Nuo šių metų pradžios stambūs elektros vartotojai, kurių leistina naudoti galia yra ne mažesnė nei 400 kW, neteko teisės elektrą įsigyti už valstybės reguliuojamą kainą, todėl tokios įmonės iki liepos 1-osios privalo pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją, informuoja dienraštis „Kauno diena“.
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos duomenimis, šiuo metu tai padarę tėra vos 16 proc. – 277 vartotojų iš 1,7 tūkst., didžiajai daliai įmonių elektrą tebetiekia Rytų skirstomieji tinklai ir VST.
„Akivaizdu, kad pereinamasis laikotarpis turės būti pratęstas. Nerealu, kad visi vartotojai spėtų pasirinkti tiekėjus per likusį laiką“, – sakė Nepriklausomų elektros tiekėjų asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Merčaitienė.
Anot jos, situacija, kai elektra tapo preke, kurią galima rinktis, yra nauja ir visiškai neįprasta įmonėms, joms trūksta informacijos, aiškumo, ką pasirinkti ir kodėl tai reikia daryti. Be to, iki šiol neaišku, kas gresia vartotojams, kurie laiku nepasirinks tiekėjo.
Šiuo metu aktyviausiomis dalyvėmis mažmeninėje elektros tiekimo rinkoje vadinamos keturios įmonės: antrinė „Lietuvos energijos“ įmonė „Energijos tiekimas“, antrinė „Latvenergo“ įmonė „Latvenergo prekyba“, „Eesti energia“ įmonė „Enefit“ ir „SBE Energy“.
Daugiausia klientų šiuo metu yra pritraukęs „Energijos tiekimas“. Antroje vietoje pagal jau pritrauktų vartotojų skaičių šiuo metu yra „Latvenergo prekyba“, turinti apie 40 klientų.
Estijos elektros tiekimo bendrovė „Enefit“ šiuo metu turi apie 10 klientų ir iki metų pabaigos tikisi užimti apie 3 proc. mažmeninės elektros tiekimo rinkos.
Rinkos dalyviai prognozuoja, kad didžiausią mažmeninės elektros tiekimo rinkos dalį užims vietos rinkos dalyvis „Energijos tiekimas“.
Nors įmonės privalo pasirinkti tiekėjus iki liepos 1 dienos, iki šiol neaišku, kuo gresia delsimas. Galima griežčiausia sankcija – elektros atjungimas, tačiau abejojama, ar tokių priemonių skirstomųjų tinklų bendrovės imtis drįs.