2019 04 02 /12:30

Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas: čia emocijos, į jas reikia atitinkamai ir reaguoti

Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pabrėžė, kad, priešingai nei Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas, vadovaujasi faktais, o ne faktų interpretacijomis. Todėl prireikus yra pasirengęs bendradarbiauti ir su prokuratūra, ir kitomis institucijomis.
Vitas Vasiliauskas
Vitas Vasiliauskas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Spaudos konferencijoje V.Vasiliauskas patikino, kad su Seimo komitetu buvo ir bus bendradarbiaujama, jam pateikti visi atsakymai į visus klausimus, kurie tik domino. Lietuvos bankas antradienį paviešino visą teiktą informaciją, tarp jų ir dėl VILIBOR.

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas išsakė priekaištus Lietuvos bankui ir V.Vasiliauskui, po to premjeras Saulius Skvernelis užsiminė, kad ketina svarstyti, ar kreiptis į Generalinę prokuratūrą, kad ši įvertintų, ar nėra pagrindo viešojo intereso gynimui.

Lietuvos banką S.Jakeliūnas kaltina, kad nuo Seimo ir visuomenės nuslėpta itin reikšminga informacija apie tarpbankinių palūkanų normų VILIBOR nustatymą paskoloms litais krizės metu, esą dėl to gyventojai galėjo patirti didelių nuostolių. Kiti kaltinimai – nebendradarbiavimas atliekant krizės priežasčių tyrimą. Buvo paviešinta LB vidinė korespondencija, kuri esą įrodo, kad banko darbuotojams formuojama nuomonė ir pozicija.

„Nematau tam (kreipimuisi į prokuratūrą – 15min) pagrindo, tačiau, be jokios abejonės, mes bendradarbiausime su prokuratūra, kaip bendradarbiavome su kitomis valstybės institucijomis“, – sako V.Vasiliauskas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitas Vasiliauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitas Vasiliauskas

Jis paklaustas priminė, kad Lietuvos bankas yra nepriklausoma institucija, tačiau patikino, kad neturi ko slėpti.

„Niekada nereiktų pamiršti sutarties dėl ES veikimo, ECB sistemos statuto, ir LB įstatymo, kuris labai aiškiai sako, kad LB yra nepriklausomas, ir kad mes negalime priimti jokių nurodymų. Taip pat ir valdžios, tiek ir valstybės institucijos negali mums duoti nurodymų. Bet, be abejo, subjektų teisė yra kreiptis į prokuratūrą ar kompetentingas institucijas. Ir jei bus pradėtas tyrimas, mes bendradarbiausime, nes neturime, ką slėpti“, – sako V.Vasiliauskas.

Centrinio banko vadovas neišsižada paviešintos korespondencijos ar išsakytų nuomonių apie tai, kad Lietuvos bankas yra į priekį žiūrinti institucija. Esą ši nuomonė S.Jakeliūnui buvo žinoma ir anksčiau.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitas Vasiliauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitas Vasiliauskas

„Mes institucija, kuri remiasi faktais, o ponas Jakeliūnas remiasi faktų interpretacijomis. Čia yra skirtumas esminis tarp manęs ir jo. Labai gaila, kad nuėjome į asmeniškumus. (…) Tikrai labai gaila, kad vidinis susirašinėjimas nutekėjo, nes tai buvo būtent mano komentaras mūsų vidinėje dokumentų sistemoje, na bet yra kaip yra. Tai mano nuomonė ir aš ją galiu visą laiką viešai įvardyti. Mano nuomonė visą laiką buvo gerai žinoma S.Jakeliūnui“, – sako V.Vasiliauskas.

Paklaustas, ar VILIBOR didėjimą per krizę laiko pagrįstu, V.Vasiliauskas patvirtino.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitas Vasiliauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitas Vasiliauskas

„Mes manome taip, ir manome, kad tą nulėmė būtent rizikos, šalies rizikos padidėjimas, spekuliacijos dėl valiutos kurso devalvavimo ir žengimas į krizinį laikotarpį iš principo nepasiruošus“, – pasakė V.Vasiliauskas.

Jis ramino, kad bankų sistema yra stabili, likvidi, V.Vasiliauskas teigė nemanąs, kad artimiausiu metu Lietuva galėtų susidurti su kokiomis grėsmėmis.

„Čia yra emocijos ir į jas atitinkamai reikia reaguoti“, – sako V.Vasiliauskas.

Nors pagal Lietuvos banko įstatymą, Lietuvos banko steigėjas yra Seimas, įstatyme įtvirtintas Lietuvos banko nepriklausomumas.

Tiek LB, tiek jo vadovai ir tarnautojai turi nepriimti nurodymų iš kitų institucijų, o Vyriausybė ir institucijos „privalo gerbti Lietuvos banko nepriklausomumą ir nesiekti daryti įtakos Lietuvos bankui ir Lietuvos banko tarnautojams, kai jie vykdo savo pareigas“.

Lietuvos bankas paviešino atsakymus – ir dėl VILIBOR

Lietuvos bankas nedelsiant po S.Jakeliūno spaudos konferencijos LB internetinėje svetainėje pateikė visą BFK teiktą informaciją, atsakymus, susirašinėjimą.

„Mes teikėme visą informaciją, kurios mes buvome paprašyti“, – patikina V.Vasiliauskas.

V.Vasiliauską stebina, kad S.Jakeliūnas LB siūlytą diskusiją palaikė nebendradarbiavimu.

„Klausimai buvo labai platūs, ir norėjome išsiaiškinti, kokie aspektai domina. Į tai buvo pono Jakeliūno reakcija, kad LB nebendradarbiauja. Tada mes sureagavome gegužės mėnesio atsakymu į klausimus“, – aiškino V.Vasiliauskas.

Anot jo, tik pernai gruodį atėjo BFK raštas su klausimais dėl VILIBOR – į raštą LB atsakė per mėnesį ir paaiškino su palūkanų pokyčiais susijusias priežastis.

„Todėl man labai keista, kodėl sako, kad mes nebendradarbiavome. Kad nuomonės išsiskyrė – taip, bet tai yra normalu“, – sako V.Vasiliauskas.

Jis aiškino, kad Lietuvos bankas neįžvelgė, kad bankai 2008–2009 metais būtų kaip nors piktybiškai keitę palūkanų normas, tai parodė išsamus tyrimas.

Tarp pateiktų LB dokumentų vienas yra konkrečiai skirtas VILIBOR pokyčiams krizės metu.

„VILIBOR skaičiuoti naudojamų bankų kotiruočių realumas buvo nuolat analizuojamas. Krizės laikotarpiu Lietuvos bankas stebėjo ir nagrinėjo bankų skelbiamų kotiruočių, naudojamų VILIBOR apskaičiuoti, pagrįstumą, lygino jas su kitomis palūkanų normomis, organizavo susitikimus su bankų iždų atstovais. Pokalbių metu kiekvieno banko atstovai turėjo argumentų ir paaiškinimų savo kotiruotėms pagrįsti“, –teigiama dokumente.

Paaiškinama, kad priešingai nei tarpbankinių palūkanų LIBOR atveju, nebuvo išvestinių finansinių priemonių, kurios leistų pasipelnyti iš sąsajos su VILIBOR.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitas Vasiliauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitas Vasiliauskas

Žodžių nesigina, bet jie išsakyti vidiniuose susirinkimuose

„Ponas Jakeliūnas nuėjęs yra į asmeniškumus, man labai gaila, kad tokiomis aplinkybėmis reikia aiškintis“, – sako V.Vasiliauskas.

Jis pridūrė, kad vaizdo įrašai nufilmuoti vidiniame darbuotojų susirinkime, ir jo retorika buvo atsakymas į klausimą.

„Aš išsakiau savo nuomonę ir ta nuomonė pagrįsta pozicija, kad mes vis dėlto dirbame į ateitį, nesiknaisiojame praeityje. Aš tų žodžių neišsiginu, bet tai buvo vidinis susirinkimas“, – sako V.Vasiliauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų