vadovė Janet Yellen jau yra prasitarusi, kad JAV bazinė palūkanų norma bus didinama šių metų antroje pusėje, tačiau mažesnės žaliavų kainos infliaciją padidintų gerokai už centrinio šalies banko siekiamų ribų.

„Jeigu žaliavų kainos ir toliau smigs į apačią, tai pakenktų infliacijai. Kaip FED tuomet keltų palūkanų normą?“ – retoriškai klausia M.Blockas.

Tačiau tokiai nuomonei prieštarauja D.Kelly, pabrėždamas, kad JAV infliacijos rodikliai atrodo gerai, o darbo vietų skaičiaus augimas išlieka stabilus.

„Manau, kad viskas sudėtingiau, bet dėl to FED neturėtų keisti savo sprendimo“, – įsitikinęs D.Kelly.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų