Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Lietuva nusileido Briuseliui ir „Nukem“ dėl Ignalinos AE uždarymo projektų

Lietuva nusileido Europos Komisijai bei Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymo projekto rangovams ir sutiko pasirašyti pirminę sutartį su Rusijos kapitalo Vokietijos kompanijos „Nukem Technologies“ bei Vokietijos GNS konsorciumu dėl IAE kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo komplekso statybos.
Ignalinos atominė elektrinė
Ignalinos atominė elektrinė / Gedimino Savickio/BFL nuotr.

Tai „Verslo žinioms“ patvirtino energetikos ministras Arvydas Sekmokas, kuris dar rugsėjį teigė, kad „Nukem“ yra nepatikimas rangovas, todėl uždarymo projektus turėtų įgyvendinti kitos kompanijos, o dabartiniai rangovai turėtų baigti tik laikinąją branduolinių atliekų saugyklą. Jo teigimu, susitarimas gali būti pasirašytas kitų metų sausio pradžioje.

Pasirašydama pirminę sutartį su dabartiniais rangovais, Lietuva įsipareigos projektui skirti dalį trūkstamų lėšų. Teigiama, kad projektų biudžeto „skylė“ gali siekti net 100 mln. eurų (345 mln. litų). „Nukem“ esą sutinka padengti apie pusę šios sumos.

Kai kurie Lietuvos pareigūnai neslėpė nerimo, kad kaltindami Lietuvą neveiklumu, rangovai derybose paskutiniu metu vis didino finansines pretenzijas. A.Sekmokas teigia, kad susitarimas su „Nukem“ gali būti pasiektas tarpininkaujant Europos Komisijai ir tikintis papildomo finansavimo IAE uždarymui.

„Verslo žinių“ žiniomis, pasirašyti IAE ir „Nukem Technologies“ susitarimą Lietuvą spaudė Europos Komisija. Kai kurie Lietuvos pareigūnai neoficialiai tvirtino, esą be Lietuvos įsipareigojimo Europos Komisija nenorinti toliau finansuoti IAE uždarymo ir todėl sumažinusi šiam projektui skirtas lėšas nuo reikalingų 770 mln. iki 210 mln. eurų Europos Sąjungos 2014–2020 metų biudžete.

„Nukem“ įgyvendina du didelius IAE uždarymo projektus – įrengia 123 mln. eurų (425 mln. litų) vertės kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugojimo kompleksą ir stato 193 mln. eurų (666 mln. litų) pradinės vertės laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą. Jų statyba vėluoja maždaug 3–4 metus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos