Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Moderni gamyba Lietuvoje: mažina taršą ir suteikia konkurencinio pranašumo

Lietuvos 2014–2020 m. Lietuvos inovacijų plėtros programoje iškeltas tikslas iki 2020 m. pasiekti ES valstybių ūkio inovatyvumo vidurkį.
Ekskursija inovacijos
Ekskursija inovacijos / Projekto partnerio nuotr.

Kad šis tikslas būtų įgyvendintas svarbu užtikrinti gamybos našumo didėjimą ir energetinių resursų taupymą, be to, būtina inovacijų diegimą aktyviai skatinti ir aukštųjų technologijų, ir tradicinės pramonės srityse. Pramonės sektoriaus vystymasis padeda vystytis ir visam šalies konkurencingumui bei prisideda prie aplinkos, kurioje veikia pramoninės įmonės, užterštumo mažinimo.

Ūkio ministerijos specialistų nuomone, Lietuva, kaip ir kitos ES narės, turi racionaliai prisidėti prie bendrijos įsipa­reigojimų.

Ūkio ministerijos specialistų nuomone, Lietuva, kaip ir kitos ES narės, turi racionaliai prisidėti prie bendrijos įsipa­reigojimų.

Planuojama iki 2020 m. sumažinti energetikos sektoriuje išmetamo anglies dioksido kiekį, taip pat padidinti energijos dalį iš alternatyvių energijos šaltinių ir energijos vartojimo efektyvumą. Šie klimato kaitos ir aplinkosaugos poli­ti­kos reikalavimai aktualūs didžiajai daliai Lietuvos ekonomikos sektorių – pradedant transportu, baigiant statybų pramone, todėl siekti modernizuoti gamybos linijas bei teikiamų paslaugų tvarumą reikia visiems.

Inovatyvūs įrenginiai taupo resursus

Lietuvos įmonės vis aktyviau diegiasi veiklos energinį efektyvumą ir draugiškumą aplinkai užtikrinančias inovacijas. Pavyzdžiui, bendrovė „August ir Ko“ investuoja ir į technologijas, didinančias pagaminamos produkcijos kiekius už mažesnius resursus ir rūpinasi aplinkosaugos uždaviniais. Ši gamybinė įmonė gamina lietuviškus nuotekų valymo įrenginius, kuriuos eksportuoja daugiau nei į 50 pasaulio šalių, kurių pagrindinės rinkos yra Vokietija, Prancūzija, Norvegija, Švedija, Airija, Kanada, Kinija. Filionis August, „August ir Ko“ konsultantas, pasakoja, kad investicijos į naujas technologijas, didinančias darbo našumą, efektyvumą ir kokybę kainuoja brangiai, tačiau atsiperka, nes įgalina pagaminti aukštesnės kokybės produktus už mažesnę savikainą.

Bendrovė visai neseniai baigė statyti naują gamyklą Širvintų rajone, kurios išlaikymo ir eksploatacijos kaštai bus palyginus nedideli. Be to, gamykla gavo  A+ energetinės klasės sertifikatą, kuris liudija, jog naujosios gamyklos energetinės sąnaudos vieniems metams neturėtų kainuoti daugiau nei 1 eurą vienam kvadratiniam metrui. Taip pat „August ir Ko“ gamykla atitiks pastatų poveikio aplinkai ir žmogui vertinimo sistemos BREEAM reikalavimus. Ši sistema  žmonių darbo našumą leidžia padidinti net iki 25 proc. 

Naujos technologijos – geresnė kokybė

Lietuvos statybinių produktų gamintojai teigia, kad ekonomiška, moderni gamybos įranga didina konkurencingumą.

Fibrocementinius stogo lakštus gaminanti įmonė „Eternit Baltic“ 2010 m. atidarė naują gamyklą, į kurią investavo 72 mln. Lt. Pažangios technologijos ir vadyba leido netrukus pasiekti geidžiamų rezultatų: šiuo metu  bendrovės eksportas sudaro 55 proc. visos gamybos, t.y. net 11 kartų daugiau, lyginant su gamyklos veiklos pradžia, kai užsienio rinkoms parduodamų prekių srautai sudarė vos 5 proc. įmonės produkcijos. Be to, beveik tris kart padidėjo pagaminamos produkcijos kiekiai: naujasis fabrikas pagamina 6,5 mln. kv. m. banguotų lakštų dangos per metus, o senasis pagamindavo tik 2,3 mln. kv. m.

Įmonė kasmet papildomai investuoja po 0,3 mln. eurų į įrangos patobulinimus ir atnaujinimus, kad technologijos būtų išlaikomos aukščiausiame lygyje ir geriausiose parengtyje.

„Eternit Baltic“ 2015 metų pabaigoje pradėjo statyti 34 mln. eurų vertės cementinių dailylenčių gamyklą. „Sprendimas statyti Lietuvoje buvo priimtas dėl verslo aplinkos ir bendradarbiavimo tarp „Investuok Lietuvoje“, Lietuvos Vyriausybės, mūsų akcininkų bei pačios „Eternit Baltic“, – pasakoja įmonės vadovas. – Be to, mūsų žmonės tikri profesionalai ir puikiai išmano fibrocementinių gaminių technologijas, turi didžiulį potencialą įsisavinant naujas technologijas ir žinias“.

Gamykla statoma prognozuojant eksportą į Centrinę, Šiaurės ir Rytų Europą. Skaičiuojama, kad cementinių fasado dailylenčių gamykla Lietuvoje, dėl jos geografinės padėties, padės sumažinti transporto išlaidas gaminių eksportui į tikslines rinkas.  

Parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija ir MITA

Projekto partnerio nuotr/Ūkio ministerija ir MITA
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai