Tačiau inžinerinių sprendimų, elektros energetikos infrastruktūros ir pramoninės automatikos srityse dirbančios bendrovės „Aedilis“ direktorius Raimundas Slavinskas prognozuoja, kad teikti paslaugų, turinčių aukštą pridėtinę vertę, bei pritaikyti technologines žinias Visagino atominės elektrinės (VAE) projekte Lietuvos įmonės didelių galimybių greičiausia neturės, penktadienį rašo „Verslo žinios“.
„Domėjomės savo galimybėmis ir nutarėme, kad darbo VAE mums daug neatsirastų. Visa technologija atvažiuoja iš Japonijos, ten priimami visi techniniai sprendimai, todėl vietiniams darbų su elektra nelabai ir lieka“, – aiškina įmonės vadovas. Jis sako tuo įsitikino po lietuvių inžinerinės pramonės atstovų vizito į Suomijoje statomą „Okiluoto 3“ atominę jėgainę: „Matant suomių pavyzdį susidarė įspūdis, kad VAE labiausiai reikės tų, kurie lietų betoną, atliktų gana paprastus fizinius darbus. O technologinių žinių, darbų su didesne pridėtine verte didesnio poreikio nepastebėjome“.
Tuo tarpu bendrovė „Montuotojas“, kuri specializuojasi vamzdynų, metalo konstrukcijų, talpyklų gamybos bei montavimo srityje, sako jau turinti visus atestatus, kad atitinka kvalifikacijos reikalavimus ir gali dirbti pagal Europos standartus.
„Bendrovėje lankėsi šešios delegacijos iš skirtingų „Hitachi“ padalinių, tikrino mūsų kvalifikaciją – taršė pagal visus parametrus. Ir pasakė, kad viskas gerai. Bendrovė yra pasirengusi dirbti VAE, ir dirbs, jei tik jėgainė bus statoma. Esame išstudijavę kainas, manau, būsime konkurencingi“, – sako įmonės vadovas Alfonsas Jaras, pasak kurio „Montuotojas“ taip pat svarsto ir apie kooperaciją su panašaus profilio kaimyninių šalių
Skaičiuojama, kad Lietuvos verslas – statybos, inžinerinės pramonės, statybos medžiagų gamybos įmonės VAE statybose galėtų pretenduoti į 4-5 mlrd. litų vertės užsakymus, tai sudarytų apie 30 proc. projekto kainos.