Savo duomenų viešinti nesutikęs uostamiesčio gyventojas „Vakarų ekspresui“ pateikė Suomijos nacionalinio draudimo institucijos (KELA) lapkritį atsiųstą laišką, kuriuo pensininkas informuojamas apie galimas įstatymų pataisas ir pasekmes – nuo kitų metų vasario nutraukiamus mokėjimus užsienyje gyvenantiems žmonėms.
KELA „Vakarų ekspresui“ patvirtino, jog tai tikra informacija.
„Taip, mes tikrai siuntėme tokius laiškus. Nors vyriausybės pasiūlymas dar svarstomas ir dar neįsigaliojo, nutarėme žmones informuoti iš anksto“, – teigė KELA atstovas.
Suomiai ruošiasi taupyti
KELA laiške klaipėdiečiui teigiama, kad Suomijos socialinės apsaugos ir sveikatos ministerija rengia Nacionalinio pensijų įstatymo pataisą, kurios tikslas – nutraukti mokėjimus užsienyje gyvenantiems žmonėms.
„Siunčiame Jums šį laišką dėl to, kad gyvenate ES, Europos ekonominės erdvės valstybėje, Jungtinėje Karalystėje, ar Šveicarijoje ir iš KELA gaunate nacionalinę pensiją“, – teigiame laiške.
Nacionaline pensija Suomijoje laikoma išmoka, kuri papildo su darbo stažu susijusią pensiją, jeigu šios nesukaupta ar sukaupta nepakankamai. 2024-ųjų sausį maksimali nacionalinė pensija Suomijoje siekė 775 eurus.
Anot KELA, siūlomi įstatymo pakeitimai galiotų tik nacionalinių pensijų gavėjams užsienyje, tačiau dėl to dar neapsispręsta, o jeigu siūlymams bus pritarta, klaipėdiečiui išmokos bus nutrauktos.
„Praktikoje tai reiškia, kad jei pataisa įsigalios taip, kaip siūlo vyriausybė, Jūsų pensijos mokėjimas bus nutrauktas 2025 metų sausio 31 dieną. Jei mokėjimas bus nutrauktas, gausite tai numatantį sprendimą, Jums nereikia imtis jokių veiksmų“, – rašoma laiške Klaipėdos gyventojui.
Anksčiau šiemet KELA jau skelbė, kad planuoja nutraukti nacionalinių pensijų mokėjimą užsienyje gyvenantiems žmonėms, aiškinama, jog šis sumanymas yra 2025-2028 metų valstybės finansų valdymo plano dalis, kuri leistų sutaupyti apie 38 mln. eurų per metus.
Suomijos vyriausybės pasiūlymas dar svarstomas šalies parlamente, kol sprendimas nepriimtas, dabartinė pensijų mokėjimo tvarka nesikeičia, tačiau ruošiamasi galimoms permainoms.
„KELA dar nežino, kada bus įgyvendintas planas (...) Kol kas KELA ir toliau mokės pagal numatytas išmokas gavėjams už Suomijos ribų. Socialinės apsaugos ir sveikatos ministerijoje vykdomi pasirengimo pokyčiams darbai, o klausimas bus sprendžiamas laikantis įprastos teisėkūros procedūros“, – skelbia įstaiga.
Šalpos pensijos analogas
Paprašyta komentuoti šią situaciją Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministerija „Vakarų ekspresui“ nurodė, kad neturi išsamios informacijos apie Suomijos planuojamus pakeitimus, tačiau teigė, jog permainos yra susijusios su išmoka, prilygstančia šalpos pensijai mūsų šalyje.
„Suomijos KELA moka pensijas gyvenamosios vietos pagrindu – šių išmokų mokėjimas nepriklauso nuo stažo ar sumokėtų įmokų. Šiuo atveju kalbama būtent apie šių pensijų mokėjimą. Lietuvoje analogas būtų šalpos pensija. Suomijos teisės aktų pakeitimai susiję būtent su KELA gyvenamosios vietos pagrindu mokamomis pensijomis“, – teigiama ministerijos komentare.
Anot jo, ES reglamentai garantuoja Bendrijoje migruojančių žmonių socialinę apsaugą, tačiau juose numatytos ir išimtys, kai išmokos neeksportuojamos ir mokamos tik pagal gyvenamąją vietą.
Vienas iš pagrindinių ES socialinės apsaugos koordinavimo reglamentų principų – socialinės apsaugos išmokų ir pensijų eksportas.
Tokia dovanėlė prieš šventes – pranešimas apie nutraukiamą pensijos mokėjimą. Ir jeigu taip bus, nežinau, ką daryti. Daug kas ten dirbo ir dirba, jie irgi tikisi gauti pensijas.
„Remiantis Suomijos įstaigų teikiama statistine informacija apie pensijų mokėjimą, 2023 metų pabaigoje iš Suomijos į Lietuvą buvo eksportuojamos 97 pensijos (73 senatvės, 18 našlių/našlaičių ir 8 neįgalumo). SADM neturi informacijos, kiek iš šių pensijų yra priskiriama gyvenamosios vietos pagrindu KELA mokamoms pensijoms“, – komentavo SADM.
Vadina „dovanėle“
Įstaigos laišką gavęs klaipėdietis sako, kad Suomijoje dirbo apie 15 metų, vyras nerimauja, nes iš užsienio gaunama pensijos dalis šiuo metu yra pagrindinės jo pajamos.
„Tokia dovanėlė prieš šventes – pranešimas apie nutraukiamą pensijos mokėjimą. Ir jeigu taip bus, nežinau, ką daryti. Daug kas ten dirbo ir dirba, jie irgi tikisi gauti pensijas.
Pensija iš Suomijos sudaro didžiąją dalį mano pajamų, iš Lietuvos gaunu tik nedidelę pensiją. Aš ją užsidirbau ir turiu teisę gauti, nežinau, kas sugalvojo nutraukti jos mokėjimą“, – kalbėjo 69-erių metų klaipėdietis, kurio darbas Suomijoje buvo susijęs su laivų statybos ir remonto pramone.
Pataisas ruošianti Suomija aiškina, kad inicijuojamos permainos atitinka ES teisės aktus.
„Ši praktika grindžiama ES reglamentu ir dvišalėmis socialinės apsaugos sutartimis“, – nurodo pensijas mokanti Suomijos įstaiga KELA.
Vienas pagrindinių Suomijos laikraščių „Helsinki Times“ rugpjūtį pranešė, kad šalies ir ES nuomonės dėl šio klausimo gali nesutapti.
„Anksčiau Suomija informavo Europos Komisiją (...) Jei Suomijos ir ES teisės aktai prieštarauja vienas kitam, dėl neaiškumų gali susidaryti situacija, kai sprendimai nutraukti pensijų mokėjimą gali būti apskųsti teismuose“, – skelbia rugpjūčio 9-ąją publikuotas straipsnis.
Rėmėsi švedų pavyzdžiu
Šiemet gegužės 12-ąją išplatintame KELA pranešime informuojama, jog Švedija nuo 2023 metų jau nutraukė pensijos mokėjimą gavėjams užsienyje – kaimyninė šalis taip pasielgė pagal Europos Sąjungos Teisingumo Teismo prejudicinį sprendimą.
Tokio išaiškinimo prašė Švedijos vyriausiasis administracinis teismas, nagrinėjęs Lenkijos pilietės Boguslavos Zaniewicz-Dybeck ir pensijų institucijos ginčą dėl garantuotos pensijos apskaičiavimo ir skyrimo.
Bylos duomenimis, 1940 metais gimusi Lenkijos pilietė 1980-aisiais persikėlė gyventi į Švediją ir šioje šalyje dirbo 23 metus, o sulaukusi pensinio amžiaus švedų institucijoms pateikė prašymą skirti jai garantuotą pensiją, tačiau Nacionalinis draudimo fondas atsisakė tai padaryti.
Prarastų daugiau garantijų
Anot KELA, šių metų viduryje apie 25 tūkst. užsienyje gyvenančių žmonių iš Suomijos biudžeto gavo išmokas, numatytas šios šalies pensijų įstatyme.
Suomijai nusprendus stabdyti nacionalinės pensijos mokėjimą užsienyje gyvenantiems žmonėms, jie tam tikromis sąlygomis gali prarasti ir kitas valstybės garantijas, susijusias su sveikatos apsauga.
„Jeigu vienintelė iš Suomijos gaunama išmoka yra nacionalinė pensija ir jos mokėjimas sustabdomas, Suomija daugiau nebus atsakinga už sveikatos draudimą šalyje, kurioje gyvenate, Suomijos išduotos S1 ir E121 formos bus panaikintos, taip pat nustos galioti ir Suomijos išduota Europos sveikatos draudimo kortelė“, – aiškina KELA.
„Sodra“: KELA pensijoms reglamentai negalioja
Kiekvienoje valstybėje socialinės apsaugos sistemos skirtingos, tačiau ES teritorijoje yra taikomi reglamentai, kuriais siekiama koordinuoti sistemas taip, kad neliktų kliūčių asmenų laisvam judėjimui ir būtų užtikrinta jų socialinė apsauga.
Žmonėms, įgijusiems stažo ne tik Lietuvoje, bet ir kitoje ES valstybėje, Europos ekonominės erdvės valstybėje, Jungtinėje Karalystėje ar Šveicarijoje, skiriant pensiją Lietuvoje vadovaujamasi ne tik Pensijų įstatymu, bet ir ES teisės aktais.
Pagal jų nuostatas, asmens teisei į pensiją nustatyti kiekviena iš valstybių narių, kurioje asmuo yra įgijęs stažo, sumuoja visose valstybėse įgytus stažo laikotarpius, tačiau skiria ir moka pensiją tik už savo valstybės teritorijoje įgytą stažą.
Pavyzdžiui, žmogus 10 metų dirbo Lietuvoje ir 20 metų Suomijoje. Abu laikotarpiai bus įskaityti į jo socialinio draudimo stažą skiriant pensiją Lietuvoje – tai yra bus laikoma, kad žmogus turi 30 metų stažo.
Tai svarbu nustatant teisę į pensiją. Pavyzdžiui, Lietuvoje minimalus stažas senatvės pensijai gauti yra 15 metų. Jei Lietuva vertintų tik čia įgytą stažą, žmogus neturėtų teisės į senatvės pensiją, kadangi Lietuvoje dirbo tik 10 metų.
Kadangi stažo laikotarpiai sumuojami, įvertinamas visose šalyse įgytas stažas, tačiau kiekviena valstybė skiria ir moka pensiją tik už tuos metus, kai buvo dirbta ir mokėtos socialinio draudimo įmokos toje šalyje, tai yra Lietuva už 10 metų, Suomija už 20 metų.
Pensiją apskaičiuoja šalies (ar šalių), kurioje yra įgyta teisė į pensiją, įstaigos pagal nacionalinius teisės aktus. Jei teisė į pensiją įgyta keliose šalyse, kiekviena jų pensiją apskaičiuos proporcingai toje šalyje įgytam stažui.
Suomijos KELA moka pensijas gyvenamosios vietos pagrindu – šių išmokų mokėjimas nepriklauso nuo stažo ar sumokėtų įmokų. Analogas Lietuvoje galėtų būti šalpos pensija, kuri mokama tik Lietuvoje gyvenantiems žmonėms.
Suomijos teisės aktų pakeitimai susiję būtent su KELA gyvenamosios vietos pagrindu mokamomis pensijomis. Taigi, anksčiau minėtų reglamentų nuostatos nereglamentuoja KELA mokamų pensijų.