Lietuvos rankose – geros kortos
„Daugelis prognozių, kurias mes turėjome praeitų metų gruodį apie Lietuvos ekonomiką, buvo kuklesnės negu realijos. Šalies BVP, darbo užmokesčių kilimas buvo didesnis negu prognozuota, infliacija mažesnė negu tikėtasi, palūkanų normos irgi yra sumažėjusios. Mūsų ekonomika atsilaikė stipriau, nei tikėtasi“, – pabrėžė „SEB“ banko ekonomistas Tadas Povilauskas.
Apie gerus metus Lietuvos ekonomikai kalba ir „Šiaulių“ banko vyr. ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė: „2024-iems metams prognozavome augimą po 2023 m. vangesnės ekonomikos raidos etapo. Tad šiuos metus jau pasitikome su lūkesčiais, kad ekonomika kils, tačiau stebint tikėtiną rezultatą ir operatyviuosius duomenis, mes matome, kad ji augo sparčiau, nei tikėjomės“.
Jos teigimu, tai pagrindžia ekonominį atsparumą, įmonių gebėjimą prisitaikyti ir reaguoti, eksportuotojų sugebėjimą auginti eksporto apimtis kertinėms eksporto rinkoms stagnuojant ar net traukiantis. „Rezultatas yra puikus ir išsiskiria ne tik Baltijos šalių regione, bet ir Europos Sąjungos valstybių kontekste“, – situaciją apibendrino ji.
Kaip teigė ekonomistas Marius Dubnikovas, prognozės nebuvo tokios geros, kaip pasirodžiusieji rezultatai, dėl įvairių politinių įtampų – rinkimų maratono ne tik Lietuvoje, bet visame pasaulyje, psichologinio susiskaldymo, Europos kraštutinių ar radikalių jėgų stiprėjimo.
Vis dėlto, anot pašnekovo, Lietuva turėjo geras kortas rankose ir šiandien atrodo išskirtinai.
„2024 m. Lietuvai buvo sėkmingi, nes ekonomika augo, susitvarkėme su infliacija, žmonių pajamos didėjo. Taip pat užfiksavome gerus rodiklius – buvo paskelbta, kad mūsų jaunimas yra laimingiausias ir esame 19-ikti šiame reitinge pagal visų amžiaus grupes, parodyta, kad nuo 2019 m. iki 2024 m. lietuvių pajamos, įvertinus infliaciją, augo sparčiausiai. Tuo metu tokių šalių, kaip Latvija, Estija, Skandinavijos regiono, Lenkijos, Vokietijos, JAV, pajamos krito“.
Ekonomistai 15min taip pat atskleidė, kas lėmė tokius rezultatus ir ar pavyks išlaikyti teigiamą tendenciją 2025 m.