„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 03 01 /2022 03 02

Lietuvos ir pasaulio verslas suka nugarą Rusijai: bėga investuotojai, prognozuoja finansinę griūtį

Pasaulį šokiravusio Vladimiro Putino sprendimo užpulti Ukrainą pasekmes nuo pirmadienio vis smarkiau pradeda jausti visa Rusija – nuo į bankomatus skubančių gyventojų iki V.Putinui artimiausio oligarchų rato, bejėgiškai stebinčių, kaip tolsta jų Vakaruose sukaupti turtai. Padvigubėjusios bankų palūkanos, žemyn smingantis rublis, vienas po kito besitraukiantys investuotojai. Iš Rusijos traukiasi pasaulinės energetinės milžinės „Shell“ ir „BP“, Kanada uždraudžia rusiškos neperdirbtos naftos importą.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas

Pasaulinės energetikos bendrovės „Shell“ ir BP paskelbė pasitraukiančios iš Rusijos.

Pirmoji apie tai paskelbė britų įmonė BP, pasitraukianti iš rusų naftos milžinės „Rosneft“ akcininkų. Skaičiuojama, kad šis žingsnis gali kainuoti įmonei 25 milijardus JAV dolerių.

Vėliau ir „Shell“ pranešė apie savo planus pasitraukti iš bendrų projektų su „Gazprom“ ir susijusių veiklų, įskaitant jos 27,5 proc. turimų akcijų suskystintų gamtinių dujų gamykloje „Sachalin II“, 50 proc. akcijų įmonėje „Salym Petroleum Development“ bei energetikos projekte Gydano pusiasalyje.

„Scanpix“ nuotr./Shell
„Scanpix“ nuotr./Shell

Kanada paskelbė uždraudžianti rusiškos neperdirbtos naftos importą.

Lietuvos prekybos tinklai atsisako rusiškos ir baltarusiškos produkcijos, gamybininkai atsisako pirkti prekes iš Rusijos.

Ekonomistai tvirtina, kad Rusijai šios sankcijos turės katastrofiškų padarinių. Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire'as antradienį pareiškė, kad dėl Vakarų sankcijų, kuriomis Maskva baudžiama už invaziją į Ukrainą, Rusijos ekonomika sugrius.

Žemiau bus skelbiama visa naujausia informacija apie tai, kaip sankcijos atsiliepia Rusijos ekonomikai ir pasaulio finansų rinkai.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

„Ford“ stabdo gamybą „Sollers“ gamykloje

02:49

JAV automobilių gamintojas „Ford“ paskelbė, kad iki atskiro pranešimo stabdo savo veiklą Rusijoje, skelbia CNN. Iš viso Rusijoje veikia 34 automobilių gamyklos, beveik visos jos – bendro kapitalo su užsienio šalimis. Tai – jau nebe pirmas automobilių gamintojas, nutraukiantis gamybą Rusijoje. Apie kitus skaitykite čia.

„Apple“ Rusijoje nebepardavinės savo produktų

01:20

„Apple“ išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad dėl sukelto karo prieš Ukrainą Rusijoje nebeprekiaus savo produkcija, skelbia „Reuters“.

Kitaip tariant, nebebus galima įsigyti nei telefonų, nei kompiuterių, nei kitų įrenginių. Be to, korporacija atjungė ir mokėjimų sistemą „Apple Pay“, vartotojai nebegali naudotis jokiomis „Apple“ teikiamomis paslaugomis.

Žiniasklaida: ES sutarė šalinti 7 Rusijos bankus iš SWIFT, bet didžiausio skolintojo sąraše nėra

01:08

ES lyderiai sutarė pašalinti septynis Rusijos bankus iš SWIFT finansinių pranešimų perdavimo sistemos, tačiau nepalietė didžiausio šalies skolintojo „Sberbank PJSC“ ir banko, iš dalies priklausančio Rusijos dujų milžinei „Gazprom PJSC“, skelbia portalas „Bloomberg“.

Pasak su sprendimu susipažinusių pareigūnų, tarp bankų, kuriems bus uždrausta dalyvauti pranešimų perdavimo sistemoje (SWIFT), leidžiančioje visame pasaulyje atlikti trilijonų dolerių vertės sandorius, yra „VTB Bank PJSC“ ir „Bank Rossiya“. Tikimasi, kad priemonės, kuriomis reaguojama į Rusijos vadovo Vladimiro Putino invaziją į Ukrainą, bus priimtos per naktį. 

Kitos į ES sąrašą įtrauktos įstaigos yra „Bank Otkritie“, „Novikombank“, PJSC „Promsvyazbank“, PJSC „Sovcombank“ ir „VEB.RF“, nurodė anonimiškai kalbėję pareigūnai. Anot jų, kad kai kurios šalys, tarp jų ir Lenkija, siekė, kad į priemonę būtų įtraukta daugiau bankų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Eilė prie banko skyriaus Rusijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Eilė prie banko skyriaus Rusijoje

Priemonės įsigalios tik po 10 dienų nuo jų priėmimo. Minėtų pareigūnų teigimu, viena iš didžiųjų ES narių įsigaliojimo terimą prašė pratęsti iki 30 dienų.

Nors tai ir mažai tikėtina, prieš oficialiai įsigaliojant, bankų sąrašas dar gali būti koreguojamas.

Kaip rašo „Bloomberg“ tai, kad į sąrašą neįtraukti „Sberbank PJSC“ ir „Gazprombank“, rodo, kad vis dar nerimaujama dėl pasekmių, kurias Europai gali sukelti Rusijos finansinė izoliacija, persiduodanti pasaulio ekonomikai, ypač kai kalbama apie energijos tiekimą. Taip pat nerimaujama, jog Rusija gali imtis atsakomųjų veiksmų ir sumažinti tiekimą.

Apie planą pašalinti kai kuriuos Rusijos bankus iš SWIFT pranešimų sistemos savaitgalį bendrame pareiškime paskelbė Europos Komisija, JAV, Prancūzija, Vokietija, Italija, Jungtinė Karalystė ir Kanada. 

„Sberbank“ turi dvigubai daugiau turto nei bet kuris kitas Rusijos, didžiausios pasaulyje energijos eksportuotojos, bankas. Jam priklauso maždaug pusė šalies indėlių ir daugiau kaip 100 mln. mažmeninių klientų. „Gazprombank“ – pagrindinis Rusijos energetikos konglomeratų bankas.

Kodėl SWIFT sistema tokia svarbi?

SWIFT sistema, kuria saugius pranešimus perduoda daugiau kaip 11 000 finansų įstaigų ir bendrovių, yra itin svarbi pasaulinei finansų sistemai, todėl negalėjimas ja naudotis sukeltų didelę ekonominę žalą. Rusija yra sukūrusi savo finansinių pranešimų perdavimo sistemą, tačiau joje veikia mažiau nei 400 finansų įstaigų ir nedaug užsienio įmonių.

Belgijoje įsikūrusi SWIFT teigė, kad nors ji yra neutralus pasaulinis kooperatyvas, turintis narių 200 šalių, ji privalo laikytis ES ir Belgijos taisyklių. „Atjungsime juos, kai tik gausime teisinį nurodymą tai padaryti“, – sakoma organizacijos antradienio pareiškime, kurį cituoja „Bloomberg“.

Kanada uždraus Rusijos laivams įplaukti į savo uostus ir vandenis

22:23

Otava antradienį paskelbė uždrausianti Rusijos laivams, įskaitant žvejybos laivus, įplaukti į savo vidaus vandenis ir uostus, Kanadai plečiant priemones prieš Maskvą dėl invazijos į Ukrainą.

Susisiekimo ministras Omaras Alghabra sakė, kad draudimas, panašus į pirmadienį įvestą Jungtinės Karalystės, įsigalios vėliau šią savaitę.

Jis išreiškė viltį, kad Kanados pavyzdžiu paseks daugiau šalių.

„Tai padarys reikšmingą ekonominį poveikį Rusijos laivams, priklausantiems Rusijai arba plaukiojantiems su jos vėliava“, – žurnalistams Otavoje sakė O.Alghabra.

„Žinau, kad kitos šalys svarsto padaryti tą patį“, – pridūrė jis.

O.Alghabra pripažino, kad į tiesiogiai į Kanados uostus atplaukia nedaug Rusijos laivų, bet šiai šaliai priklausantys arba su jos vėliava plaukiojantys laivai gabena prekes iš kitų šalių į Kanados Atlanto vandenyno pakrantės uostus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kanados parlamentas Otavoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kanados parlamentas Otavoje

Nei jis, nei Susisiekimo departamentas kol kas negalėjo pateikti žiniasklaidai aiškių duomenų, koks tiksliai skaičius laivų bus paveiktas.

Kanados užsienio reikalų ministerija savo ruožtu paskelbė, kad Ukrainai ir jos kaimynėms, priimančioms nuo karo besitraukiančius tūkstančius žmonių, skiriama dar 100 mln. Kanados dolerių (70,5 mln. eurų) vertės humanitarinės paramos.

Ši suma papildo daugiau kaip 700 mln. Kanados dolerių (493,4 mln. eurų) anksčiau paskelbtų pagalbos paketų ir paskolų Ukrainai.

Sekmadienį Otava prisijungė prie kelių Europos šalių, uždariusi savo oro erdvę visiems Rusijos oro vežėjams ir lėktuvams.

Holivudas prisijungia prie Rusijos blokados, atsakant į invaziją į Ukrainą

22:21

Holivudui jungiantis prie Maskvos blokados dėl jos invazijos į Ukrainą, „Paramount“ antradienį tapo naujausia studija, atšaukusia savo naujausius filmus iš Rusijos kino teatrų.

Nuo praeito ketvirtadienio, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiuntė savo pajėgas į Ukrainą, Vakarai vieningai imasi finansinių sankcijų, kurios turėtų padidinti Rusijos karinių veiksmų kaštus ir daryti spaudimą Rusijos ekonomikai. 

Valstybės uždaro savo oro erdvę Rusijos lėktuvams, riboja pažangiųjų technologijų eksportą, o sporto pasaulis perkelia rungtynes iš Rusijos arba suspenduoja Rusijos komandų dalyvavimą rungtynėse.

Dabar prie baudžiamųjų priemonių jungiasi ir Jungtinių Valstijų kino kūrėjų sostinė. Didžiosios Holivudo studijos skelbia, kad neplatins savo naujų filmų Rusijoje.

Kino studijos „Paramount“ panešimas, lipantis ant kulnų panašiems kino studijų „Disney“, „Sony“ ir „Warner Bros.“ pranešimams, reiškia, kad jos filmai „Prarastas miestas“ (The Lost City) ir  „Ežiukas Sonic 2“ (Sonic the Hedgehog 2) nebus rodomi Rusijoje.

Rusijos kino teatruose nebus ir tokių naujų filmų kaip ilgai lauktas „Betmenas“ (The Batman), penktadienį pristatomas Jungtinėse Valstijose.

„Matydami Ukrainoje vykstančią tragediją, nusprendėme sustabdyti mūsų būsimų filmų pristatymus Rusijos kino teatruose“, – „Paramount Pictures“ atstovą citavo JAV žiniasklaida.

„Mes palaikome visus, kuriuos paveikė humanitarinė krizė Ukrainoje, Rusijoje ir mūsų tarptautinėse rinkose, ir toliau stebėsime situaciją, kaip ji vystysis toliau“, – kalbėjo atstovas.

Pasaulio kontekste Rusija nėra didžiulė Holivudo produkcijos rinka, nors didelio biudžeto filmai ten lankomi gana gerai. Viena tokių juostų „Žmogus-voras: nėra kelio atgal“ (Spider-Man: No Way Home)  Rusijoje už parduotus bilietus surinko 44 mln. JAV dolerių, skelbia kino pramonės naujienų portalas „Variety“.

Pramogų pasaulio atstovai pasisako prieš Rusijos invaziją į Ukrainą.

Britų aktorius Benedictas Cumberbatchas, šią savaitę gavęs savo žvaigždę Holivudo šlovės alėjoje, pasinaudodamas proga paragino imtis veiksmų  Maskvos atakai sustabdyti.

Vokietijoje garsus rusų dirigentas, tvirtas Vladimiro Putino šalininkas Valerijus Gergijevas, buvo atleistas iš Miuncheno filharmonijos vyriausiojo dirigento pareigų, nes nepasmerkė Rusijos invazijos.

„Eurovizijos“ dainų konkursas paskelbė, kad po invazijos į Ukrainą nė viena Rusijos grupė ar atlikėjas negalės dalyvauti šių metų renginyje, o pankroko trio „Green Day“ šią savaitę pranešė „dėl dabartinių įvykių“ atšaukiantis savo pasirodymus Maskvoje.

„Reuters": RBI svarsto galimybę pasitraukti iš Rusijos

20:48

Austrijos bankas „Raiffeisen Bank International“ (RBI) svarsto galimybę pasitraukti iš Rusijos, „Reuters“ sakė du apie tai informuoti asmenys. Jei taip atsitiktų, tai būtų pirmas Europos bankas, kuris priimtų tokį sprendimą po Rusijos invazijos į Ukrainą.

Skelbiama, kad toks sprendimas galėtų būti priimtas, jei jo įmonėms šiose šalyse prireiktų papildomų grynųjų pinigų arba kapitalo, sakė vienas iš su situacija susipažinusių žmonių. 

Pats bankas neigia „Reuters“ informaciją. 

RBI veikia Rusijoje jau bene trisdešimtmetį o jo verslas šioje šalyje praėjusiais metais sudarė beveik trečdalį grupės grynojo pelno, kuris siekė 1,5 mlrd. eurų (1,7 mlrd. JAV dolerių).

Antrasis asmuo sakė, kad RBI gali pasitraukti iš Rusijos ir Ukrainos, perduodama nuosavybę kitam subjektui, tačiau detalių nepateikė. Tas šaltinis taip pat sakė, kad kompanija gali laikinai sustabdyti veiklą.

Neaišku, kiek RBI galėtų kainuoti pasitraukimas iš Rusijos ir Ukrainos. Abu šaltiniai teigė, kad bankas yra pakankamai finansiškai stiprus, kad atlaikytų bet kokį bankinių operacijų nutraukimą šiose šalyse.

Antrasis šaltinis sakė, kad bet koks sprendimas pasitraukti iš Rusijos turės būti priimtas derinant su centriniu banku, kuris gali nustatyti savo sąlygas.

Rusijos URM: Rusija dar nebaigė atsakomųjų priemonių į Vakarų sankcijas

18:33

Maskva dar nebaigė įvesti atsakomųjų priemonių į Vakarų sankcijas dėl prezidento Vladimiro Putino pradėtos invazijos į Ukrainą, tačiau jos smogs „absoliučiu bumerangu“ jas įvedusioms šalims, antradienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

„Šios poveikio priemonės (sankcijos) neturi nei teisinio pagrindo, iš tiesų net yra nesusijusios su esama situacija. Tai Vakarų kurso mūsų šalies atžvilgiu tąsa. Jos visos yra už bet kokių teisinių normų ir taisyklių ribų“, – sakė ji televizijos kanalo „Rusija 24“ eteryje.

„Jie turi suprasti, kad poveikio priemonės, kurias jie pritaikė mūsų šaliai, yra ne tik neteisėtos, ne tik amoralios, (...) bet ir atsakys absoliučiu bumerangu ir smogs atgal jų valstybėms. Ne tik mūsų atsakomųjų priemonių forma, kurių daugelis dar net neparengtos“, – pabrėžė M.Zacharova.

„Taip bus paprasčiausiai todėl, kad pasaulis yra susijęs tarpusavyje, ekonomika – globalizuota, ir mūsų bendra ekonominė ir finansinė veikla negali nenukentėti, jei viena pasaulio dalis patiria absoliučiai laukinį smūgis iš kitų pasaulio dalių“, – kalbėjo atstovė. Ji pabrėžė, kad pirmiausia tai liečia euroatlantinį regioną.

„Rusija atsakomųjų priemonių dar neįvedė“, – sakė ji.

G-7 įžvelgia sankcijų Rusijai „didžiulį poveikį“, svarsto tolesnius veiksmus

18:23

Vakarų sankcijos Rusijai daro reikšmingą poveikį šios šalies ekonomikai, antradienį pareiškė Vokietijos finansų ministras, Didžiojo septyneto (G-7) narėms svarstant galimybę imtis tolesnių baudžiamųjų priemonių dėl Maskvos invazijos į Ukrainą.

Sankcijos „jau padarė didžiulį poveikį kapitalo rinkoms ir valiutai“, sakė vokiečių finansų ministras Christianas Lindneris, kurio šalis šiuo metu pirmininkauja G-7.

Šio turtingųjų šalių klubo finansų ministrai per susitikimą „apsikeitė siūlymais, kokių tolesnių priemonių gali būti imtasi“, per spaudos konferenciją sakė Ch. Lindneris ir pridūrė, kad sprendimas dėl pateiktų pasiūlymų turėtų būti priimtas artimiausiomis dienomis.

G.Skaistė: ERPB stabdo veiklą Rusijoje ir Baltarusijoje

17:56

Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) direktorių valdyba antradienį rekomendavo banko valdytojų tarybai stabdyti banko veiklą Rusijoje ir Baltarusijoje, įskaitant mokėjimus projektams ir techninę pagalbą, pranešė Finansų ministerija.

„Aš, kaip Lietuvos atstovė ERPB valdytojų taryboje, nedelsiant šią rekomendaciją patvirtinsiu, ir sieksiu, kad mano kolegos iš kitų šalių pasielgtų lygiai taip pat. Tai tik pirmas žingsnis, siekiant visiškos šalių agresorių izoliacijos“ – pranešime teigė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Anot ministrės, toks sprendimas faktiškai pradės veikti iškart, nors formaliai jis turėtų būti priimtas iki balandžio 1 dienos.

„Toliau dirbsime dėl Rusijos ir Baltarusijos narystės suspendavimo tiek ERPB, tiek ir kitose tarptautinėse finansinėse institucijose: Pasaulio banko grupės organizacijose ir Tarptautiniame valiutos fonde. Šiam tikslui dirbame su Vakarų partneriais“, – sakė finansų ministrė.

Į sankcijų sąrašą įtraukto rusų oligarcho jachta nuleido inkarą Maldyvuose

17:31

Maldyvus pasiekė prabangi jachta, priklausanti vienam rusų milijardieriui, įtrauktam į JAV sankcijų sąrašą, antradienį pranešė pareigūnai, vis daugiau rusams priklausančių laivų plaukiant link Indijos vandenyne esančio salyno, kad pasislėptų nuo galimo turto arešto.

Rusija sulaukė daugybės tarptautinių sankcijų dėl jos invazijos į kaimyninę Ukrainą. Sankcijos padidino tikimybę, kad jachtos, priklausančios milijardieriams, iš kurių keletas yra artimi prezidentui Vladimirui Putinui, gali būti konfiskuotos.

Valstybinė įmonė „Maldives Ports Limited“ patvirtino, kad pramoginis laivas „Clio“, registruotas numeriu 9312535 Tarptautinėje jūrų organizacijoje (IMO), pirmadienį nuleido inkarą netoli sostinės Malės.

Kaimanų salose registruotas laivas priklauso aliuminio magnatui Olegui Deripaskai, kuriam JAV įvedė sankcijas 2018 metais.

Remiantis televizijos CNBC pranešimu, į Maldyvus, kurie nėra sudarę ekstradicijos sutarties su JAV, plaukia dar du rusų oligarchams priklausantys laivai.

Maldyvų uostai naujienų agentūrai AFP sakė, kad Malėje inkarą nuleido superjachta „Titan“ su IMO registracijos numeriu 1010478, priklausanti plieno magnatui Aleksandrui Abramovui.

Nei Maldyvų užsienio reikalų ministerija, nei vyriausybės atstovas Mabrookas Azeezas kol kas nekomentavo pranešimų apie rusams priklausančius laivus, ieškančius saugaus prieglobsčio Pietų Azijos turistų rojuje.

Tačiau vienas Maldyvų pareigūnas naujienų agentūrai AFP nurodė, kad salynas tapo populiari ir rusų, ir ukrainiečių atostogų vieta, nes šalis buvo viena pirmųjų, atvėrusių savo sienas turistams pandemijos metu.

„Rusijos invazija į Ukrainą mums suduos skaudų smūgį, nes abi šalys yra labai svarbios mūsų turizmui“, – vienas Maldyvų turizmo pareigūnas telefonu sakė naujienų agentūrai AFP.

Pasak jo, per sausį Maldyvuose apsilankė 20 973 rusai. Tai buvo didžiausia vienos šalies užsienio turistų grupė. Tuo tarpu ukrainiečiai pagal skaičių užima šeštą vietą, jų  Maldyvuose sausį buvo 7210.

Paskutinis atnaujinimas 2022-03-01 17:31

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs