Savivaldybė žinojo, kad reikės papildomų darbų rekonstruojant aikštę, sukūrė tokią situaciją, kad reiktų darbus pirkti iš rangovo, todėl elgėsi neskaidriai, nutarė VPT. Dėl tol savivaldybei teks atsakyti teisme.
Be to, tarnybos ekspertai paskaičiavo, kad jeigu aikštė būtų rekonstruota už ES paramos lėšas, dėl pažeidimų reiktų grąžinti 651 tūkstantį eurų.
Neturėjo jokios vizijos?
„Vilniaus miesto savivaldybės administracija, nepaisant eilės anksčiau vykusių projektų konkursų, neturėjo aiškios vizijos, kaip Lukiškių aikštė turėtų atrodyti“, – skelbiama VPT pranešime. Savivaldybė kaltinama tuo, kad jai priklausanti „Vilniaus vystymo kompanija“ pati sukūrė situaciją, kad reikėtų pirkti papildomus darbus iš rangovo.
„Ardomos plytelės, nors lietaus nutekamųjų sistemų nebuvo suplanuota. Ištiesti elektros kabeliai, kai nėra šviestuvų. Taigi viskas buvo užprogramuota taip, kad reikėtų papildomų pirkimų“, – 15min sakė VPT Projektų administravimo ir ekspertinio vertinimo skyriaus vedėja Jovita Petkuvienė.
Pasak jos, pati savivaldybė žinojo, kad reikės papildomų darbų. Ir taip, anot tarnybos, buvo pažeistas skaidrumo principas. Kitaip tariant, vykdant papildomus darbus daugiau nereikia skelbti jokių konkursų, o tuos darbus vykdo jau anksčiau atrinktas rangovas už sutartą kainą. Tokiu atveju bendras projekto biudžetas gali gerokai išsipūsti.
„Nors savivaldybė skelbia, kad Lukiškių aikštės projekto vertė yra 3-4 milijonai eurų, bet mes to pasakyti negalime, nes nėra aišku“, – sakė J.Petkuvienė.
Daugiau konkursų neskelbė
Pagrindinė Lukiškių aikštės rekonstrukcijos sutartis, kurios vertė viršija 2 milijonus eurų, 2016 m. kovo 1 dieną pasirašyta su įmonių grupe, kurioje buvo UAB „Infes“, UAB „Ekstra statyba“ ir UAB „Pamario restauratorius".
Tačiau paaiškėjo, kad reikės papildomų darbų, tad neskelbiamų derybų būdu buvo vykdomi papildomi pirkimai. Tas labiausiai ir užkliuvo VPT.
VPT mano, kad skelbiant papildomus darbus, nusižengiama skaidrumui, nes darbus atlieka tie patys rangovai, savotiškai diktuodami ir savo kainas. Savivaldybė neskelbė konkursų papildomiems darbams.
„Pirmojo aikštės darbų pirkimo dokumentuose buvo nurodyti tik preliminarūs dangų bei kai kurių kitų paviršiaus darbų kiekiai. Nežinia – sąmoningai ar ne į pirkimo objektą neįtraukti požeminių komunikacijų įrengimo darbai, nors tą buvo privalu numatyti“, – skelbiama išvadose.
Papildomi darbai kainavo beveik 500 tūkstančių eurų. Tačiau teigiama, kad sumos dar negalutinės, nes aikštės rekonstrukcija dar nėra baigta.
Įstatymą pažeidė visos sutartys
Iš viso VPT išnagrinėjo tris Vilniaus savivaldybės vykdytų Lukiškių aikštės sutvarkymo darbų viešųjų pirkimų sutartis. Visos jos, anot tarnybos, vykdytos pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą.
Taip pat Tarnyba nustatė, kad rangovas į darbų atlikimą įtraukė pasiūlyme nenurodytus subrangovus. Sutarties vykdymo metu buvo priimtas sprendimas stabdyti darbus ir dalį požeminių komunikacijų pirkti papildomai.
Todėl 2017 m. sausio 17 d. savivaldybė sudarė antrą beveik 31 tūkst. eurų vertės sutartį su UAB „Infes“ dėl Lukiškių aikštės elektros apšvietimo kabelių klojimo darbų vykdymo. Tarnyba nustatė, kad, vykdant antrąją sutartį, rangovas savo civilinės atsakomybės draudimą pateikė pavėlavęs keturis mėnesius, darbų atlikimo pradžią taip pat nukėlė keturis mėnesius, taip buvo pažeistos sutarties nuostatos.
Pavyzdžiui, savivaldybės įmonė „Grinda“ aikštės apželdinimo paslaugas pirko iš UAB „Stebulė“, nors galėjo tai padaryti pagrindinis rangovas. Apšvietimo sistemą parengė UAB „Korgas“, nors iš dokumentų matyti, kad darbus pavesta atlikti savivaldybės įmonei „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklai“.
Savivaldybės departamento direktorius Virginijus Pauža informavo VPT, kad darbai perduoti pagal paslaugų teikimo sutartis. Tačiau VPT nematė sutarčių.
Beje, lapkričio 23 dieną Vilniaus vicemeras Linas Kvedaravičius viešai padėkojo savivaldybės įmonėms ir jų darbuotojams už darbus rekonstruojant Lukiškių aikštę.
Pirkta tik dalis darbų
„Lukiškių aikštės sutvarkymo darbų pirkimui tinkamai nepasiruošta. Vilniaus miesto savivaldybės administracija, nepaisant eilės anksčiau vykusių projektų konkursų, neturėjo aiškios vizijos, kaip Lukiškių aikštė turėtų atrodyti“, – skelbiama pranešime.
„Keista, kad paskelbus pirmąjį pirkimą nebuvo gauta kitų tiekėjų skundų, jog perkama tik dalis darbų, nors akivaizdu, kad papildomų darbų pirkimas buvo iš anksto užprogramuotas“, – teigia Viešųjų pirkimų tarnybos atstovė.
Gindama viešąjį interesą, VPT skelbia, kad kreipsis į teismą.
R.Šimašius: Lukiškių aikštės tvarkymo viešieji pirkimai buvo teisėti
Anot BNS, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius tikina, kad visos pirkimų procedūros buvo atliekamos teisėtai, tačiau žada įvertinti VPT priekaištus.
„Ar nebuvo kažkokių pažeidimų kažkokiose detalėse, neabejotinai reikės panagrinėti mums patiems, išsiaiškinti, ir jeigu buvo kažkas, tada iškils atsakomybės klausimas. Jei tai yra tik bandymas pasiknebinėti, paieškoti kažko, ko nebuvo, tai tada bus kitas vertinimas. Aš mačiau, kad buvo labai daug žmonių (siekiančių – BNS), kad aikštė neatsirastų laiku, tai džiaugiuosi, kad ji atsirado“, – žurnalistams trečiadienį teigė R.Šimašius.
Jis pripažįsta, kad aikštė turėjo būti tvarkoma vienu etapu, tačiau dėl nepakankamų lėšų darbai buvo išskaidyti į tris etapus, o tai apsunkino procedūras.
„Kai vienas etapas virto į tris, natūralu, kad galėjo būti kažkokių niuansų būti, kurie pasirodė įdomūs Viešųjų pirkimų tarnybai. O kas buvo atlikta – negaliu dabar komentuoti, bet dalis darbų atlikta pagal savivaldybės iš anksto patvirtintus įkainius, pačios savivaldybės įmonės, „Grindos“, o dalis – pagal viešuosius pirkimus tiems darbams“, – aiškino R.Šimašius.
Komentarą pateikė ir savivaldybė. "Papildomų darbų pirkimas buvo vykdomas griežtai laikantis Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimų, perkančiosios organizacijos planai įsigyti papildomų darbų atskiru pirkimu buvo aiškiai numatyta sutartyje, kuri buvo pirkimo dokumentų sudėtinė dalis.
Užsakovui dalį darbų buvo naudingiau pirkti iš to paties rangovo, nes be jų negalima užbaigti Lukiškių aikštės rekonstrukcijos rangos sutarties vykdymo, papildomi darbai technologiškai neatsiejami nuo Sutartyje numatytų darbų. Tuo atveju, jei rekonstrukcijos darbus vykdytų keli rangovai, eksploatacinio laikotarpio metu galimai kiltų ginčai dėl atsakomybės, nustačius defektus. Vykdant pirkimą buvo vertinami darbų įkainiai, lyginami su rinkos kainomis", – skelbiama komentare.
Projekto sąmata – 3,7 mln. eurų, lėšas darbams skyrė Lietuvos Vyriausybė. Dar papildomą apie 1 mln. eurų savivaldybė skyrė aikštės prieigų sutvarkymui.
Jei tai būtų ES projektas
VPT taip pat paskaičiavo, kas atsitiktų, jei Lukiškių aikštė būtų rekonstruota už ES paramos lėšas. Tokiu atveju, pasak tarnybos specialistų, dėl netinkamo papildomų darbų pirkimo tektų grąžinti 25 proc. sumos. O tai, paskaičiavo VPT, siektų 651 tūkst. eurų.