„Dar prieš įsigydami statinius šioje teritorijoje, atlikome preliminarius tyrimus, kad nustatytume grunto, esamų pastatų konstrukcijų bei oro užterštumą. Atlikome net daugiau tyrimų nei numatyta pagal teisės aktus, o gauti rezultatai parodė, jog ši teritorija, atsižvelgiant į buvusią gamyklos veiklą, yra viena iš švariausių tokio pobūdžio teritorijų sostinėje – jos užterštumas tik šiek tiek viršijo įstatymais reglamentuotas aplinkosaugines normas, – sako projekto vadovė Rūta Rimkienė. – Todėl ryžomės investuoti ir esame tikri, jog tiems, kurie norės įsikurti „Loft Town“, pasiūlysime visais atžvilgiais kokybišką kvartalą“.
Būsimojo „Loft Town“ teritorijoje preliminarius ekogeologinius tyrimus atlikusios bendrovės „DGE Baltic Soil and Environment” direktoriaus Gedimino Čyžiaus teigimu, buvo tiriama galima grunto tarša naftos produktais, sunkiaisiais metalais ir kitais junginiais. „Teritorijoje išgręžėme daug įvairaus gylio tiriamųjų gręžinių, kad galėtume paimti bandinių iš įvairių grunto sluoksnių, – pasakoja G. Čyžius. – Atlikus jų tyrimus, tarša sunkiaisiais metalais ir kitais junginiais nenustatyta, o tarša naftos produktais, 26 kartus viršijanti leidžiamą lygį gyvenamosioms teritorijoms, buvo nustatyta dviejų nedidelių plotų paviršiniame sluoksnyje iki 30 cm gylio. Jei šiose vietose kvartalo statytojai nuspręstų vykdyti tik ūkinę ar komercinę veiklą, tarša ribinių verčių nė neviršytų“. Išsami preliminarių tyrimų ataskaita buvo pateikta Lietuvos geologijos tarnybai prie Aplinkos ministerijos ir gauta išvada, kad atlikti tyrimai atitinka keliamus reikalavimus bei rekomenduota atlikti detalesnius galimos taršos tyrimus.
Pasak G. Čyžiaus, atliekant rekomenduotus detalesnius tyrimus, buvo išardytos gelžbetoninės grindys, dengiančios teritoriją, ir dar kartą atlikti ekogeologiniai tyrimai. Tyrimų metu buvo patikslintos naftos produktais užterštos vietos, įvertintas taršos paplitimas plote ir prasiskverbimas į gylį. Šių detalių tyrimų ataskaita vėl buvo pateikta Lietuvos geologijos tarnybai, kuri pateikė išvadas, jog sunkiųjų metalų koncentracijos nė viename bandinyje neviršija ribinių verčių, o daugeliu atvejų – mažesnės už fonines. Remiantis teisės aktais, buvo rekomenduota parengti teritorijos tvarkymo planą ir jį suderinti su Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentu (RAAD).
„Loft Town“ projekto vadovės teigimu, preliminariems ir detaliems tyrimams atlikti buvo skirta per 50 tūkst. litų. Šiuo metu teritorijos tvarkymo planas jau parengtas bei pateiktas Vilniaus RAAD. „Pagal šį planą nukasime gruntą nustatytose užterštose vietose ir dar kartą atliksime teritorijos kontrolinius tyrimus, – pabrėžia R. Rimkienė. – Nukastas gruntas bus sutvarkytas pagal Atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimus, o į jo vietą bus atvežta švaraus grunto, prieš tai taip pat atlikus jo tyrimus“. Šie darbai bendrovei atsieis papildomai 200 tūkst. litų. Baigus teritorijos valymą, atlikus visus numatytus kontrolinius tyrimus, Lietuvos geologijos tarnybai bus pateikta galutinė ataskaita. Gavus šios tarnybos išvadas, kad teritorija yra sutvarkyta, statybos bus tęsiamos.
R. Rimkienė atkreipia dėmesį, jog šiuo metu vyksta pirmasis „Loft Town“ kvartalo statybos etapas, t.y. sprendžiamas tik dalies teritorijos užstatymas: „Prieš pradėdami kiekvieną naują etapą, planuojame ir toliau teisės aktų nustatyta tvarka atlikti tyrimus bei vadovautis specialistų rekomendacijomis dėl aplinkos sutvarkymo“.
„Loft Town” kvartalas, įsikursiantis Vilniuje, Kareivių bei Kalvarijų gatvių sankryžoje, pradėtas plėtoti 2011 m. Buvusi sovietinė Kuro aparatūros gamykla virs pirmuoju loftų miestu Rytų Europoje. Iš beveik 50 000 kv. m. buvusių gamyklos statinių jau pradedamas formuoti „miestas mieste“, kuriame bus įrengti butai, studijos, loftai bei kūrybai ir darbui skirtos patalpos. „Loft Town“ yra pirmasis projektas Lietuvoje, kai buvęs industrinės architektūros pastatas pritaikomas tokiu mastu. Projekto plėtotoja „Penkių kontinentų" įmonių grupė, kartu su partnere – bendrove „Trinapolis“ – į šio projekto pirmąjį etapą investuos daugiau nei 25 mln. litų.