Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

LB atstovas: PVM pajamų planas kitąmet gali būti neįvykdytas

Valstybės kitų metų biudžete numatytas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) surinkimo planas neatitinka numatomos ekonominės raidos, sako Lietuvos banko (LB) ekonomistas Vaidotas Tuzikas.
BNS nuotr.
Kainos

„Turime tam tikrų pastebėjimų dėl PVM plano. Mūsų vertinimu, yra rizika, kad pajamų iš PVM planas gali būti ir neįvykdytas 2024 metais“, – pirmadienį Seimo Audito komitete teigė LB Ekonomikos departamento Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus ekonomistas.

Plane numatyta, kad kitais metais pajamos iš PVM padidės maždaug 11 proc., tuo metu mokestinė bazė augs perpus lėčiau – 6 procentais. V.Tuziko teigimu, skirtumas tarp planuojamų pajamų ir mokesčio bazės sieks 296 mln. eurų.

Pasak jo, kitais metais nustojus galioti PVM lengvatai maitinimo, sporto ir atlikėjų sektoriams, papildomai bus surinkta 140 mln. eurų: „Tai tik pusė sumos, kuri susidaro dėl spartesnio pajamų plano augimo“.

Likę 160 mln. eurų planuojami, nes numatomas teigiamas PVM mokesčių mokėtojų skolos Valstybinei mokesčių inspekcijai balansas.

„Mes įžvelgiame rizikų, susijusių su šia dalimi, nes pastaraisiais mėnesiais nuo metų pradžios PVM nepriemoka nebemažėja, priešingai, negu buvo 2023-aisiais ar 2022 metais, kai sugrįžtantys mokesčių atidėjimai generavo tam tikras papildomas pajamas iš PVM. Todėl šio veiksnio potencialas generuoti papildomas pajamas jau šiuo metu atrodo išsisėmęs ir iš čia kažko papildomai tikėtis greičiausiai nereikėtų“, – kalbėjo V.Tuzikas.

Anot jo, dar yra ir antras svarbus veiksnys – verslo pasitikėjimo rodikliai: „Tai, kiek įmonių nurodo, kad patiria finansinių sunkumų, tai ta tokių įmonių dalis pastaruoju metu yra didžiausia per dešimtmetį“.

„Mūsų vertinimu, tai gana reikšminga rizika, kad tai paveiks įmonių gebėjimą vykdyti mokestinius įsipareigojimus“, – sakė V.Tuzikas.

Didžiąją planuojamų biudžeto pajamų dalį (39,1 proc.) kitąmet sudarys PVM įplaukos. Iš šio mokesčio planuojama gauti 6,647 mlrd. eurų pajamų.

Naujausioje Europos Komisijos ataskaitoje nurodoma, kad PVM atotrūkis 2021 metais Lietuvoje siekė 14,5 proc. ir buvo 4,2 proc. punkto mažesnis nei 2020 metais, šalis per metus prarado 795 mln. eurų PVM.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos