Lietuviški stebuklai: įmonės su 200 eurų vidutine alga žarsto pasiūlymus dirbti už tūkstantį ir daugiau

Statybų bendrovės darbininkus vilioja tūkstančio eurų algomis, kai vidutinė alga tose bendrovėse, „Sodros“ duomenimis, tesiekia porą šimtų. Darbdaviai dievagojasi, kad statistiką iškraipo pati „Sodra“, o algas moka didesnes. Analitikai abejoja jų nuoširdumu ir mato šešėlines apraiškas.
Statybos
Statybos / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Statybų įmonei „Lydera“ šiuo metu labai reikia stogdengių. Specialistams su patirtimi siūlomas ne mažesnis kaip tūkstančio eurų atlyginimas. Tai iš esmės atitinka rinkos kainą. Tačiau 18 darbuotojų turinčioje Vilniaus bendrovėje vidutinis atlyginimas, „Sodros“ duomenimis, tesiekia 164 eurus.

Tai tikrai neteisinga taip skaičiuoti, atlyginimai mūsų bendrovėje tikrai didesni nei minimumas, – sakė D.Kirilovas.

Negana to, vidutinis atlyginimas šioje bendrovėje nuo kovo mėnesio krenta, kai minimali alga jau spėjo pakilti.

Tokių įmonių Lietuvoje – daug. Penktadalis Lietuvos dirbančiųjų gauna minimalią arba už ją mažesnę algą, skelbia Statistikos departamentas. Pagal tai Lietuva patenka į skurdžiausių ES šalių penketuką.

223 tūkstančiai dirbančiųjų, įskaitant ir individualias įmones, gauna 380 eurų arba dar mažesnį atlyginimą. Tiesa, daugiau nei pusė (129 tūkst.) tokių žmonių dirbo ne visą darbo laiką. Taigi teoriškai per 100 tūkstančių žmonių plušėdami visą darbo dieną uždirba iki 380 eurų prieš mokesčius. Tačiau vidutiniai atlyginimai rajonuose yra gerokai didesni.

Turi savo paaiškinimą

Kiek šioje statistikoje yra tiesos, o kiek šešėlio? Analitikai šiais skaičiais abejoja ir sako, kad dalis verslo ir toliau slepiasi šešėlyje. Darbdavių pasiūlymai ieškantiems darbo statybose dažnai prasideda nuo tūkstančio eurų algos, nors vidutinė alga gali šokiruoti.

Bendrovės, kurioje vidutinė alga tesiekia 164 eurus, vadovė Aistė Šiaulienė turi savo paaiškinimą, kodėl taip yra. „Tai lemia didelė darbuotojų kaita, dėl kurios ir krenta statistinis atlyginimų vidurkis. Mes šiais metais priėmėme daug naujų žmonių, tačiau su daug kuo ir atsisveikinome – žmonės ateina 2 dienoms ar 2 savaitėms“, – 15min tvirtino įvairias statybines paslaugas teikiančios bendrovės „Lydera“ vadovė A.Šiaulienė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Statybos
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Statybos

Ji tikino, kad realūs atlyginimų vidurkiai bendrovėje yra gerokai didesni nei skelbia „Sodra“.

„Pas mus padirba žmogus, padaro užduotį per savaitę ir išeina, nes negalime, pavyzdžiui, elektriko aprūpinti darbu ištisus metus. Statybų verslas – specifinis, ir „Sodros“ statistika čia neparodo realaus vaizdo“, – tikino darbdavė.

Piktinasi, kad „Sodra“ iškraipo skaičius

Vilniaus statybų bendrovė „Ternita“ ieško betonuotojų ir siūlo atlyginimus, prasidedančius nuo tūkstančio eurų. Tačiau vidutinė alga šioje įmonėje, kaip rodo statistika, tik 286 eurai.

V.Tamulėno nuotr./Lankstusis betonas
V.Tamulėno nuotr./Lankstusis betonas

Statistiškai šios bendrovės darbininkai patenka į „Sodros“ sąrašą, kur gaunama mažiau nei minimali alga. Tačiau bendrovės vadovas Darius Kirilovas taip pat siūlo aklai nepasitikėti skelbiamais atlyginimų vidurkiais.

„Kaip tik apie tai kalbėjau su buhaltere. Žmonės dabar dirba trumpai, tačiau „Sodra“ skaičiuoja mėnesiais. Pavyzdžiui, žmogus dirbo dvi savaites, gavo už tai atlyginimą, tačiau „Sodra“ skaičiuoja kaip už mėnesį. Taip ir iškreipiama statistika“, – tikino darbdavys.

D.Kirilovas skundėsi darbuotojų trūkumu, jų dažna kaita. „Ateina, padirba savaitę, pridaro broko, pamatai, kad nemoka dirbti, ir kito ieškai“, – pasakojo jis. Be to, pasak jo, būna, kad statybininkas įdarbinamas mėnesio viduryje, tačiau jo atlyginimų vidurkį „Sodra“ paskaičiuoja kaip už mėnesį.

„Tai tikrai neteisinga taip skaičiuoti, atlyginimai mūsų bendrovėje tikrai didesni nei minimumas“, – tvirtino „Ternito“ vadovas.

Analitikas: paaiškinimai skamba juokingai

Tokių bendrovių Lietuvoje netrūksta. Pavyzdžiui, bendrovė „Stogdenga“ ieško stogdengių ir siūlo jiems 1200 eurų mėnesinį atlyginimą. Tačiau vidutinis atlyginimas šioje bendrovėje, „Sodros“ duomenimis, siekia 328 eurus, taigi nesiekia net minimumo.

Lietuvoje trūksta ir langų montuotojų, o bendrovė „Decoplast“ jų irgi ieško ir žada atlyginimą nuo 1000 eurų, nors vidutinė alga šioje bendrovėje vos 364 eurai.

Tadas Povilauskas
Tadas Povilauskas

SEB vyriausiojo analitiko Tado Povilausko darbdavių aiškinimai neįtikina ir jis linkęs įžvelgti šešėlines apraiškas.

„Tegul tik nejuokina su tokiomis kalbomis. Žinoma, statybų verslas specifinis, tačiau vis tik tokią situaciją, kai ieško darbuotojų už tūkstantį eurų, o vidutinė alga – 200 eurų, siečiau su šešėline ekonomika. Matyt, daug įdarbina su individualia veikla, verslo liudijimais“, – samprotavo SEB vyriausiasis analitikas.

Kokia reali statistika?

Jo spėjimu, kai kurios bendrovės, matyt, įdarbina 2 dienoms statybininkus, o šie dirba 7 dienas.

„Jei vidutinė alga vidaus apdailos statybų įmonėje nesiekia 400 eurų, tai nereikia apgaudinėti žmonių. Europos Komisija irgi stebisi, kaip mes nemokame pažaboti šešėlio“, – pastebėjo T.Povilauskas.

Taigi kiek yra reali statistika, kad 20 proc. dirbančiųjų Lietuvoje gauna minimalią algą ar net mažiau? „Sunku spėti, kiek iš tiesų yra gaunančių minimalią algą. Statistika būtų tikrai kitokia, jei žinotume realius skaičius“, – pridūrė SEB analitikas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis