Kriptovaliutos investiciniame portfelyje: kodėl diversifikacija yra būtina

Pastaruoju metu bitkoino kainoms mušant vis naujus rekordus, daug investuotojų atsigręžė į kriptovaliutas. Visgi, ši turto klasė pasižymi dideliais kainų svyravimais ir nepatyrusiems investuotojams reikia itin pasverti rizikas. Finansų ekspertai pataria – kriptovaliutos jūsų investiciniame portfelyje turėtų sudaryti vos kelis procentus visos investicijų vertės.
Kriptovaliutos investiciniame portfelyje: kodėl diversifikacija yra būtina
Kriptovaliutos investiciniame portfelyje: kodėl diversifikacija yra būtina / Istock nuotr.

Vis dėlto negalima pamiršti, kad nors investavimas gali būti efektyvus būdas pasyviai kaupti turtą ilguoju laikotarpiu, tačiau jis visuomet susijęs ne tik su galimybėmis uždirbti, bet ir rizikomis.

„Racionalus požiūris, portfelio diversifikavimas ir rizikos tolerancijos įvertinimas yra esminiai principai investuojant. Į investicinį portfelį įtraukus įvairių turto klasių, galima sumažinti riziką ir ilgainiui išlaikyti stabilumą Investavimas turėtų būti disciplinuotas ir gerai apgalvotas procesas, kurio pagrindas – aiški, pagrįsta strategija, o ne atsitiktiniai sprendimai ar emocijos“, - Jonas Juengeris, Lietuvoje veikiančio „Binance“ kriptokeityklos padalinio „Bifinity“ vadovas.

Kas yra investicinis portfelis?

Asmens investicinis portfelis – tai turimo investicinio turto, įskaitant akcijas, obligacijas, kriptovaliutas, nekilnojamąjį turtą, grynuosius pinigus rinkinys. Paprastai kalbant, tai turto paskirstymas tarp įvairių turto klasių, siekiant optimizuoti investicijų grąžą ir valdyti riziką pagal asmeninius finansinius tikslus.

Formuojant savo investicinį portfelį svarbu nuspręsti, kokią dalį portfelio sudarys kiekviena turto klasė atsižvelgiant į rizikos toleranciją, finansinius tikslus ir investavimo laikotarpį.

Pavyzdžiui, jei esate rizikingesnių investicijų šalininkas, jūsų portfelyje gali dominuoti akcijos ar kriptovaliutos. Konservatyvesniems investuotojams svarbesnį vaidmenį atliks obligacijos, nekilnojamasis turtas ir pan.

Laikui bėgant lūkesčiai ir tolerancija rizikai gali keistis, todėl svarbu reguliariai peržiūrėti ir savo investicinį portfelį.

Laikui bėgant lūkesčiai ir tolerancija rizikai gali keistis, todėl svarbu reguliariai peržiūrėti ir savo investicinį portfelį.

Jį galima pritaikyti prie naujų aplinkybių, pavyzdžiui, keičiantis ekonominėms sąlygoms ar asmeniniams tikslams.

Rizikos tolerancija

Tolerancija rizikai – tai investuotojo noras ir gebėjimas atlaikyti nuostolius, kurie net labai nuosaikiai investuojant visuomet yra įmanomi. Pradedantiesiems investuotojams tai reiškia, kad, be kitų veiksnių, reikia atsižvelgti į tokias aplinkybes kaip galutiniai tikslai, dabartinė finansinė padėtis ir supratimas apie investicinius produktus.

Pirmas žingsnis, kurį investuotojas galėtų žengti, norėdamas nustatyti savo rizikos toleranciją, yra finansinių tikslų nusistatymas. Pavyzdžiui, įprasti ilgalaikiai investavimo tikslai gali būti taupymas pensijai arba turto kaupimas ateities kartoms, o trumpalaikiai – automobilio įsigijimas arba siekis artimiausiu metu įgyti aukštąjį išsilavinimą, keliauti ir t.t.

Šie tikslai gali turėti įtakos rizikos valdymui ir tolerancijai, nes finansiniai tikslai gali lemti investuotojo laiko horizontą, t.y. laiką, kurį jis planuoja laikyti savo turtą prieš jį realizuodamas.

Kuo ilgesnis laiko horizontas, tuo didesnę riziką gali prisiimti investuotojas, nes ilgalaikis pelnas gali atsverti trumpalaikius kainų svyravimus.

Kas yra investicinio portfelio diversifikacija?

Diversifikavimas – tai turimo kapitalo paskirstymas per skirtingas turto klases ir finansines priemones.

Pagrindinis diversifikavimo tikslas – sumažinti bendrą riziką, kuri gali kilti turint vienos turto klasės, pavyzdžiui, akcijų, obligacijų ar kriptovaliutų turtą. Tai reiškia, kad vienai turto klasei pingant bendrą portfelio vertę galėtų išlaikyti kitos.

Tinkamas balansas gali padėti investuotojams lengviau pasiekti savo tikslus, tačiau labai svarbu atlikti išsamius tyrimus ir suprasti kiekvienos investicijos riziką ir galimą grąžą.

Konservatyvūs investuotojai diversifikuodami savo investicijas dažnai pasirenka didesnę krepšelio dalį skirti akcijoms ir obligacijoms, o investuodami ilguoju laikotarpiu įtraukia ir rizikingesnių atskirų įmonių akcijų, kriptovaliutų.

Pavyzdžiui, „Binance Academy“ pateikia tokį portfelio diversifikavimo pavyzdį: didelį grynųjų pinigų rezervą turintis konservatyvus investuotojas gali 70 proc. savo kapitalo skirti akcijoms, 20 proc. – obligacijoms ir 10 proc. – indėliams. Šias proporcijas galima keisti, o krepšelį paskirstyti kur kas plačiau – atsisakyti dalies akcijų, kurios taip pat yra gana rizikinga investicija, ir, pavyzdžiui, į portfelį įtraukti 2-5 proc. kriptovaliutų, investicinių fondų vienetų, dalį kapitalo skirti sutelktinio finansavimo platformoms.

Pradedant investuoti ir pirmą kartą sudarant savo investicinį portfelį nereikia bijoti klaidų – turto paskirstymas nėra vienkartinis ir nekeičiamas sprendimas, laikui bėgant krepšelį rekomenduojama nuolat peržiūrėti ir pritaikyti pagal pasikeitusius tikslus, grąžos lūkesčius, riziką, rinkos ir ekonominę situaciją.

Kriptovaliutų reikšmė investiciniame portfelyje

Stabiliai finansiškai ant kojų stovintis investuotojas gali jaustis drąsiau ir būti pasirengęs prisiimti didesnę riziką, siekdamas aukštesnės investicijų grąžos. Tokiu atveju atlikęs išsamią rinkos analizę, kuri kriptovaliutų pasaulyje dar vadinama DYOR (angl. do your own research) terminu, jis gali koreguoti savo portfelį sumažindamas grynųjų pinigų dalį ir įsigydamas rizikingesnių turto klasių, pavyzdžiui, bitkoinų.

Taip investuotojas didina potencialą uždirbti didesnę grąžą, tačiau kartu prisiima ir didesnę su šiuo turtu susijusią riziką, kurią lemia dideli kainų svyravimai ir rinkos neapibrėžtumas.

Kiekvienas investuotojas turėtų pats įvertinti, kokią dalį jo investicinio portfelio sudarys kriptovaliutos. Tai priklauso nuo finansinių tikslų, rizikos tolerancijos ir kriptovaliutų kaip finansinio instrumento supratimo.

Pradedantiesiems ir tiems, kurie dar neturi daug investavimo patirties, paprastai rekomenduojama, kad kriptovaliutos sudarytų tik nedidelę dalį portfelio – ne daugiau 5 proc.

Diversifikacija investuojant į kriptovaliutas

Techniniu požiūriu kriptovaliutos yra viena turto klasė. Tačiau kriptovaliutų portfelyje taip pat galite diversifikuoti produktus, kurių tikslai ir naudojimo atvejai skiriasi.

Pavyzdžiui, savo portfelį galite paskirstyti įsigydami dalį bitkoinų, dalį stabilios vertės kriptovaliutų ir dalį kitų kriptovaliutų (angl. altkoins). Kriptovaliutų portfelio subalansavimas ne itin smarkiai skiriasi nuo tradicinio portfelio subalansavimo – reikia tiesiog diversifikuoti savo investicijas tarp skirtingų kriptovaliutų. Tad nors investavimas į kriptovaliutas ir laikomas gana rizikingu, riziką diversifikuojant portfelį galima sumažinti.

Svarbu pabrėžti, kad investicinį planą sudaryti gali būti gana paprasta, tačiau svarbiausia yra įgyvendinimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų