08:59

1 ir 2 centų monetų eros pabaiga: ką turėtų žinoti Lietuvos gyventojai?

Nuo 2025 m. gegužės 1 d. Lietuvoje bus apvalinama prekių ar paslaugų krepšelio galutinė suma. Taip pamažu bus atsisakyta 1 ir 2 centų monetų. Nors verslai tam jau ruošiasi, klientai apie pokyčius kol kas dar nėra plačiai informuojami.
Centai
Centai / Shutterstock nuotr.

Ką būtina žinoti?

Nuo kitų metų gegužės 1 d. įsigaliojantys įstatymų pakeitimai numato, kad galutinė apskaičiuota suma, kuri baigiasi 1 arba 2 euro centais, bus apvalinama į mažesnę pusę iki 0. Suma, kuri baigiasi 3 arba 4 euro centais, apvalinama į didesnę pusę iki 5.

Tuo metu suma, kuri baigiasi 6 arba 7 euro centais, būtų apvalinama į mažesnę pusę iki 5, o galutinė apskaičiuota suma, kuri baigiasi 8 arba 9 euro centais, apvalinama į didesnę pusę iki 10.

Shutterstock nuotr./Centai
Shutterstock nuotr./Centai

Lietuvos bankas ramina, kad apvalinimas neturės poveikio bendram kainų lygiui.

„Infliacija skaičiuojama vertinant atskirų prekių kainas, o apvalinimas bus taikoms ne atskirų prekių kainoms, bet galutinei pirkinių krepšelio sumai. Euro zonoje šešios valstybės jau taiko apvalinimą, jų patirtis rodo, kad apvalinimas neturėjo poveikio kainoms“, – 15min komentavo Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento vyriausioji specialistė Edita Lisinskaitė.

Be to, pradėjus taikyti apvalinimą, 1 ir 2 euro cento monetos vis dar išliktų teisėta atsiskaitymo priemone. Jomis ir toliau bus galima mokėti prekybos vietose, jas iškeisti į stambesnio nominalo monetas ar banknotus Lietuvos banko kasose, komercinių bankų skyriuose.

Vadinasi, monetos liks naudotinos tol, kol natūraliai išnyks iš apyvartos, daugumai žmonių nustojus jas aktyviai naudoti. Kaip aiškina Lietuvos bankas, tai yra dalis tvarumo strategijos, nes mažėja poreikis gaminti ir platinti šias monetas. Tačiau tuo pačiu išvengiama staigaus jų pašalinimo iš apyvartos, kuris galėtų sukelti nepatogumų visuomenei.

Apvalinimas nebus taikomas: atsiskaitymui negrynaisiais pinigais, dovanų kuponais (čekiais, kortelėmis), lojalumo kortelėse sukauptais pinigais, socialinėmis kortelėmis, taip pat elektroninės prekyvietės paslaugoms, darbo užmokesčiui ir kitoms su darbo santykiais susijusioms išmokoms, įskaitant dienpinigius ir išmokas, skirtas su komandiruote susijusioms faktinėms kelionės, nakvynės ir maitinimo išlaidoms kompensuoti, pensijoms ir kitoms socialinės apsaugos išmokoms (net ir mokamoms grynaisiais pinigais).

Nors verslai tam jau ruošiasi, klientai apie pokyčius kol kas dar nėra plačiai informuojami.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis