Lietuvos bankų asociacija paskelbė apibendrintus šių metų trečiojo ketvirčio Lietuvoje veikiančių bankų finansinių grupių veiklos rodiklius. Trečiojo šių metų ketvirčio pabaigoje, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, bendras paskolų ir išankstinių mokėjimų portfelis išaugo 7 proc. (nuo 16,8 mlrd. iki 18 mlrd. eurų). Paskolos namų ūkiams būstui pirkti padidėjo apie 6 proc., vartojimo kreditas – apie 11 proc., likusios paskolos namų ūkiams – apie 12 proc.
Tuo tarpu paskolos juridiniams asmenims pakilo 4,8 proc. Nors tai bene dvigubai daugiau, palyginti su analogiškomis paskolomis euro zonoje, bet vis dėlto ženkliai mažiau lyginant su kitomis kreditų rūšimis. Tokia situacija susijusi ne tik su sudėtinga tarptautine ekonomine aplinka, bet ir neaiškumais vidaus rinkoje, įskaitant verslo sąlygų neapibrėžtumą dėl valdžios perrinkimo bei Darbo kodekso likimą.
Bendras indėlių portfelis, palyginti šių ir praeitų metų trečiojo ketvirčio pabaigos rodiklius, padidėjo apie 12,5 proc. (nuo 19,6 mlrd. iki 22,1 mlrd. eurų). Taupymo apimčių didėjimui didžiausios įtakos turėjo namų ūkių indėlių iki pareikalavimo portfelis – jis išaugo apie 17 proc. Taip pat fiksuotas didesnis ne finansų bendrovių indėlių iki pareikalavimo portfelis – palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, augimas – 9,6 proc.
Šoktelėjo traktorių lizingas
Per pirmus dešimt šių metų mėnesių, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, lizingo rinkos dalyvių portfelis augo trečdaliu, iki 2,112 mlrd. eurų – tai tikrai geras rezultatas, vertinant lizingo sutarčių trumpalaikiškumą. Net 44 proc., iki 1,088 mlrd. eurų, augo ir naujai pasirašytų sutarčių lizingu finansuojama suma.
Tokį augimą skatino ekonominė situacija, be to, galima pastebėti, kad gyventojai ir įmonės jaučia natūralų poreikį atsinaujinti turtą, įgyvendina plėtrą, o finansavimo rinkos dalyviai, stebėdami teigiamas tendencijas, drąsiau priima teigiamus sprendimus dėl finansavimo. Anot LBA lizingo komiteto pirmininko Laimono Belicko, tikėtina, kad 2016 m. lizingo rinkos augimas gali siekti ir 20 proc.
Šiemet pastebimas įmonių aktyvumas, atsinaujinant gamybinius įrenginius. Vertinant pirmų trijų ketvirčių statistinius duomenis, pramonės įrangos ir įrengimų pardavimai lizingu augo 41 proc. Iš jų gaminimo įrengimų augimas sudarė 59 proc., medicininės technikos – 118 proc.
Tyrimų bendrovės „DataCenter“ duomenimis, šių metų sausio–spalio mėn. naujų automobilių lizingu parduota beveik trečdaliu daugiau, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Tuo tarpu naudotų pardavimai lizingu per minėtą laikotarpį šoktelėjo ketvirtadaliu. Naujų sunkvežimių pardavimai lizingu augo net 65 proc.
Didžiausios įtakos pardavimų šuoliui turėjo tai, jog šiemet parkus atsinaujino keli itin dideli rinkos dalyviai. Naujų priekabų ir puspriekabių pardavimai augo dar sparčiau – daugiau nei trigubai. Tokį didelį šuolį lėmė tai, jog sunkvežimių parkus atsinaujinę vežėjai nusprendė galiausiai investuoti į priekabas ir puspriekabes.
2016 m. ūkininkų derlius nedžiugino, taip pat sumažėjo produkcijos supirkimo kainos. Nepaisant to, naujų traktorių pardavimai lizingu augo net 84 proc. Šiemet jau buvo galima aktyviai naudotis ES finansavimo instrumentais, o tai, net ir esant prastesniems ūkininkų veiklos rezultatams, suteikia rinkai gyvybingumo. Ūkininkai techniką perka, net pasibaigus derliaus nuėmimo sezonui, tad prognozuojama, kad pardavimų kreivės augs iki metų pabaigos.