Lietuvos bankas: finansinius sukčius pažaboti galima tik suvienijus institucijų ir privačiojo sektoriaus jėgas

Lietuvos bankas pabrėžia koordinuotos kovos su finansiniu sukčiavimu svarbą. Centrinio banko duomenimis, per ketverius metus finansinio sukčiavimo atvejų skaičius išaugo daugiau kaip 7 kartus, o sukčių išviliotos sumos siekia dešimtis milijonų eurų kasmet. Tai rimta problema, kurią būtina spręsti jungtinėmis valdžios institucijų ir privačiojo sektoriaus pajėgomis, rašoma „Lietuvos bankas“ pranešime spaudai.
kibernetinė ataka
kibernetinė ataka / 123RF.com nuotr.

„Augant finansinių paslaugų naudojimui ir populiarėjant skaitmeniniams sprendimams, auga ir finansinio sukčiavimo mastai. Finansiniai sukčiai nuolat kuria naujus žmonių ir verslo lėšų išviliojimo metodus bei technologijas. Finansinės paslaugos jau seniai nebeturi sienų, o ateityje laukia dirbtinio intelekto plėtros iššūkiai. Efektyviai kovoti su profesionaliu finansiniu sukčiavimu galima tik sujungus institucijų, finansų rinkos dalyvių ir elektroninių ryšių paslaugų teikėjų jėgas. Vienas lauke ne karys, dėl to būtinos jungtinės pastangos kovoje su finansiniu sukčiavimu“, – sako Simonas Krėpšta, Lietuvos banko valdybos narys.

S.Krėpšta priduria, kad šiuo metu nėra vienos institucijos, atsakingos už finansinio sukčiavimo prevenciją ir užkardymą, esamas teisinis reguliavimas kai kuriais atvejais jau nebeatitinka poreikių, trūksta keitimosi informacija galimybių, tarpinstitucinio ir tarpsektorinio bendradarbiavimo. Pavyzdžiui, nors sukčiai bando iš gyventojų išvilioti pinigus per skambučius ar SMS žinutes, mobiliojo ryšio paslaugų teikėjai turi ribotas galimybes keistis informacija su mokėjimo paslaugų teikėjais ir abi šios šalys taiko fragmentuotas prevencijos ir užkardymo priemones.

„Tai rodo, kad, nepaisant reikšmingų atskirų institucijų ar rinkos dalyvių pastangų užkirsti kelią sukčiavimui, maksimalų poveikį šioje kovoje suteiktų tik bendras atsakas. Visų pirma, finansinio sukčiavimo prevencija turėtų tapti vienu iš valstybės prioritetų. Taip pat turėtų būti nustatyta institucija ar įstaiga, kuri imtųsi koordinuoti šį klausimą, o visos suinteresuotosios šalys aktyviai keistųsi informacija, stiprintų išteklius ir žinias, suderintai taikytų naujausius teisinius ir techninius sukčiavimo užkardymo sprendimus“, – sako S.Krėpšta.

Lietuvos bankas kovai su sukčiavimu skiria ypatingą dėmesį – aktyviai dalyvaujama šios srities teisėkūros projektuose, konsultuojant finansų rinkos dalyvius ir su jais bendradarbiaujant nuolat stiprinama šios srities priežiūra, investuotojų apsauga (pavyzdžiui, operatyviai blokuojamos neteisėtai finansines paslaugas teikiančios interneto svetainės), įgyvendinamos finansinį raštingumą ugdančios priemonės, aktyviai bendradarbiaujama su šalies ir užsienio institucijomis, įstaigomis, asociacijomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų