Anot Britanijos mėsos gamintojų asociacijos (British Meat Processors Association, BMPA) vadovo Nicko Alleno, šalyje ima trūkti anglies dioksido (CO2), kuris reikalingas humaniškam gyvulių skerdimui – 80 proc. kiaulieną ir vištieną ruošiančių gamyklų naudoja būtent šį metodą.
Pagrindiniai CO2 tiekėjai – trąšų gamintojai, anglies dioksidas jų fabrikuose ruošiamas kaip vienas iš produktų.
Tačiau šie fabrikai pastaruoju metu žymiai sumažino gamybos apimtis, nes didmeninė gamtinių dujų kaina nuo rugpjūčio šovė aukštyn ir pabrango net keliais kartais, o tai veiklą daro nepelninga.
„Gamyklos užsidarė, netekome apie 60 proc. šalyje pagaminamų CO2. Veiklą jos sustabdė be įspėjimo, dėl to mes patyrėme didžiulį sukrėtimą.
Mes tikimės ir maldaujame, kad vyriausybė galėtų derėtis su jais dėl gamybos atnaujinimo, net ir tokiu atveju prireiktų 3 dienų, kol fabrikai imtų tiekti produkciją“, – pasakojo Nickas Allenas.
Jis BBC teigė, jog mėsos atsargų šiuo metu sukaupta tiek, kad jomis užtektų aprūpinti nuo 5 iki 15 dienų.
„O tada gamintojai sustotų. Tai reikštų, kad galvijai liktų savo ūkiuose, ūkininkai patirtų didžiulių problemų, o britiška mėsa dingtų iš parduotuvių lentynų“, – BBC aiškino veiksmų seką BMPA vadovas.
Jungtinės Karalystės vyriausybės verslo sekretorius Kwasis Kwartengas patikino, kad dujų gamybos pramonėje yra kalbama apie tai, kaip galima pagerinti blogėjančią situaciją.
Gamtinių dujų kainos smarkiai kyla ir kitur Europoje, to priežastis – išeikvotos atsargos, sumažėjęs tiekimas iš Rusijos ir konkurencijos su Azija.
Tačiau problema ypač opi JK, nes šioje valstybėje yra didelių dujų sandėliavimo patalpų trūkumas. Patys britai dujų gamina mažai, o nauji tokios veiklos projektai vėluoja.
Baiminamasi, kad ši krizė gali tiesiogiai paveikti ne tik verslus, bet ir eilinius šalies gyventojus, savo namuose naudojančius gamtines dujas.