Kauniečiai jaudinasi tik dėl kainų augimo
Pensininkė Irena Čebatarauskienė: „Nesvarbu, kaip pinigai vadinasi, svarbus jų kiekis (juokiasi). Nemanau, kad pensija padidės arba sumažės. Tiek permainų savo gyvenime mačiau, kad man jau nebaisi dar viena. Kad tik daugiau sukrėtimų nebūtų, gyventume ramiai, kurtume darbo vietas jaunimui. Jei euras tai padaryti padės, tada viskas gerai. Gal kiek nerimą kelia kainų padidėjimas, nors jos ir taip didėja.“
Ūkininkas Romas Starevičius: „Nebijau euro, vis tiek jau seniai prie jo litas pririštas. Santaupų neturiu, todėl neturiu ir rūpesčio, ką daryti su jomis. Gali būti tik viena blogybė dėl kainų. Pieną superka už mažesnę kainą, o tai neigiamai veikia ūkio veiklą, nes kylant kitoms kainoms bus sudėtinga išgyventi. Tačiau didelės baimės nejaučiu.“
Kauno apygardos teismo rūbininkė Sigita Marčiulionienė: „Man euro įvedimas kelia labai didelį nerimą. Bet kokia permaina ir ypač valiutos keitimas sukelia sumaištį, kuri nenaudinga mažas pajamas turintiems žmonėms. Neišvengiamai kils kainos, brangs paslaugos, tai rodo kitų šalių patirtis. Dėl to man labai neramu.“
Teisininkas Ruslanas Kudriašovas: „Pasikeis tik nominalo pavadinimas, nieko daugiau. Šalies ekonomikai dėl to bus tik geriau. Neliks valiutų konvertavimo kaštų, valstybė galės pigiau skolintis. Dėl santaupų irgi esu ramus. Pinigus laikau banke, ten juos automatiškai pakeis, neramu gali būti tik tiems, kurie laiko lėšas garažuose.“
Šiauliečiams lito gaila tik kaip simbolio
Dizaineris ir lietuviškų pinigų kolekcininkas Vilius Puronas nelabai džiaugiasi euro įvedimu.
„Valstybingumo apibrėžime yra minimi kalba, teritorija, valiuta ir valdymo forma. Dabar vieno iš šių dalykų neliks. Ar man ir tau nuo to kas nors pasikeis? Aš puikiausiai atsiskaitau banko kortele ir ten, kur euro nėra, – patogumas keliaujantiems atkrenta. Vadinasi, po euro įvedimu slypi kitokie tikslai, apie kuriuos daugelis mūsų nieko nežinome“, – sakė jis.
V.Puronas pacitavo visų laikų turtingiausią žmogų Johną Rockefellerį: „Jis sakė, nesvarbu kokia kalba, kokių valdžių ir kokie įstatymai bus priiminėjami. Man svarbu, kad jų valiuta būtų mano. Šiuose žodžiuose beveik viskas pasakyta. O mūsų kalbos apie brangstančius produktus ar mažėjančias pensijas – visiška smulkmena“.
Krepšinio klubo „Šiauliai“ trenerio asistentas Vaidas Pauliukėnas su žmona Jurgita ir dukra Urte dėl euro įvedimo nemato jokių blogybių. Tiesa, Urtei buvo kilęs klausimas, kaip jai reikės elgtis su pinigais, kurių vertės ji tuomet nežinojo.„Pakalbėjome su Urte, paskaičiavome ir viską išsiaiškinome. Tai tik paprasta matematika. Mano patriotinių jausmų pinigų pasikeitimas nežeidžia. Manau, kad nuo to bus dar patogiau. Tapsime labiau europiečiais“, – tvirtina J.Pauliukėnienė.
V.Pauliukėnas žvelgia į situaciją su šypsena: „Bus mažiau banknotų – neplėšys taip kišenių. Vizualiai ir benzinas turėtų atpigti – juk daug maloniau, kai vietoje penkių litų mokėsime du eurus. O jei rimčiau, su klubu daug keliaujame. Iš tiesų manau, kad bus daug patogiau, kai nereikės nuolat keistis pinigų.“
Tautodailininkė Nijolė Smailienė mato šalies pažangą: „Kitose šalyse euras yra įvestas. Jiems nuo to nieko blogo nenutiko. Tai reiškia, kad ir pas mus viskas bus gerai. Kiti turi eurą ir puikiausiai gyvena. Gal net geriau už mus.“
Moteris įsitikinusi, kad pinigų suvienodinimas palengvins keliautojų ir prekybininkų gyvenimą: „Man asmeniškai gal didelių pokyčių ir nebus. Šiek tiek gaila lito kaip tautinio simbolio. Labai gerai, kad kažkoks lietuviškumo simbolis išliks ant euro monetų.“
Devyniolimetis Dovydas Misiūnas ir dvidešimtmetis Žilvinas Kupčinskas, muzikantai ir grupės „Dime Novel“ nariai, į euro įvedimą žvelgia pozityviai. Dovydas mano, kad tokie pasikeitimai gali būti ir naudingi paprastiems Lietuvos žmonėms.„Įsivaizduokite, dabar mūsų žmonės uždirba 1000 arba 2000. Kai atlyginimą gaus eurais, bus tik 300-600. Gal tuomet kitų Europos šalių žmonės ar verslininkai supras, kokia pas mus ekonominė situacija. Būtinai turės kažkas keistis, kai šie skirtumai tarp šalių bus akivaizdūs“, – teigia Dovydas.
Žilvinas mato dvi puses. Viena vertus, labai patogu turėti vieningą valiutą. Kita vertus, gali daug kas brangti: „Sakykime, paslauga, kuri dabar kainuoja 15 litų, netrukus pradės kainuoti 5 eurus. Netikiu, kad kas nors apvalins cento tikslumu. Pastebiu, kad daug maisto produktų ir gėrimų brangsta jau dabar. Gal prekybininkai taip ruošiasi euro įvedimui?“
Panevėžiečiai euro nebijo
Taksi vairuotojas Virgis Grinskis: „Visur eurą įvedinėja, įves ir pas mus. Argi mes turime pasirinkimą? Valdžiai geriau žinoti, ar ta nauja valiuta Lietuvai reikalinga. Nesu kategoriškai nusiteikęs prieš eurą, nors tikiu, kad viskas brangs. Juk ir šiaip viskas brangsta. Euro įvedimui nesiruošiu, nes neturiu prisikišęs pilnų kišenių pinigų.“
Pensininkas Antanas Armanavičius: „Nereikalingas mums euras. Pinigėliai nuvertės ir bus viskas. Vertinu tik litą. Litas buvo, litas bus, o to euro po trejų ar ketverių metų gali visai nebebūti. Pažiūrėkite, kokia padėtis Europoje, kas Ukrainoje darosi. Tas euras gali ilgai negyvuoti. Euro įvedimui visai nesiruošiu. Kaip šiandien vaikštau, taip ir toliau vaikščiosiu, o valdžia ką norės, tą padarys. Čia referendumo reikia, o dabar viską sprendžia valdžia.“
Bankininkė Rasa Dulkienė: „Manau, euras yra gerai, nes atsiveria keliai į užsienį. Blogai tik tai, kad bus nedidelis pabrangimas. Domimės euro tema, keliaujame daug, todėl įdomu išgirsti naujienas apie valiutą. Euro įvedimui nesiruošiam, neperkam nekilnojamojo turto, kaip daro kiti. Ką laikome banke, tą ir turime. Patys nepulsime valiutos konvertuoti. Manau, kad žmonės euro bijo dėl paprastos priežasties. Kaimyninių šalių pavyzdys rodo, kad po euro įvedimo viskas pabrango. Nuo degtukų dėžutės iki maisto produktų. Žmonės to labiausiai ir bijo.“
Donorų organizatorius Donatas Šniutė: „Manau, kad euro mums reikia ir nebus jokio pabrangimo ar kitų nesklandumų. Aš esu optimistas ir tikiu, kad euras mums išeis į gera. Manau, kad euro bijo tik vyresni žmonės. Jie baiminasi prarasti litą, vieną iš tautinių simbolių, bet aš manau, kad čia nieko nėra blogo. Priprasime. Euro įvedimui nesiruošiu, nes, kiek teko skaityti ir girdėti, nuo sausio pirmos dienos banke litai automatiškai bus konvertuoti į eurus. Sausio pradžioje iš bankomato jau imsime eurus.“
Picų išvežiotojas Žilvinas Katuoka: „Nemanau, kad euras mums būtinas. Jei mūsų atlyginimai nesiekia Europos Sąjungos lygmens, tai kam mums tada ta europietiška valiuta? Euras nieko nepakeis. Tai tik bereikalingas vargas visai Lietuvai, nes keičiantis valiutai reikės ir papildomų išlaidų. Brangiau kainuos visos operacijos dėl valiutos pasikeitimo, nei mes, eiliniai piliečiai, turėsime iš to naudos. Latviai jau skundėsi, kad euras pabrangino prekes ir paslaugas. Abejoju, kad pas mus bus kitaip.“
Klaipėdiečiai nedžiūgauja
Pensininkė Stanislava Poškienė: „Mes, seni žmonės, tai nenorim. Niekur į kitas šalis nevažiuojam, namuose sėdim ir mums bus sunku susigaudyti. O kaip valstybė padarys, taip ir bus. Skuba žmonės išleisti dabar pinigus. Ir aš nelaikau – sveikatai leidžiu, vaistams, o paskui viskas pabrangs.“
Šaltkalvis Algis Vinkas: „Nereikia dar to euro, dar negyvenam taip gerai. Pirma reikia gerai uždirbti, o paskui nors ir patį velnią lai duoda. Bet paprasto darbininko niekas neklausia. Ir elgtis čia nėr kaip kitaip. Nei čia skubėsi keistis tos valiutos, nei pinigų leisti, kai neturi. O kas turi pinigų, tam gal ir problema daug pinigų išsikeisti ar išleisti.“
Kompiuterininkas Vadimas Kudrešovas: „Ko čia vaidint, kad turim atskirą valiutą. Juk ir taip aišku, kad priklausomi nuo euro esam. Įsivesim jį, tai ir verslui bus patikimiau, ir paprastam žmogui mažiau metalo bus kišenėje. Euro laukiu ramiai, visiškai nesikeičia mano elgesys su pinigais – pakeis pavadinimą, nominalą ir viskas. Be reikalo čia žmonės skundžiasi.“
Pardavimo vadovas Tomas Kanapeckas: „Visa kaimynystė euru pagrįsta. Kitas aspektas – kaštai valiutos keitimo taps mažesni. Pažiūrėkit Latvijos pavyzdį. Viskas buvo sutvarkyta padoriai ir tvarkingai. Juk tik nuo mūsų pačių priklausys, kaip susitvarkysim, pasikoreguosim kainas. Dabar turim stabilų fiksuotą kursą, ir euro įvedimo metu, tikiuosi, jo niekas nekeis. Tai, ką turėjom litais, turėsim eurais.“
Ekonomistė Natalija Larina: „Aš manau, kad nereikia to euro. Turiu Vokietijoje giminių, tai jie sako, kad iš euro nieko gero. Viskas ten pabrango. Neramu dėl savo būsimos pensijos. Kas iš jos liks įvedus eurą? O kainos tai kyla.“