Iki 2016 m. pajamos už parduodamą nekilnojamąjį turtą (NT) buvo neapmokestinamos, jei NT buvo išlaikytas daugiau nei 5 metus.
Tačiau nuo 2016 m. jau numatytas 10 metų laikotarpis. Gyventojai, kurie išlaikė NT ilgiau nei 5 m., bet trumpiau nei 10 m., nors anksčiau galėjo parduoti turtą be mokesčių, dabar vėl priversti susimokėti. Jokių pereinamųjų laikotarpių nenumatyta.
„Mano atveju, nuo 2011-ųjų galėjau net ketverius su puse metų savo NT parduoti be mokesčio, nes jau buvo suėjęs privalomas 5 metų terminas. Tuo metu NT pardavę nieko nemokėjo. Dabar man, nors išlaikiau studiją netgi ilgiau, staiga skiriama bausmė susimokėti“, – piktinosi menininkas.
Jo nuomone, būtų logiška, jei įstatymo pataisa būtų taikoma tik tiems, kurie NT įsigijo jau po įstatymo įsigaliojimo.
„Tai yra akivaizdus antikonstitucinis aspektas – atgaline tvarka taikomas įstatymas. Aš turtą išlaikiau 5 metus, ir jau jis tikrai turi būti neapmokestinamas, nesvarbu, kokius po to įvedė pakeitimus. Nenoriu būti verkšlenantis, ne kažkokios malonės prašau. Bet norėčiau, kad teisybė būtų atkurta. Tai ne mane vieną jaudina, o yra tūkstančiai tokių žmonių“, – 15min teigia dailininkas.
Teisininkai supranta, bet įstatymas yra įstatymas
„Sorainen“ mokesčių partnerė Saulė Dagilytė pastebi, kad gyventojai šį kartą labiau nuskriausti nei tuomet, kai lengvatos terminas buvo prailgintas nuo 3 iki 5 metų.
„Ši situacija man nepatinka iš tos pusės, kad žmonių lūkesčiai buvo pažeisti. Bet čia dažna tokia situacija. Taip pat atsitiko ir 2014 m. pradžioje, kai nustojo galioti lengvata fiziniams asmenims, kurie pardavė turėtas akcijas, nors iki tol jie galėjo akcijas parduoti be mokesčių. Tokių atvejų yra ne vienas ir ne du, kai dėl panaikintų lengvatų atsitinka tokių situacijų“, – apgailestauja S.Dagilytė.
Ji tikina, kad teisiškai įstatymas nėra pritaikomas „atgaline data“.
Jeigu tai teisėta, tai ar garbingai elgiasi mūsų valstybė ir kokią žinią siunčią piliečiams?“ – teigia 15min skaitytojas.
„Iš žmogiškosios pusės aš suprantu žmonių nepasitenkinimą ar nusivylimą. Tačiau čia nėra įstatymo galiojimas atgal. Įstatymas reguliuoja taip, kaip apmokestinamos pajamos tuo metu, kai jos yra gaunamos. Ir kadangi pajamos buvo gautos šiemet ar pernai, joms taikomos taisyklės, kurios tuo metu ir galioja. O tos taisyklės numato nebe 5 metų laikotarpį, o dešimties metų“, – aiškina S.Dagilytė.
Ji mini, kad anksčiau keičiant šią lengvatą gyventojų nenaudai, ji galiojo tik naujai būstą įsigijusiems asmenims.
„Kai buvo pakeista lengvata anksčiau, rodos, nuo 2011 m., kai išlaikymas nuo 3 metų buvo pakeistas į 5 metų terminą, įstatyme buvo numatyta, kad jis taikomas tik turtui, įsigytam po įstatymo įsigaliojimo. Tuomet buvo išsaugoti interesai tų, kurie iki įstatymo įsigaliojimo išlaikė neapmokestinamą laikotarpį. Tuo tarpu šis įstatymo pakeitimas jokios tokios nuostatos nenumatė“, – sako S.Dagilytė.
Pasak jos, mokesčių konsultantai, teisininkų asociacijos kėlė šį klausimą, kad klientai būtų apsaugoti, tačiau komentarai neliko išgirsti. Ji tik apgailestauja, kad dalis žmonių apie taikomus mokesčius sužino jau po laiko.
„Kiek apie mokesčius bekalbėsi, bet vis tiek nebus pakankamai švietimo, kol nesusiduri pats tiesiogiai“, – svarsto ji.
VMI skaičiuoja tūkstančius
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) 15min pateikė informaciją, kad pernai net 45 903 gyventojai turėjo deklaruoti ilgiau nei 10 m. neišlaikyto NT pardavimo pajamas. Tačiau iki šiol šias pajamas deklaravo tik du trečdaliai – 16 753 gyventojų.
VMI duomenimis, pernai turto pardavimo pajamos iš viso sudarė 775,96 milijono eurų. Tačiau apmokestinamosios pajamos – skirtumas tarp įsigijimo ir pardavimo kainos, sudarė 72,9 mln. eurų.
VMI komunikacijos vadovas Darius Buta paaiškino, kad įstatymas nėra taikomas atgaline data.
„Įstatymo nuostatos nenumato pereinamojo laikotarpio ar kitokių išimčių nekilnojamajam turtui, kuris buvo įsigytas iki 2011 m. sausio 1 d. ar iki 2016 m. sausio 1 d. Vadinasi GPM įstatymo pataisos... taikomos į priekį, t.y. tik tiems teisiniams santykiams dėl nekilnojamojo turto perleidimo, kurie atsiranda po šių pataisų įsigaliojimo“, – teigia D.Buta.
Esi vidutiniokas – numaus ir kelnes
į 15min besikreipęs menininkas pasakojo, kad studiją pirko savo poreikiams, ir neturėjo tikslo parduoti ar gauti pelno kaip investuotojas. Visus 9 su puse veiklos metų jis turėjo meno kūrėjo statusą ir patalpas naudojo kūrybinei veiklai. Tačiau situacija pasikeitė tuomet, kai kitų namo patalpų savininkas nusprendė griauti pastatą ir pasiūlė išpirkti patalpas.
„Manome, kad pelno mokesčio mokėti neturime, nes turtą išlaikėme gerokai ilgiau nei 5 metus, todėl šiemet savo mokesčių deklaracijoje gautas pajamas įrašėme kaip neapmokestinamas“, – sako jis.
Jis piktinasi, kad turtingiesiems įvedus NT mokestį, kai NT vertė viršijo 1 mln. eurų, jie greitai rado būdų, kaip apsiginti, ir NT padalino sutuoktiniams, ar kitaip susimažino valdomo turto vertę.
„Jei naujasis įstatymas nebus pakoreguotas, bus nuskriausti tūkstančiai piliečių, kurie gauna vidutines ar mažesnes pajamas ir kurie dėl vienokių ar kitokių aplinkybių pardavė ar parduos savo NT naujam įstatymui įsigaliojus. Deja, šie piliečiai nėra tarpusavyje organizuoti ir jų interesų niekas nesiruošia ginti, bent kol kas, – apgailestauja dailininkas.
Jis svarsto galimybę mokesčio nemokėti ir teisybę aiškintis teisme. Tačiau taip pat ir abejoja – jei teismą pralaimės, tai jam kainuos nepalyginamai daugiau.
„Jeigu tai teisėta, tai ar garbingai elgiasi mūsų valstybė ir kokią žinią siunčią piliečiams?“ – sako 15min skaitytojas. – Jei čia būtų tik mano problema, aš kaip Marijaus Mikutavičiaus dainoje – kantriai moku baudas ir mokesčius.“