Vienas didžiausių Lenkijos bankų pradėjo žvalgytuves Lietuvoje?

Vieno didžiausių valstybinių Lenkijos bankų PKO antrinės kompanijos vadovas Rafalas Kozlowskis pirmadienį Vilniuje susitiko su finansų ministru Viliumi Šapoka „susipažinti su situacija Lietuvoje“. Svečią lydintis Lietuvos Lenkijos verslo tarybos vadovas Jaroslavas Neverovičius užsimena, kad Lenkijos bankas gali ateiti į Lietuvą.
Vilius Šapoka (kairėje) ir Rafalas Kozlowskis
Vilius Šapoka (kairėje) ir Rafalas Kozlowskis / Finansų ministerijos nuotr.

Į Vilnių atvyko PKO banko dukterinės įmonės PKO Bank Hipoteczny valdybos pirmininkas Rafalas Kozlowskis. Jis teigė su ministru aptaręs garantuojamų obligacijų rinką, pasidalinęs patirtimi, kaip reguliuojama ši rinka Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse. Tai esą buvo ekspertinis vizitas, ir apie jokią plėtrą nekalbėta.

R.Kozlowskis, 15min paklaustas apie galimą banko plėtrą Lietuvoje, sakė, kad šis klausimas ne jam. „Tai klausimas motininei kompanijai – bankui PKO, bet ne man“, – tepasakė R.Kozlowskis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos bankas PKO BP
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos bankas PKO BP

Finansų ministras sakė, kad su Lenkijos banko atstovu kalbėta apie kapitalo rinką.

„Aptarėm naujas tendencijas Lietuvoje, „Fintech“ plėtrą, naujų produktų kūrimą, obligacijų teisėkūros kūrimą, kapitalo rinką“, – po susitikimo sakė finansų ministras.

Tiesa, prieš tai skelbta, kad susitikime bus kalbėta apie banko plėtrą Lietuvoje, tačiau po susitikimo Finansų ministerija feisbuko paskyroje pasidalino kuklia žinute, kad tik buvo aptarta Lietuvos makroekonominė situacija ir perspektyva.

Lietuvoje PKO banko atstovą lydi Lietuvos ir Lenkijos prekybos rūmų valdybos pirmininkas J.Neverovičius, kuris praėjusią savaitę „Lietuvos žinioms“ teigė, kad į Lietuvą gali ateiti Lenkijos komercinis bankas, tačiau neįvardijo – koks.

Apie tai, kad vienas didžiausių Lenkijos bankų gali tapti vienu didžiausių ir Baltijos šalyse, 15min rašė prieš metus. Tąkart žinia apie PKO susidomėjimą DNB ir „Nordea“ junginiu plačiai pasklido ne tik Baltijos šalyse, bet ir Lenkijoje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos bankas PKO BP
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos bankas PKO BP

Tai, kad „Luminor“ ieškoma strateginio pirkėjo, jau seniai ne paslaptis, o rinkos žinovai skubias bankų jungtuves sieja būtent su mėginimu privilioti naują pirkėją. „Sujungimo tikslas ir buvo gražiai supakuoti prekę pardavimui“, – 15min dėstė vienas finansų rinkos dalyvis.

Beveik šimtmetį veikiantis bankas yra vienas lyderių Lenkijos finansų rinkoje. Bankas skelbia, kad Lenkijoje pirmauja pagal klientų, operacijų skaičių, turimą turtą. Bankas pirmauja ir pagal išduotų paskolų, sąskaitų skaičių.

Nors lenkai iki šiol nėra patvirtinę, kad jie nusitaikė būtent į „Luminor“, vis daugiau ženklų rodo, kad PKO gali dominti šis pirkinys.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Luminor logotipas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Luminor logotipas

15min pateikia kelias priežastis, kodėl vienas didžiausių valstybinių Lenkijos bankų gali pradėti veiklą Lietuvoje.

1. Bankas PKO BP dar pernai paskelbė planuojantis įsigijimus užsienyje. Tai 15min patvirtino banko korporatyvinės komunikacijos vadovė Izabela Swiderek-Kowalczyk.

„Banko akcijos yra listinguojamos biržoje, todėl nekomentuojame tokių klausimų. Tačiau kalbant bendrai norėčiau pasakyti, kad PKO BP bankas ką tik priėmė naują strategiją. Remiantis ja nutarta plėsti verslo modelį į užsienį, taip remiant mūsų klientų interesus“, – teigiama banko atstovės komentare.

2. PKO BP Lenkijoje yra įsigijęs „Nordea“. 2013 metais bankas įsigijo visą „Nordea“ verslą Lenkijoje už 694 mln. eurų. Todėl įsigyti „Nordea“ padalinį Lietuvoje, tapusį „Luminor“ dalimi, būtų logiškas žingsnis.

3. Lietuvos vyriausybė siekia, kad Lietuvoje atsirastų daugiau konkurencijos finansų rinkoje, kurioje dominuoja Skandinavijos bankai. Kredito unijos kol kas nesugeba išaugti iki bankų ir sudaryti rimtesnę konkurenciją.

Beje, kaip tik praėjusį penktadienį Vyriausybė atskiru nutarimu sumažino banko ir jo filialo licencijos išdavimo mokestį nuo 50 tūkstančių iki 4 tūkstančių eurų. Finansų ministerija tikisi, kad tai supaprastins bankų ar jų skyrių steigimą Lietuvoje.

4. Stiprūs Lenkijos investuotojai Baltijos šalyse. Verslo įmonės su lenkišku kapitalu yra suinteresuotos, kad čia veiktų lenkų kapitalo bankas.

5. Lenkija kartu su Baltijos šalimis dalyvauja strateginiuose projektuose, pavyzdžiui, „Rail Baltica“ geležinkelio vėžės tiesime.

6. Šiltėjantys politiniai santykiai su Lenkija, išspręstas „Orlen Lietuva“ ir „Lietuvos geležinkelių“ konfliktas taip pat didina tikimybę, kad lenkai gali investuoti Lietuvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų