Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mažai tikėtina elektros brangimo priežastis: naujoji Visagino AE

Energetikos ministerijai prabilus apie elektros brangimą, pasigirdo ir versijų, esą brangindama elektrą valstybė kaups lėšas naujajai Visagino atominei elektrinei. Tačiau prof. Jurgis Vilemas tokią versiją atmeta.
Atominė elektrinė
Atominė elektrinė / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Energetikos viceministras Kęstutis Žilėnas prabilo apie kitąmet galimą elektros energijos kWh brangimą 5 ct, ministras Arvydas Sekmokas teigia, kad ji galėtų brangti 1-2 ct.

Tuo metu Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas interviu Lietuvos radijui teigė, kad dujų brangimas yra per mažas pretekstas brangi ir elektrai – jos esą brango nepakankamai.

Todėl parlamentaras iškėlė kitą versiją – esą keliant elektros energijos kainas bus kaupiamos lėšos naujai Visagino atominei elektrinei, o didesnė kaina gali būti įsipareigojimas būsimam investuotojui į Visagino AE.

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Jurgis Vilemas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Jurgis Vilemas

Prof. Jurgis Vilemas 15min.lt aiškino, kad toks scenarijus yra realus, tačiau mažai tikėtinas.

„Kai kurios kompanijos iš anksto gauna reguliuojančių organų sutikimą padidinti tarifą, kad būtų galima sukaupti lėšų elektrinės statybos pradžiai ir  kad būsimas savininkas būtų ramus – jam atsipirks investicijos“, – sakė J.Vilemas.

Visgi Europos Sąjungoje toks scenarijus, profesoriaus teigimu, praktiškai nerealus: „Ar galima tą  daryti mums, kaip Europos Sąjungos narei, kur yra ir privalo būti laisva rinka, aš labai abejoju. Tuo labiau, kad mes juk statome ne vieni, na, ar bent jau planuojame statyti.“

Brangios ambicijos

Lietuvai naująją elektrinę planuoja su keturiais partneriais – Estija, Latvija, Lenkija ir JAV ir Japonijos valdoma bendrove „Hitachi“. Jokių konkrečių detalių apie projekto kainą nėra, visgi skaičiuojama, kad elektrinė galėtų kainuoti apie 20 mlrd. Lt. Lietuvai pagal įstatymus turėtų priklausyti 34 proc. akcijų, kurios kainuotų maždaug trečdalį šalies metinio biudžeto.

J.Vilemo teigimu, elektros kaina, pastačius atominę elektrinę, turėtų neabejotinai augti.

„Kiek ji bus didesnė, sunku pasakyti, nes nesako, kokiomis sąlygomis susitarė.  Už tokią kainą, kokia dabar yra rinkoje, joks kitas gamintojas nepagamins elektros. Tai yra kebli situacija norint statyti bet kokį naują energetinį projektą. Investicijos labai didelės, o rinkoje kainą nusprendžia elektrinės, kurios yra seniai seniai pastatytos, ir todėl konkuruoti yra labai sunku, ypač atominei“, – teigė profesorius.

Būtent todėl J.Vilemas visada laikėsi skeptiškos pozicijos šio projekto atžvilgiu – esą konkuruoti rinkoje, kur elektra bus žymiai pigesnė nei Visagino AE pagamintos, gali būti labai sunku.

„ Jei susitars keturios valstybės ir subsidijuos, taip, kaip kad ruošiasi Baltarusija daryti, tada operatoriui to galvos skausmo neliks. Jam tada reikės padengti tik eksploatacines išlaidas – kiek kainuoja kuras, kiek kainuoja atlyginimai, remontas“, – sakė profesorius.Tačiau paklausus, ar realu, kad valstybės dotuotų elektrinės statymą, J.Vilemas ir vėl nepašykštėjo pesimizmo: „Gerai žinot mūsų valstybės biudžeto pajėgumus.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?