Minima tarptautinė bankų diena: kokia jų istorija ir reikšmė šiandien?

Kiekvienų metų gruodžio 4 d. yra švenčiama tarptautinė bankų diena. Apie pirmuosius bankus pasaulyje ir Lietuvoje bei jų svarbą kiekvieno iš mūsų kasdienybėje pasakoja „Luminor“ kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė, rašoma „Luminor“ pranešime spaudai.
Eurai
Eurai / Shutterstock nuotr.

Bankininkystės istorija: nuo senovės civilizacijų iki šiuolaikinių finansų

Bankininkystės istorija yra glaudžiai susijusi su civilizacijos raida. Pirmosios finansinės operacijos buvo užfiksuotos dar senovės Mesopotamijoje, tačiau bankininkystės atsiradimas siejamas su V–IV a. pr. Kr. antikine Graikija. Ten, taip pat Egipte ir Romos imperijoje, paslaugos apėmė paskolas ūkininkams, prekybos finansavimą, pinigų keitimą.

„Luminor“ nuotr./Aušrinė Mincienė
„Luminor“ nuotr./Aušrinė Mincienė

„Viduramžiais bankininkystė suklestėjo Italijoje, čia atsirado ir pirmosios komercinės bankų formos, o žymios šeimos, tokios kaip Medičiai, įkūrė bankus, kurie finansavo tarptautines prekybos operacijas. „Banko“ sąvoka, kilusi iš itališko žodžio banco (liet. „suolas“), reiškė vietą, kur sėdėdavo žmonės, besiverčiantys pinigų keitimo, priėmimo ar skolinimo funkcijomis“, – pasakoja A.Mincienė.

Šiaurės Italija tapo visos Europos finansų centru, kuriame atsirado pirmieji viduramžių luominiai bankai, galėję keisti, saugoti, skolinti, pervesti pinigus ir vykdyti kitas bankines operacijas.

„Renesanso laikotarpiu bankai ėmė teikti vis daugiau paslaugų – nuo paskolų karaliams iki verslo finansavimo. Pirmasis centrinis bankas buvo įkurtas 1668 m. Švedijoje, o 1694 m. įkurtas Anglijos bankas, tapęs pavyzdžiu moderniai centrinei bankininkystei“, – teigia ekspertė.

Bankininkystė Lietuvoje

Bankininkystė Lietuvoje pradėjo formuotis dar Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais. Na, o nepriklausomos bankininkystės raida Lietuvoje prasidėjo tarpukariu. 1922 m. įkurtas Lietuvos bankas tapo pagrindiniu finansų reguliuotoju ir nacionalinės valiutos – lito – leidėju.

„Įstojus į Europos Sąjungą 2004 m., Lietuvos bankai buvo integruoti į bendrą Europos finansų sistemą, o 2015 m. įvedus eurą, Lietuvos bankininkystė tapo visiškai integruota į euro zonos finansų sistemą“, – pažymi A.Mincienė.

2017 m. Lietuvoje įsikūrė ir trečias pagal dydį Baltijos šalyse „Luminor“ bankas, „DND“ ir „Nordea“ bankams sujungus savo Baltijos šalių bankų padalinius.

Banko reikšmė mūsų gyvenimuose

Šiandien bankai dažnai tampa mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Jie užtikrina lėšų saugojimą, palengvina mokėjimus bei tarptautinius pervedimus, prisideda prie finansinio stabilumo ir ekonomikos augimo. Bankai ne tik teikia paslaugas, bet ir kuria galimybes siekti verslo bei asmeninių tikslų – pradedant pirmo automobilio pirkimu, baigiant šeimos būsto įsigijimu ar pasirengimu pensijai.

„Kiekvienas finansinis sprendimas, nesvarbu, ar tai būtų trumpalaikės santaupos, ar didelė paskola, yra svarbus žingsnis link didesnių gyvenimo svajonių. Tam, kad šis kelias būtų kuo sklandesnis, tarptautinę bankų dieną primename, kaip svarbu atsakingai planuoti ir ugdyti savo finansinį raštingumą“, – sako A.Mincienė.

Planuojant savo tikslus, verta įvertinti ne tik trumpalaikius poreikius, bet ir numatyti didesnius gyvenimo projektus – čia finansiniai partneriai, tokie kaip bankai, gali tapti svarbiu patarėju ir pagalbininku.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų