„Lietuviškas“ bankas Rusijoje įtariamas pinigų plovimu

Praėjusią savaitę Rusijos centrinis bankas palaidojo dar vieną „lietuvišką“ banką. Licencijos neteko bankas „Zerich“, kurio valdyme veikiausiai dalyvavo su garsiu Lietuvos „vokelių“ skandalu susijęs asmuo. Banko uždarymo motyvas – pinigų plovimas.
„Zerich“ banko kortelė
„Zerich“ banko kortelė / z-bankr.ru nuotr.

Apie „Zerich“ banko ryšius su Lietuva 15min paskelbė prieš keletą savaičių. Tą pačią dieną Rusijoje žlugo prieš keletą metų Lietuvos verslininkų nusipirktas Rostovo prie Dono bankas „Kapitalbank“.

Dabar atėjo „Zerich“ eilė. Rusijos centrinis bankas praėjusią savaitę panaikino banko licenciją ir įvedė laikiną administraciją. Banko uždarymą centrinis bankas motyvuoja ne tik prastais finansiniais rodikliais, bet ir labai rimtais kaltinimais. 

Centrinio banko sprendime dėl licencijos atšaukimo teigiama, kad „Zerich“ įtariamas pinigų plovimu. Būtent šios teisinės normos pažeidimas, o ne finansiniai rodikliai, įvardijamas kaip pirmas „Zerich“ veiklos sustabdymo motyvas. 

Bankininkystės forumuose Rusijoje daug kalbama apie glaudžius „Kapitalbank“ ir „Zerich“ ryšius. Tiesa, lietuviška grandis pastarojo banko valdyme atsirado visiškai neseniai.

Pernai iš banko struktūros dingo ilgametis pagrindinis jo akcininkas Vladimiras Neferovas, kurio akcijų dalis svyravo tarp 80 ir 90 proc. Jo akcijas pasidalijo būrys kur kas smulkesnių akcininkų. Tarp jų – banko akcininku ir netgi direktorių tarybos nariu tapęs Darius Kavaliauskas, gyvenantis Dubline. Asmuo tokiu pačiu vardu ir pavarde, taip pat – iš Dublino, figūravo prieš keletą metų Lietuvą sudrebinusioje „Balsas.lt“ grupės istorijoje, kai šios jau žlugusios žiniasklaidos grupės žurnalistai vienas po kito prabilo apie algas „vokeliuose“. 2013 m. sausį, skandalo įkarštyje, niekam nežinomas Darius Kavaliauskas iš Dublino tapo bendrovės „Balsas.lt leidiniai“ savininku.

Ar „Zerich“ akcininkas Darius Kavaliauskas ir buvęs „Balsas.lt leidinių“ savininkas – tas pats asmuo, 15min nepavyko tiksliai nustatyti. Vis dėlto nepavyko rasti ir duomenų, liudijančių, kad Dubline gyvena du lietuviai tokiu pačiu vardu ir pavarde.

Bendra grandis, siejanti „Zerich“ su „Kapitalbank“ – Latvijos pilietis Rolandas Klincis, „Zerich“ akcininkas ir buvęs „Kapitalbank“ direktorių tarybos vadovas.

Ankstesnėje publikacijoje komentuodamas žaibišką „Zerich“ akcininkų kaitą, kai vieną stambų akcininką pakeitė D.Kavaliauskas ir kiti abejotino finansinio pajėgumo investuotojai, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas neatmetė galimybės, kad nauji akcininkai – fiktyvūs. Esą tikėtina, kad taip buvęs banko šeimininkas V.Neferovas nusikratė atsakomybės dėl artėjančio banko žlugimo.

„Neatmestina tikimybė. Vienas iš būdų, aišku, nusikratyti tokiu būdu atsakomybės ir kažkam ją palikti“, – tada 15min sakė S.Kropas.

Žlungant „Kapitalbank“, jo akcininkų sąraše buvo viena žinoma lietuviška pavardė. Tai Vytautas Bėkšta, Rusijoje ne vieną verslą plėtojantis verslininkas. Jo statybų kompanija „Bėkšta“, pavyzdžiui, įgyvendino prekybos centro „Vikonda“ statybas Rusijoje, Rybinsko mieste. Prekybos centrą valdo Viktoro Uspaskicho vaikai iš pirmosios santuokos, lietuviškosios „Vikondos“ akcininkai Eduardas Uspaskichas ir Julija Uspaskich. Didžiausia Kėdainių „Vikondos“ akcininkė, su V.Uspaskichu besiskirianti Jolanta Blažytė rusiškoje „Vikondos“ versijoje nefigūruoja. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs