Neretai nuolaidos diskriminuoja
Pernai rudenį Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė nustatė, kad vieno iš baseinų administracija diskriminavo pareiškėją ir jos vaikus, mat šeimos bilietas, suteikiantis nuolaidą apsilankymui baseine, buvo skirtas dviem suaugusiesiems ir vienam vaikui. Mamai su dviem vaikais jis nebuvo parduotas. Diskriminacija nustatyta ir dėl vieno iš pernai vasarą organizuotų festivalių kainodaros, kai mamai su dviem vaikais nebuvo parduotas šeimos bilietas, skirtas dviem suaugusiesiems ir vienam vaikui.
Dėl amžiaus pagrindu taikomos nuolaidos viename iš teatrų metų pradžioje taip pat nustatyta diskriminacija. Nuolaidą žmonėms iki 25 metų taikęs teatras nepagrindė, kodėl nustatyta būtent tokia amžiaus riba. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba taip pat ne kartą yra tyrusi skundus dėl išskirtinai tik vienai lyčiai taikomų nuolaidų prekėms ir paslaugoms.
Į ką atkreipti dėmesį taikant nuolaidas?
Tai, kokias nuolaidas taikys ir ar apskritai jas taikys, paslaugų teikėjas sprendžia savarankiškai. Pagal Lygių galimybių įstatymą, lengvatų teikimas dėl amžiaus, negalios ar socialinės padėties yra galimas, kai toks sprendimas turi teisėtą tikslą, kurio siekiama tinkamomis ir būtinomis priemonėmis. Kitaip tariant, nuolaidos turi būti aiškiai pagrįstos.
Nustatyta amžiaus riba turi būti pagrįsta
Nuolaidų taikymas jauniems žmonėms iki tam tikro amžiaus yra galimas, jei pasirinkta amžiaus riba yra aiškiai ir argumentuotai pagrįsta. Rekomenduojama remtis statistiniais duomenimis, kurie įrodo, kad tam tikros amžiaus grupės asmenų finansinė padėtis yra mažiau palanki, tam tikrų paslaugų ar prekių prieinamumas jiems apribotas ir pan.
Nuolaidos šeimoms su vaikais: nesivadovaukite stereotipiniu šeimos suvokimu
Šalies įstatymai leidžia taikyti specialias nuolaidas šeimoms - Lygių galimybių įstatyme minima socialinė padėtis apima ir šeiminę padėtį. Tiesa, ne visos šeimos yra vienodai remtinos. Pagal Konstituciją, valstybė globoja šeimas, auginančias vaikus, tokioms šeimoms teikiama parama. Taigi šeimos su vaikais ir šeimos be vaikų gali būti traktuojamos skirtingai.
Svarbu turėti omenyje, kad, nors šalies įstatymai nedraudžia taikyti nuolaidų šeimoms su vaikais, jas taikyti reikėtų apgalvotai ir atsakingai.
Teisiškai šeima Lietuvoje suprantama plačiai (ne tik mama, tėtis ir vaikai). Taikant nuolaidas rekomenduojama įtraukti ir vienus vaikus auginančius tėčius ar mamas, ir senelius su anūkais, ir globėjus ar globėjas su globotiniais ar globotinėmis, ir tos pačios lyties asmenų poras su vaikais.
Nereikalaukite įrodyti šeiminių ryšių
Sudarant galimybę šeimoms gauti paslaugas pigiau, nereikėtų reikalauti pateikti santuokos ar vaikų gimimo liudijimų, kitokių pažymų ar įrodymų. Su savimi nešiotis tokius dokumentus nėra saugu. Be to, įrodymų reikalavimas gali menkinti asmenų garbę ir orumą.
Į nuolaidų sistemą įtraukite ir gausias šeimas
Paprastai šeimos bilietai ar kitos nuolaidos yra skiriamos šeimoms, apibrėžiant vaikų skaičių (1 ar 2). Tokia formuluotė atskiria šeimas, auginančias tris ar daugiau vaikų. Kita vertus, nuolaidos neribojant asmenų skaičiaus paslaugų teikėjams gali būti nuostolingos, tad ribų lengvatoms reikia. Visgi jas nustatant reikėtų vadovautis protingumo ir proporcingumo principais.
Nuolaida neturi būti taikoma atsižvelgiant į lytį
Moterų ir vyrų lygių galimybių bei Lygių galimybių įstatymai tokią situaciją apibrėžia aiškiai – prekių gamintojai, pardavėjai ir paslaugų teikėjai kainų negali nustatyti atsižvelgdami į kliento lytį. Dažniausiai pasitaikantis atvejis – tik moterims galiojantys nemokami arba pigesni įėjimai į naktinius klubus.
Prekių pardavimas ar paslaugos teikimas vien arba visų pirma tik vienos lyties asmenims yra pateisinamas tik turint teisėtą tikslą, kurio siekiama tinkamomis ir būtinomis priemonėmis. Šiuo atveju kalbama, pavyzdžiui, apie atskirų krizių centrų moterims bei vyrams steigimą siekiant užtikrinti asmenų saugumą, kitas priemones, užtikrinančias privatumą, labiau pažeidžiamų asmenų interesų apsaugą.
Kilus klausimų, ar pasirinkta kainodara neprieštarauja Lietuvos įstatymams, kviečiame konsultuotis su Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ekspertėmis ir ekspertais.