„Tomis aplinkybėmis gali būti smukęs biudžeto surinkimas, gerokai lėtesnis nei prognozuota ekonomikos ar kitų pagrindinių rodiklių augimas ir panašiai. Nemanau, kad tai gali nutikti pirmąjį šių metų pusmetį, tačiau dėl antrojo pusmečio garantijų nėra“, – dienraščiui „Verslo žinios“ sakė „Nordea Bank Lietuva“analitikas Žygimantas Mauricas.
SEB banko vyriausiosios analitikės Vilijos Tauraitės teigimu, reitingo sumažinimo Lietuva galėtų tikėtis, jei jis būtų nukirstas panašioms į ją šalims.
„Visada reikia lyginti su panašiausiomis. Jeigu būtų pakeistas reitingas Latvijai arba Estijai nesulaukus kokių nors papildomų įvykių ten, tai galėtų būti vienas iš signalų, kad galbūt bus persvarstyti ir mūsų šalies reitingai“, – sakė V.Tauraitė.
Analitikai mini, kad reitingų mažinimą galėtų paskatinti ir kitų metų rudenį vyksiantys rinkimai į Seimą.
„Šiuo metu Lietuvos kredito reitingui didžiausią riziką kelia artėjantys rinkimai. Ši vyriausybė parodė, kad jai deficito mažinimo prioritetas yra svarbus. Tačiau nežinia, ar griežtos fiskalinės politikos tęstinumas bus išlaikytas po Seimo rinkimų“, – tvirtino „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Agentūra „Standard & Pooris“ Lietuvos ilgalaikio skolinimosi reitingą užsienio valiuta pastarąjį kartą keitė 2009 metų kovą, „Moody's“ – 2009-ųjų rugsėjį, o „Fitch“ – tų pačių metų balandį. Visais atvejais tai buvo reitingų sumažinimas, vėliau šios trys agentūros keitė tik reitingų perspektyvą.