Lietuvoje išdygs moderniausia biologinių preparatų gamykla Šiaurės šalyse

Prieš gerą dešimtmetį biologinių preparatų įmonę „Bioenergy LT“ įkūręs Marius Vyšniauskas pasakoja, kad sukti šia kryptimi paskatino natūralus noras tausoti gamtą ir žmogų. Pasak verslininko, rinkoje buvo jaučiamas natūralių preparatų, galinčių atkurti dirvožemio struktūrą, poreikis. Dabar įmonė ne tik gamina ir eksportuoja biologinius produktus, bet ir ruošiasi didžiausios tokio pobūdžio gamyklos Šiaurės šalyse atidarymui.
 „Bioenergy LT“ Biologinių preparatų žemės ūkiui gamyba
„Bioenergy LT“ Biologinių preparatų žemės ūkiui gamyba / „Bioenergy LT“ nuotr.

Paskatino pasaulinės tendencijos

Moderniausius biologinius preparatus gaminančią bendrovę prieš 13 metų įkūręs Marius Vyšniauskas tikina, kad žemės ūkis, agronomija jam niekada nebuvo svetimos sritys. Žemės ūkyje dirbo jo tėvai, o ir paties darbai nuo jo pernelyg nenutoldavo.

Galvoti apie biologinių preparatų, atkuriančių dirvožemio struktūrą, gamybą M. Vyšniauską paskatino vis liūdnesnės dirvožemio derlingumo tendencijos ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. „Visų pirma, turime galvoti apie gamtos išsaugojimą. Žmonių veikla tikrai „nuvargina“ žemę, ilgainiui mes ne tik nesulaukiame norimo rezultato, bet ir kenkiame gamtai, galiausiai kenkiame ir savo sveikatai. Visas pasaulis palengva juda biologinių preparatų link“, – kalbėjo „Bioenergy LT“ vadovas ir pabrėžė, kad kai kuriose ES šalyse trąšų naudojimas, siekiant išsaugoti dirvožemį, jau ribojamas.

Žmonių veikla tikrai „nuvargina“ žemę, ilgainiui mes ne tik nesulaukiame norimo rezultato, bet ir kenkiame gamtai, galiausiai kenkiame ir savo sveikatai.

Būtent šios tendencijos ir paskatino verslininką ieškoti priemonių, kaip optimizuoti augalų mitybą bei atkurti natūralų dirvožemio derlingumą. Pašnekovas prisimena, kad pirmuoju postūmiu buvo užmegztas bendradarbiavimas su šveicarų įmone, gaminančia biologinius produktus. Taip ir kilo idėja ieškoti komandos, pradėti tyrimus.

Daugybė metų tyrimų

Prieš įkurdamas savo įmonę M. Vyšniauskas prisimena nemažai važinėjęs į įvairias parodas, domėjęsis ne tik kitų šalių patirtimi, bet ir pradėjęs bendrauti su tyrėjais, aukštos kvalifikacijos specialistais. Įgijęs patirties M. Vyšniauskas nusprendė, kad biologinių preparatų gamybą reikėtų pradėti ir Lietuvoje. Paklausus, per kiek laiko pavyko atrasti pirmąjį preparatą, verslininkas nusijuokia: negalvokite, kad greitai.

„Juk žinote, mokslininkai turi daug idėjų ir laboratorijose vyksta įvairiausi bandymai, tačiau kol randama būtent tai, ko tikimasi, praeina tikrai nemažai laiko. Galiausiai užtrunka ir nuodugnūs preparato tyrimai, juos atliekame ne tik Lietuvoje, bet ir kitų šalių laboratorijose. Taigi pirmas preparatas „gimė“ gal po dvejų metų,“ – prisimena pašnekovas.

„Šiuo metu turime savo laboratoriją, kurioje naujus produktus kuria ir gamina patyrę užsienio bei Lietuvos mikrobiologai. O produktų bandymai atliekami tiek mūsų laboratorijoje, tiek Aleksandro Stulginskio universitete (ASU), tiek Lietuvos žemdirbystės institute, taip pat Latvijos, Estijos, Jungtinės karalystės ir kitų šalių laboratorijose,“ – kalbėjo M. Vyšniauskas.

 „Bioenergy LT“ nuotr./ „Bioenergy LT“ Biologinių preparatų žemės ūkiui gamyba
„Bioenergy LT“ nuotr./ „Bioenergy LT“ Biologinių preparatų žemės ūkiui gamyba

Nepirkti aklai

Atgaivinti dirvožemį ne taip paprasta, kaip atrodo – įsigijai vieną preparatą ir įvyko stebuklas. „Juk nežinome, kuo žemė buvo tręšta, kokie cheminiai preparatai naudoti, kaip prižiūrėta, kokių medžiagų jai labiausiai trūksta. Būtent todėl prieš renkantis bet kokius biologinius preparatus, visada ūkininkams siūlau atlikti dirvožemio tyrimus, tik tada galima tinkamai parinkti preparatus ir gauti rezultatą,“ – apie darbo specifiką kalbėjo vadovas.

Juk nežinome, kuo žemė buvo tręšta, kokie cheminiai preparatai naudoti, kaip prižiūrėta, kokių medžiagų jai labiausiai trūksta.

Šiuo metu „Bioenergy LT“ specialistai yra sukūrę aštuonis biologinius preparatus, skirtus įvairaus sunkumo ir pobūdžio dirvožemių „negalavimams“. Tačiau, pasak M. Vyšniausko, laboratorijose nuolat kuriami nauji preparatai, atliekami tyrimai ir bandymai, tad plėstis dar tikrai yra kur.

Iššūkis – švietimas

Didžiausiu iššūkiu, ypač pirmaisiais gyvavimo metais, M. Vyšniauskas įvardija švietėjišką veiklą. „Matote, žmonės įpratę prie mineralinių trąšų ir cheminių augalų apsaugos priemonių, duodančių greitą efektą. Pirmiausia reikėjo įrodyti, kad taip žemdirbiai kenkia didžiausiam savo turtui – dirvožemiui – ir ekonominiams ūkio rodikliams. Dabar prasidėjo kitas etapas: kalbame, kad reikia stabilizuoti dirvožemio būklę ir pradėti jį gerinti,“ – prisiminė pašnekovas.

„Žemdirbiai jau supranta, kad naudojant tik intensyvios žemdirbystės technologijas ir chemines priemones ateina laikas, kai dirvožemis tampa ribojančiu derlingumą veiksniu. Pasirenkamos produktyvios augalų veislės, o dirvožemis neleidžia realizuoti jų potencialo. Tada imama galvoti, gal reikia rūpintis ne tik augalais, bet ir žeme, kurioje jie auga,“ – kalbėjo „Bioenergy LT“ vadovas ir pasidžiaugė, kad švietėjiška veikla jau duoda rezultatų.

 „Bioenergy LT“ nuotr./ „Bioenergy LT“ Biologinių preparatų žemės ūkiui gamyba
„Bioenergy LT“ nuotr./ „Bioenergy LT“ Biologinių preparatų žemės ūkiui gamyba

„Veža“ naujų produktų kūrimas

Kalbėdamas apie plėtrą M. Vyšniauskas džiugiai dalijasi artimiausiais planais. Veikiausiai dar šiemet Lietuvoje išdygs moderniausia biologinių preparatų gamykla Baltijos ir visose Šiaurės šalyse.

„Kodėl plečiamės? Kaip jau minėjau, biologiniai tyrimai dabar labai pažengę ir daugelis sričių krypsta jų link. Taigi planuojame ne tik gaminti biologinius preparatus žemės ūkiui, bet apimti ir kitus sektorius, pavyzdžiui, pramonę“, – ateities planai dalijosi verslininkas.

Siekiant padidinti darbų apimtis, reikėjo įsigyti modernios ir galingos įrangos, kam, natūralu, reikėjo finansavimo. Banko investicijomis M. Vyšniauskas naudojosi ir kurdamas verslą, ir plėtrai. Šį kartą, sako, pasinaudojęs ir „Invegos“ teikiamu daliniu palūkanų kompensavimu iš Europos regioninės plėtros fondo, kas leis sutaupyti nemažai įmonės lėšų.

Iki šiol plėsti paslaugų spektro, pasak vadovo, galimybių nebuvo, nes visą laiką ir išteklius skirdavo biologinių preparatų žemės ūkiui gamybai ir eksportui. Beveik 90 proc. „Bioenergy LT“ sukurtų ir pagamintų produktų keliauja ne tik į kaimynines šalis, bet ir į Bulgariją, Norvegiją, Angliją ar tokias šalis kaip Urugvajus. Šiuo metu, pasak M. Vyšniausko, deramasi su Kanada ir JAV. Visose šalyse įmonės biologiniai preparatai sertifikuoti ir tinka ekologinei žemdirbystei.

„Žinote, planų ir ambicijų yra daugiau, bet reikia judėti tikslingai ir savu laiku,“ – kalbėdamas apie siekius pridūrė vadovas. Svarbu, kad patiktų tai, ką darai, neabejojo pašnekovas. Ir pats prisipažino, kad labiausiai jį „veža“ naujų produktų kūrimas bei įdiegimas į rinką, ir, žinoma, rezultatai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai