Pensijų negavo 3–4 tūkstančiai senjorų – su pinigų išnešiojimo įmone bus nutraukta sutartis

Chaosas, kai užuot pensijas į namus nešus Lietuvos paštui, jas pradėjo nešioti kitos įmonės, vis dar nesibaigia. Nors jau paskutinės sausio dienos, kai kurių pensininkų iki šiol nepasiekė pinigai. 2500 Vilniaus rajono gyventojų ir per tūkstantį Kauno senjorų iki šiol negavo pensijų – tai turėjusi padaryti privati bendrovė neįvykdė savo įsipareigojimų. Su ja bus nutraukta sutartis.
Sodra
Sodra / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Pensijų gavėjai, kurie dar negavo išmokų, raginami registruotis „Sodroje“. Tie, kurie gauna pinigus namuose, turėtų sulaukti asmens, kuris atneš pinigus. Tiesa, lieka neaišku, ar tai padarys privačios bendrovės, ar Lietuvos pašto darbuotojas.

Pažadėjo, kad iki mėnesio pabaigos išnešios

Laikinai „Sodros“ direktoriaus pareigas einantis Ježy Miskis skubiai sušauktoje spaudos konferencijoje pirmadienį neslėpė, kad tai yra problema. Didžiausią nerimą kelia pensijų išnešiojimas Vilniaus rajone ir Kaune. 2500 Vilniaus rajono ir 1100 Kauno senjorų iki šiol negavo pensijos.

„Tai reikšmingai skiriasi nuo įprastų normų. Pensijų išnešiojimas vėluoja ir kitur, tačiau dar patenka į įprastos praktikos paklaidą“, – sakė J.Miskis.

„Sodros“ laikinasis vadovas senjorams, nesulaukusiems pensijos, siūlo registruotis. „Sutarėme su „Bastaro“ vadovu, kad šį mėnesį išmokos bus pristatomos“, – teigė jis.

123RF.com nuotr./Senjorai
123RF.com nuotr./Senjorai

„Bastaras“ – privati bendrovė, kuri laimėjo konkursą išnešioti pensijas Vilniuje, Kaune ir kai kuriuose kituose miestuose. Pensijas išnešioja ir daugiau privačių bendrovių, nes Lietuvos paštas pralaimėjo didelę dalį konkursų. „Bastaras“ viešųjų pirkimų konkurse pasiūlė mažiausią kainą.

J.Miskis buvo susitikęs su įmonės vadovu, jis užtikrino, kad šią savaitę pensijas išnešios, kad ir vėluodami. Tačiau ateityje tai darys jau kita įmonė.

„Pensijas turi pristatyti tai padaryti pajėgi įmonė“, – sakė laikinasis „Sodros“ vadovas, pridūręs, kad su „Bastaru“ santykiai bus baigti, sutartis bus nutraukta.

„Bastaras“ dar nešioja pensijas Vilkaviškyje, Palangoje ir kitur.

Neįvertino masto

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė pridūrė, kad privati bendrovė turės prisiimti atsakomybę. Pasak jos, buvo žodinis pažadas, kad bendrovė iki tam tikros dienos išnešios pensijas. Tačiau neįvertino, kad pensijas Vilniaus rajone ir Kaune gauna didelė dalis senjorų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eglė Radišauskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eglė Radišauskienė

Kodėl „Sodra“ patikėjo ta įmone? J.Miskis teigė, kad nebuvo jokių įtarimų, jog įmonė, kuri jau anksčiau vykdė panašią veiklą, negalės laiku išnešioti pensijų. „Jie neįvertino to masto, kiek reikės išnešioti“, – pripažino laikinasis „Sodros“ vadovas.

Tiesa, iki 26 mėnesio dienos dauguma senjorų Lietuvoje pensijas gavo.

Lietuvos paštas nešioja 13 vietų iš 47. Taigi daugumoje vietovių pensijas išnešioja privačios bendrovės.

Pensijos pagal įstatymą visiems pensininkams turėjo būti pristatytos iki sausio 26 dienos. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sausio 18 dieną žadėjo su įmonėmis, kurios nepristatys pensijų laiku, nutraukti sutartis.

Ministras jau įspėjo „Sodrą“

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis įpareigojo „Sodrą“ nutraukti sutartis su išmokas pristatančia bendrove.

„Kadangi bendrovė dėl įvairių priežasčių neįvykdė savo įsipareigojimo pristatyti pensijas iki mėnesio 26 dienos, paprašiau „Sodros“ vadovų užtikrinti pensijų išnešiojimą Vilniuje ir Kaune bei atsižvelgus į įstatymų reikalavimus, jei yra pagrindas, nutraukti sutartis su įsipareigojimų nevykdančiais paslaugos tiekėjais.

Nors pensijos Lietuvoje kasmet didinamos, bet jos vis tiek nėra tokios didelės, kad žmonės turėtų galimybę laukti vėluojančių išmokų. Valstybės institucijos turi pareigą pasirinkti tinkamus paslaugos tiekėjus, sudaryti sąlygas jiems atlikti darbą, o žmonės dėl to nukentėti neturi“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras L.Kukuraitis.

Pensijos į namus nemokamai pristatomos apie 200 tūkst. gavėjų visoje Lietuvoje.

2019 m. sausio 28 d. duomenimis, Vilniaus mieste ir rajone pensijų į namus negavo 2,5 tūkst. gavėjų, Kauno mieste ir rajone – 1,1 tūkst.

Palyginimui, 2018 m. gruodžio mėnesio duomenimis, Vilniaus mieste ir rajone išmokų į namus negavo 521 gavėjas, Kauno mieste ir rajone – 352.

Lietuvos paštas: „galime mes išnešioti“

Pasak Lietuvos pašto atstovės Vaidos Budrienės, bendrovė pensijų išnešiojimą yra pasiryžusi perimti bet kada.

„Kai bus paskelbta, kas oficialiai nešios pensijas, jei tai bus Lietuvos paštas, tai esame bet kada pasirengę perimti“, – BNS sakė V. Budrienė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Paštininkas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Paštininkas

Paklausta, ar Lietuvos paštui nereikės samdyti naujų darbuotojų, ji patikino, kad bendrovė turi pakankamai žmonių, jog susitvarkytų su užduotimi.

„Šiuo metu esame (darbuotojams – BNS) įteikę atleidimo lapelius, tačiau nėra atleistas nė vienas darbuotojas. Mes jiems ieškome vietos pačioje organizacijoje. Taigi kažkokio struktūrinio perėjimo tikrai nereikės“, – sakė V. Budrienė.

Lietuvos paštas pensijas senjorams nešiojo iki šių metų pradžios, kuomet viešojo konkurso būdu šią teisę kai kuriuose regionuose perėmė privačios bendrovės.

Lietuvos paštas pralaimėjo viešųjų pirkimų konkursus, nes privačios bendrovės pasiūlė mažesnes kainas.

Ne visada randa namie

200 tūkst. pensininkų Lietuvoje vis dar gauna pensiją į namus. Sausio pradžioje pasikeitus pensijų išmokėjimo tvarkai, kai daliai gyventojų išmokas pristato nebe Lietuvos paštas, o kitos įmonės, kilo chaosas.

Gyventojus pradėjusių aptarnauti įmonių darbuotojai ne visada sėkmingai rasdavo pensininkų gyvenamąsias vietas arba juos namuose, taip pat pranešta apie kurioziškus atvejus, pavyzdžiui, 15min rašė apie tai, kaip Kaune pinigai buvo įteikti ne pensininkei, o pašaliniam asmeniui.

Savivaldybės, kuriose pasikeitė pensiją pristatančios bendrovės:

  • Vilniaus miesto ir rajono, Kauno miesto ir rajono, Palangos miesto, Kretingos, Šilutės, Vilkaviškio, Jurbarko rajonų, Marijampolės, Kalvarijos, Kazlų Rūdos savivaldybių gyvenamosiose vietovėse – „Bastaras“;
  • Jonavos, Kelmės, Pakruojo, Raseinių, Mažeikių, Akmenės, rajonų savivaldybių gyvenamosiose vietovėse – „Godlija“;
  • Pasvalio, Rokiškio, Plungės, Ignalinos rajonų, Rietavo bei Visagino miesto savivaldybių gyvenamosiose vietovėse – „Victum“;
  • Joniškio rajono savivaldybėje – „Verpetynė“.

Pensijų pristatymo tvarka nesikeitė:

Klaipėdos miesto ir rajono bei Neringos savivaldybėse, Šiaulių miesto ir rajono, Panevėžio miesto ir rajono, Alytaus miesto ir rajono, Druskininkų, Pagėgių, Elektrėnų, Birštono savivaldybėse, Lazdijų, Prienų, Varėnos, Kaišiadorių, Kėdainių, Biržų, Kupiškio, Radviliškio, Šilalės, Šakių, Tauragės, Skuodo, Telšių, Anykščių, Molėtų, Švenčionių, Ukmergės, Zarasų, Šalčininkų, Širvintų, Trakų rajonų savivaldybėse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis