Praeitą penktadienį po krizinio pasitarimo, sušaukto daugiašaliam susitarimui dėl Irano branduolinės programos gelbėti, Europos Sąjunga paskelbė, jog barteriniais mainais pagrįstas sudėtingas mechanizmas INSTEX, turėjęs sudaryti sąlygas Iranui prekiauti nafta apeinant amerikiečių sankcijas, „jau paleistas veikti ir pirmieji pervedimai jau apdorojomi“.
„Šį mechanizmą jie kūrė beveik metus, paskelbė apie jo sukūrimą prieš porą mėnesių, bet visiškai ne prekybai nafta aptarnauti, o tik humanitarinėms siuntoms, kurioms Amerikos sankcijos netaikomos; taip pat ne visiems, norintiems prekiauti su Iranu, o tik ES narėms“, – per spaudos konferenciją Maskvoje sakė S.Lavrovas.
„Tačiau ir su šiomis išlygomis mechanizmas – nors apie jo sukūrimą jau paskelbta, o pastarosiomis dienomis buvo paskelbta, kad jis pradėjo veikti – jis kol kas neaptarnavo nė vieno pervedimo“, – pabrėžė Rusijos diplomatijos vadovas.
Didžioji Britanija, Prancūzija ir Vokietija specialią mokėjimų sistemą sausio pabaigoje įdiegė JAV prezidentui Donaldui Trumpui pernai netikėtai pasitraukus iš sutarties su Iranu ir sugrąžinus griežtas sankcijas Teheranui.
Mechanizmas laikomas būtinu elementu, Europos Sąjungai stengiantis išsaugoti susitarimą, bet jos pažadas sušvelninti JAV sankcijų, atkirtusių Iraną nuo tarptautinės finansų sistemos ir sumažinusių jo naftos eksportą, poveikį materializuojasi lėtai.
Reaguodamas į JAV priemones Teheranas gegužės mėnesį paskelbė, kad nebesilaikys kai kurių sutartimi numatytų branduolinės veiklos limitų, ir pagrasino iki liepos 7 dienos atsisakyti dar dviejų apribojimų, jei kitos sutarties dalyvės nepadės pralaužti JAV embargo.
Prekybos mainų palaikymo priemonė (Instrument in Support of Trade Exchanges, INSTEX) buvo sukurtas remti operacijas tik farmacijos, medicinos ir žemės ūkio bei maisto sektoriuose.