Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 03 29 /13:12

Lietuvos bankas: pagrindinė žinia – ekonomikos augimas šiemet lėtės

Lietuvos banko vadovas sako, kad nepaisant dėl neapibrėžtumo anksčiau centrinio banko pateiktų trijų skirtingų šalies ekonomikos raidos scenarijų, pagrindinė žinia yra ta, kad šiemet Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas lėtės.
Eurai (asociatyvi nuotr.)
Eurai (asociatyvi nuotr.) / 123RF.com nuotr.

„Svarbiausia žinia yra pakankamai aiški – ekonomikos augimas lėtės – jis bus tarp tarp 2,7–0,5 proc. , tuo tarpu vidutinė metinė infliacija, nepriklausomai nuo to, ar realizuosis konvencinis, ar šoko scenarijus, bus tarp 10-11 proc. “, – spaudos konferencijoje antradienį sakė LB valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

„Suprantu politikos formuotojus – jiems reikia, kad aiškumo galėtų būti, tačiau tiesa yra tarp konvencinio ir šoko scenarijaus“, – pridūrė centrinio banko vadovas.

LB prognozuoja, kad šiemet šalies BVP augimas gali sumažėti iki 2,7 proc., šoko scenarijaus atveju – iki 0,4 proc., o dar blogesniu scenarijumi – trauktis 1,2 procento.

Pernai gruodį centrinis bankas prognozavo, kad šalies ekonomika šiemet augs 3,6 procento.

LB teigimu, šiuo metu itin sudėtinga vertinti tiek Lietuvos, tiek kitų valstybių tikėtiną ekonomikos raidą, todėl banko ekonomistai vietoj įprastų prognozių parengė tris scenarijus.

G.Šimkus: Lietuvos bankų sistema atspari netikėtumams

Lietuvos bankų sistema yra atspari ir pasirengusi įvairiems galimiems netikėtumams, sako Lietuvos banko vadovas.

„Bankai turi istoriškai didžiausią rezervo perteklių. Kapitalo pakankamumo lygis išlieka aukštas, likvidumo rodikliai gerokai didesni nei reikalaujama priežiūros prasme minimalūs“, – sakė G.Šimkus.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Gediminas Šimkus
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Gediminas Šimkus

Anot jo, dėl pastarąjį dešimtmetį mažėjančių ryšių su Rusija ir Baltarusija tiesioginis neigiamas šių šalių poveikis Lietuvos bankų sistemai yra ribotas.

„Vadinamieji streso testai rodo, kad bankų sektorius galėtų atlaikyti vidutiniškai 43 proc. indėlių sumažėjimą galėtų atlaikyti, turėtų būti didžiulis sumažėjimas. Palyginimui – didžiausias vieno banko indėlių sumažėjimas istorijoje buvo 9 proc. per mėnesį“, – teigė G.Šimkus.

Anot jo, dėl pastarąjį dešimtmetį mažėjančių ryšių su Rusija ir Baltarusija tiesioginis neigiamas jų poveikis Lietuvos bankų sistemai yra ribotas.

„Bankų mokumui iš esmės poveikio nedarytų. Tačiau galimas paskolų portfelio kokybės pablogėjimas, susijęs su Rusijos vykdoma agresija prieš Ukrainą ir atitinkamu poveikiu verslams“, – sakė G.Šimkus.

Netiesioginis karo poveikis galėtų būti jaučiamas per įmonių veiklos finansavimą, teigė centrinio banko vadovas.

„Tai įmonės, kurių veiklą gali paveikti karas, – paskolos tokiems ekonominiams sektoriams sudaro apie 1,3 proc. visų banko paskolų portfelio. Tai daugiausiai gamybos įmonės, transporto, statybų įmonės“, – kalbėjo G.Šimkus.

Lietuvos banko vadovo teigimu, karas Ukrainoje Lietuvos bankų sistemoje buvo juntamas trumpai ir nežymiai, kai jo pradžioje šalies gyventojai daugiau nei įprastai ėmė grynųjų pinigų iš bankomatų.

„Vasario 24-ąją, kai prasidėjo Rusijos invazija į Ukrainą, mes patyrėme didesnį pinigų ėmimą iš bankomatų, bet buvo užtikrintas pakankamas grynųjų kiekis bankomatuose, problema buvo trumpa, didesnio poveikio likvidumo rodikliams ar veiklai neturėjo“, – sakė G.Šimkus.

Jis atkreipė dėmesį, kad karo sukeltas neapibrėžtumas sumažino verslo paskolų paklausą, tačiau kai kurioms įmonėms dėl pasikeitusios situacijos gali tekti skolintis apyvartai ar likvidumui palaikyti.

„Suprantama, įmonės atideda investicinius planus dėl išaugusio neapibrėžtumo, suprastėjusių lūkesčių dėl ekonominės perspektyvos, kita vertus, gali iškilti poreikis apyvartinėms lėšoms, likvidumo paskoloms“, – kalbėjo G.Šimkus.

Pasak jo, dar vienas rizikos šaltinis, susijęs su karu Ukrainoje – išaugusi kibernetinių atakų tikimybė – bankų priežiūra šiuo požiūriu pastaruoju metu taip pat sustiprėjo.

123RF.com nuotr./Kibernetinė ataka
123RF.com nuotr./Kibernetinė ataka

„Didelį dėmesį skiriame bankų veiklos tęstinumo valdymui, atitikties rizikoms, informacinių, ryšio technologijų atitikimui saugumo reikalavimams, priežiūrai ir užtikrinimui“, – sakė G.Šimkus.

Anot banko vadovo, karo sukeltas neapibrėžtumas itin sukrėtė finansų rinkas, o Lietuvoje tai galima pajusti per augančias valdžios aptarnavimo išlaidas bei pokyčius nekilnojamojo turto (NT) rinkoje.

„Aiškesnių duomenų kol kas stinga, stebėsena rodo, kad NT plėtra galėtų sulėtėti, ypač iš rinkos atsitraukiant pirkėjams, kurie perka ar pirko butą kaip investiciją, na, o būsto kainoms įtaką gali daryti augantys kaštai, medžiagų trūkumas, kurie gali prisidėti prie naujų būstų pasiūlos“, – teigė G.Šimkus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs