„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

M.Laukevičius: „Stebėtinas aukso patrauklumas ir JAV prezidento rinkimų baigties laukiantys investuotojai“

Aukso kaina investuotojus stebina naujais rekordais – jo vertė per šiuos metus yra išaugusi maždaug trečdaliu. Investuotojai bando identifikuoti jo patrauklumo priežastis ir ar jo kaina galėtų „pramušti“ naujas lubas. Tuo metu stagnacijos nuotaikas Europoje atspindi lūkesčių neatitinkantys įmonių rezultatai. Tokio likimo kol kas išvengia JAV, tačiau artimiausiomis savaitėmis šioje rinkoje nuotaikos stipriai priklausys nuo JAV prezidento rinkimų baigties.
Matas Laukevičius
Matas Laukevičius / „Swedbank“ nuotr.

Kelios aukso patrauklumo priežastys

Per pastarąsias dvi savaites aukso kaina išaugo dar 3,7 proc. ir pasiekė 2 747 JAV dol. už unciją. Metų pradžioje šis metalas buvo prekiaujamas maždaug 2 tūkst. JAV dol. lygyje už unciją, tad jo kainos prieaugis per šiuos metus jau siekia apie 33 proc. ir iš esmės prilygsta JAV technologijų sektoriaus, kuriame lūkesčius palaiko DI, kainų prieaugiui.

Tokia aukso kainos dinamika atrodo gana neįprastai, nes paskutinių 20 metų aukso grąža siekia apie 10 proc., o įvertinus infliacijos poveikį realioji grąža yra mažesnė.

Auksas įprastai laikomas saugumo prieglobsčiu neramiais laikais, kai keičiasi pinigų politikos ciklas ir išauga pasaulinės recesijos rizika. Be to, pasaulyje vyraujant neapibrėžtumui dėl geopolitinės situacijos, JAV prezidento rinkimų baigties, dalis investuotojų taip irgi stengiasi apsaugoti savo turtą.

Kitas paaiškinimas yra išaugę pasaulio centrinių bankų aukso įsigijimai, kuriuos pastaruoju metu dažniausiai stebime besivystančiose šalyse, siekiančiose mažinti savo priklausomybę nuo JAV dol., euro ir kitų Vakarų šalių valiutų.

Remiantis dar viena teorija, auksu yra susidomėję įvairūs šešėliniai subjektai, kuriuos pastaraisiais metais yra paveikusios Vakarų sankcijos ir jų galimybės įsigyti turto Vakarų šalyse smarkiai apribotos. Tokiu atveju auksas tampa vienu iš būdų sukauptam turtui saugoti.

Galiausiai, tokia sparti aukso kainų dinamika pritraukia ir mažmeninius investuotojus, kurie palaiko tolesnį aukso kainos augimą. Prognozuoti tolesnę aukso kainos trajektoriją sudėtinga, nes ji šįmet sugebėjo ne kartą viršyti vadinamąsias „lubas“ ir iš esmės priklauso nuo sentimentų rinkoje.

Europos įmonių rezultatuose – stagnacijos atspindžiai

Prastą rezultatų sezono pradžią Europoje žymėjo prancūzų prabangos prekių ženklų grupės LVMH ir olandų lustų įrangos tiekėjo ASML rezultatai, kurie nepateisino rinkos lūkesčių.

Remiantis „Bloomberg Intelligence“ surinktais duomenimis, iš 25-ių „MSCI Europe Index“ įmonių, kurios paskelbė trečio ketvirčio rezultatus, beveik 40 proc. atvejų jie buvo nuviliantys, o tik 36 proc. pranoko išankstines prognozes. Tai iš dalies atspindi bendras stagnacijos nuotaikas euro zonos šalyse, kas, savo ruožtu, suteikia daugiau prielaidų tolesniam ECB palūkanų mažinimui.

Europos bendrovės kol kas tikisi nedidelio pelno vienai akcijai padidėjimo ateityje, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad daugelis įmonių neprivalo skelbti ketvirtinių rezultatų, todėl šis Europos verslo paveikslas nėra išsamus.

Dar labiau išryškėjęs skirtumas tarp Europos ir JAV

Tuo metu JAV rinkoje daugiau kaip 70 proc. įmonių, kurios paskelbė rezultatus, pralenkė rinkos lūkesčius. Tokia tendencija atitinka pastarųjų dvejų metų vidurkį.

Skirtumai tarp Europos ir JAV įmonių lėmė ir pagrindinių akcijų indeksų išsiskyrimą, pavyzdžiui, „S&P 500“ indekso premija šiais metais yra pakilusi iki naujų aukštumų. Tuo metu europietiškų „Soxx 600“ ar „MSCI Europe“ yra atsidūrę žemiausiame lygyje nuo 1998 m., palyginti su JAV indeksais.

Atsižvelgiant į kainos ir pelno rodiklį, skirtumas tarp JAV ir Europos regionų yra didžiausias nuo 2006 m. Žvelgiant į pagrindinių indeksų pokyčius per šiuos metus, tai amerikietiškasis „S&P 500” nuo metų pradžios yra išaugęs apie 22 proc., tuo metu „Soxx 600“ – apie 9 proc., o „MSCI Europe“ taip pat – apie 9 proc.

Teigiamai nustebinę JAV bankų rezultatai

Pastarosiomis savaitėmis optimizmą JAV rinkose paskatino bankų rezultatai, parodę, kad jie sėkmingai prisitaiko prie mažėjančių bazinių palūkanų.

Pavyzdžiui, „Bank of America“ grynosios palūkanų pajamos viršijo prognozes, gauta daugiau pajamų iš akcijų, obligacijų, valiutų ir žaliavų prekybos. Investicinės bankininkystės sritis taip pat pranoko lūkesčius – tai lauktas sandorių rinkos atsigavimo ženklas. „Bank of America Corp.“ Akcijų kaina nuo metų pradžios išaugusi apie 27 proc.

Investicijų bankas „Goldman Sachs“ viršijo grynąsias pajamas ir grynąsias palūkanų pajamas, o pelnas išaugo 45 proc. dėl netikėtai padidėjusių akcijų prekybos pajamų ir atgimstančio investicinės bankininkystės verslo. Nuo metų pradžios „Goldman Sachs Group Inc.“ akcijų kaina yra išaugusi daugiau kaip 34 proc.

Tuo metu „Citigroup“ finansų rinkų padalinys užfiksavo netikėtai gerą rezultatą dėl pastaraisiais mėnesiais padidėjusio turto klasių nepastovumo, finansų rinkų prekybininkų trečiojo ketvirčio rezultatai buvo geriausi per mažiausiai dešimtmetį.

Investuotojų tikėjimą vėl susigrąžinusi „Tesla“

„Tesla Inc.“ rinkos vertė išaugo po to, kai elektromobilių gamintojas pranešė apie didžiausią ketvirčio pelną per daugiau nei metus ir paskelbė optimistines prognozes 2025 m. Trečiojo ketvirčio rezultatus pastebimai pagerino elektrinio sunkvežimio „Cybertruck“, kuris pirmą kartą atnešė pelno, pardavimai.

Tačiau akcijas pabrango ir viltys dėl ateities: pagrindinis kompanijos savininkas ir vadovas Elonas Muskas, pristatydamas rezultatus, pažadėjo, kad „Tesla“ taps vertingiausia kompanija pasaulyje pradedant nuo 20–30 proc. daugiau klientams pristatytų elektromobilių kitąmet.

E.Muskas, kuris yra žinomas dėl pernelyg optimistiškų pažadų, taip pat anonsavo kompanijos planus kitąmet pristatyti autonominę pavėžėjimo paslaugą Teksase ir Kalifornijoje, nors leidimo važinėti viešaisiais keliais savavaldžiams automobiliams šiose valstijose nėra. Panašu, kad investuotojai kompanijos planais liko sužavėti, o jos akcijų kaina per vieną dieną šoktelėjo apie 20 proc.

Tiesa, nuo metų pradžios „Tesla Inc.“ akcijos kelias buvo banguotas, ji buvo vienintelė bendrovė iš technologijų sektoriaus milžinų, kuri nesugebėjo įtikinti investuotojų tolesniu sparčiu augimu, o jos kainos prieaugis nuo metų pradžios iki šiol sudaro apie 5 proc.

Beje, E.Musko komentarai dėl pavėžėjimo paslaugų savavaldžiais automobiliais sumažino tokių potencialių jos konkurentų kaip „Uber Technologies Inc.“ ir „Lyft Inc.“ akcijų kainas.

Kaip JAV prezidento rinkimų nugalėtojas gali paveikti rinkas?

Jei kitą savaitę vyksiančius JAV prezidento rinkimus laimėtų Donaldas Trumpas ir jo vadovaujama respublikonų partija, kuri dominuotų JAV Kongrese, bent artimiausioje ateityje tai turėtų teigiamą poveikį JAV akcijų rinkai, padidintų spaudimą išlaikyti bazines palūkanas aukštesniame lygyje, kas lemtų santykinį JAV dol. stiprumą.

Kamalos Harris laimėjimas ir susiskaidęs JAV Kongresas greičiausiai lemtų turbulencijas JAV akcijų rinkose, spartesnį bazinių palūkanų mažinimą ir labiau linkusį silpnėti JAV dolerį.

Bendrai investuotojai obligacijų ir akcijų rinkose tikisi ženklesnių svyravimų po rinkimų dienos. Šiuo metu yra išaugęs tiek obligacijų pajamingumų pokyčius matuojantis MOVE indeksas, tiek akcijų rinkos nepastovumą matuojantis VIX indeksas. Todėl gali reikėti nusiteikti didesniems rinkų svyravimams pirmosiomis dienomis po rinkimų, kurie dažniausiai ilgai nesitęsia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau