LLRI siūlymai Vyriausybės programai: svarbu, kad sprendimai nestabdytų ekonomikos

Ketvirtadienį Seime pristatytas Vyriausybės programos projektas džiugina siekiais auginti Lietuvos ekonomiką ir vietos investicijas, mažinti reguliavimo naštą, skatinti darbo vietų kūrimą. Tačiau programoje būtina išvengti nuostatų, prieštaraujančių šiems tikslams ir galinčių pakirsti šalies ūkio konkurencingumą, teigia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) pristatydamas siūlymus naujosios Vyriausybės programai, rašoma LLRI pranešime žiniasklaidai.
Elena Leontjeva
Elena Leontjeva / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Atsižvelgdamas į poreikį didinti valstybės saugumą stiprinant ekonomikos konkurencingumą kaip gerovės augimo pagrindą, LLRI siūlo papildyti Vyriausybės programą tokiais prioritetais, kaip aukštą pridėtinę vertę skatinanti mokestinė sistema, visuomenės senėjimą atliepianti pensijų sistema ir žmogų įgalinanti socialinė parama.

„Vyriausybės programoje numatytas tikslas sumažinti socialinę atskirtį neturėtų riboti žmonių savarankiškumo. Priešingai, norėdama pagerinti socialiai pažeidžiamų žmonių padėtį, Vyriausybė turėtų mažinti nedarbo spąstus ir įgalinti žmones įsilieti į darbo rinką. Tai padėtų ir šiuo metu itin išbalansuotai darbo rinkai“, – sako LLRI prezidentė Elena Leontjeva.

Investicinei aplinkai gerinti Vyriausybė įsipareigoja mažinti reguliavimo ir biurokratinę naštą įmonėms, tačiau nerimą kelia dalis centro kairės koalicijos planų mokesčių srityje. LLRI teigimu, Vyriausybės įvardytas pažadas didžiausias pajamas apmokestinti progresiniais tarifais nepriklausomai nuo jų rūšies suduotų smūgį Lietuvos konkurencingumui.

„Produktyvios investicijos ir aukštos pridėtinės vertės darbo vietų kūrimas taptų baudžiamas didesniais mokesčiais. Dabartinėje geopolitinėje situacijoje tai sukeltų kapitalo nutekėjimą ir stabdytų ekonomiką. Toli pavyzdžių ieškoti nereikia – štai Estija, padidinusi mokesčių tarifus, jau kelis metus išgyvena ekonomikos krizę ir susiduria su sumenkusiomis valstybės biudžeto pajamomis“, – sako LLRI ekspertas Ernestas Einoris.

Nauja Vyriausybė, norėdama iš tiesų didinti gerovę Lietuvoje, turėtų priimti tokius sprendimus, kurie didintų biudžeto pajamas, o ne mokesčių tarifus. LLRI teigimu, tam reikia leisti verslui investuoti be papildomos mokesčių naštos ir grįžti prie proporcinės pajamų apmokestinimo sistemos.

Pasak E.Leontjevos, Vyriausybei siekiant remti gyventojų taupymą, kaupimą senatvei ir privačias investicijas, būtina atsisakyti siūlymų, pakertančių subsidiarią žmogaus ir valstybės atsakomybę už gerovę senatvėje. Ekonomistė atkreipia dėmesį į tai, kad ilgojo laikotarpio pensijų sistemos problemas gali spręsti tik savarankiškas pensijų kaupimas, kurio dydis nepriklauso nuo dirbančiųjų skaičiaus visuomenėje.

„Norintiems kaupti senatvei svarbu leisti mokėti iki 10 proc. darbo užmokesčio dydžio neapmokestinamą įmoką į pensijų fondus ir taip užtikrinti orią pensiją“, – sako E.Leontjeva.

LLRI taip pat siūlo papildyti Vyriausybės programą penkiais Vyriausybės veikimo principais, tarp jų – pagarba žmogaus laisvei ir atsakomybei, pagarba Konstitucijai ir privačiai nuosavybei bei išteklių ribotumo pripažinimas. Anot LLRI prezidentės, šie kertiniai principai padėtų Vyriausybei atsakingai tvarkytis su turimais ištekliais, užkirstų kelią nepagrįstų lūkesčių formavimui ir didintų santarvę tarp skirtingų visuomenės grupių.

Visi LLRI pasiūymai Vyriausybės programai pateikti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai