„Visų mūsų tikslu turi tapti pensijų sistemos priklausomybės nuo blogėjančios demografinės padėties mažinimas. Pensijų gavėjų skaičius jau dabar vis labiau spaudžia valstybės ir visų mokesčių mokėtojų pečius, ateityje tvarių pajamų jam padengti nebepakaks. Išeities nesiūlo ir iki šiol vykdomas pensinio amžiaus bei būtinojo stažo didinimas“, – sakė ekonomistė E.Leontjeva.
Vienintelis ir pasaulyje paplitęs sprendimas, jos teigimu, savarankiško kaupimo – II-ojo ir III-ojo pensijų sistemos ramsčių – stiprinimas. Jų pensinės išmokos priklauso nuo gyventojų sumokėtų įmokų ir investicinės grąžos, o ne nuo dirbančiųjų šalyje skaičiaus. Jau šiandien pensiją vienam pensininkui uždirba maždaug 2,5 dirbančiųjų, o ateityje šis rodiklis blogės.
„Kuo ankščiau pradedame kaupti pensijai ir tai darome kuo didesnėmis sumomis, tuo didesnė grąža bus garantuota senatvėje. Dėl to pernelyg lengvas pasitraukimas iš kaupimo sistemos prieštarauja jos paskirčiai – pasitraukdamas žmogus atsakomybę už pensijų kaupimą nusimestų nuo savęs ir perkeltų valstybei, t.y. visiems mokesčių mokėtojams. Valstybė, atsakinga už ilgalaikį žmonių saugumą ir gerovę, neturėtų skatinti tokios elgsenos, nesant iš tiesų ypatingų aplinkybių”, – pabrėžė E.Leontjeva. Todėl tikslinga laikytis KT nutarimu pasiūlyto principo kaupimą nutraukti tik tuo atveju, jei jis „tampa itin apsunkintas ar betikslis”.
Svarbu rasti motyvacijų nuosekliai didinti įmokas į pensijų fondus iki Vakarų šalyse įprastų 10 proc. Lietuvoje įmoka į pensijų fondus yra daugiau nei tris kartus mažesnė – 3 proc. „Tokia įmoka nesudaro prielaidų aukštai investicinei grąžai, dėl mažo investuotos sumos dydžio“, – sakė LLRI prezidentė.
Panaikinus paskatas III pakopai, LLRI siūlo sutelkti dėmesį į įstatyme įtvirtintą bet itin retai naudojamą galimybę papildomai atidėti daugiau nei 3 proc. nuo savo atlyginimo. Prie adekvataus gyventojų kaupimo senatvei prisidėtų LLRI pasiūlytos mokestinio režimo korekcijos arba alternatyvių skatinamųjų priemonių sukūrimas.