Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Latvijos premjeras Valdis Dombrovskis susirūpino Skandinavijos kapitalo bankų dominavimu šalies finansų sektoriuje

Latvijos vyriausybė pažėrė kritikos Skandinavijos kapitalo bankams dėl dominavimo finansų sektoriuje, kuris, pasak vyriausybės, turėtų labiau prisidėti prie ekonomikos augimo skatinimo.
Latvijos premjeras Valdis Dombrovskis
Latvijos premjeras Valdis Dombrovskis / BFL/Tomo Lukšio nuotr.

Latvijos premjeras Valdis Dombrovskis sako, kad Šiaurės bankai, tarp jų „Swedbank“ ir SEB, pernelyg dominuoja Latvijos finansų sektoriuje ir ragina bankus sušvelninti skolinimo praktiką bei teikti daugiau paskolų šalies ekonomikai.

„Po krizės Skandinavijos bankai dar labiau pradėjo dominuoti sektoriuje ir yra dar mažiau dalyvių iš išorės. Konkurencija dar labiau slopinama“, – teigė V.Dombrovskis.

Jis norėtų, kad paskolų teikėjų dominuojanti padėtis būtų panaikinta, o rinkoje atsirastų daugiau bankų ir būtų skatinama konkurencija.

Pasak „Swedbank“ Latvijos padalinio vadovų, bankas jau plečia veiklą Baltijos šalyse ir yra įsipareigojęs regionui. „Swedbank“ padėtis kaip antro pagal geriausią kapitalizaciją Europos Sąjungoje po „Svenska Handelsbanken“ reiškia, kad jis turi pinigų investicijoms Latvijoje, sakė padalinio vadovas Maris Mancinskis.

„Gera Skandinavijos bankų padėtis yra gera žinia Baltijos šalims“, – pareiškė jis ir pridūrė, kad bankai turi „kapitalą ir gebėjimą“ investuoti.

Švedijos bankai „tapo kiek labiau ribojantys ir tam gali būti priežastis. Didelė rizika turi savo kainą, todėl reikia sumažinti riziką ir užtikrinti geresnį atsparumą“, – sakė praėjusią savaitę Rygoje viešėjęs Švedijos premjeras Fredrikas Reinfeldtas.

Šiaurės šalių paskolų teikėjai, tarp jų „Swedbank“, SEB, „Nordea Bank“, DNB ir „Danske Bank“ praėjusių metų kovo mėnesį kontroliavo 66,5 proc. Latvijos paskolų rinkos, palyginti su 64,8 proc. 2008 metų pabaigoje ir 63,6 proc. 2007-aisiais.

„Prieš krizę Švedijos bankai labiau buvo problema, o ne sprendimas, nes jie labai lengvai teikė paskolas, padėdami perkaitinti mūsų ekonomiką ir sukurti nekilnojamo turto burbulą. Prasidėjus pasaulio finansų krizei jie staiga nutraukė finansavimą mūsų šalyse ir patyrėme skaudų nuosmukį“, – sakė V.Dombrovskis.

Latvijos vyriausybė dar gali diversifikuoti bankininkystės rinką parduodant „Citadele“ banką, kur ji valdo 75 proc. akcijų, o likusi dalis priklauso Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankui. „Citadele“ turi 41 skyrių ir aptarnavimo centrus Latvijoje bei padalinius Lietuvoje, Estijoje, Azerbaidžane, Vokietijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Baltarusijoje ir Kazachstane.

Tačiau vyriausybė artimiausiu metu nesitiki parduoti „Citadele“ banko, nes „susidomėjimas nėra toks didelis kokio norėtume“, sakė V.Dombrovskis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos