Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) Švietimo aprūpinimo centrui (ŠAC) ketvirtadienį pagrūmojo socialiniame tinkle „Facebook“. Mat VPT gavo klausimą, ar normalu, kad Centras, priklausantis Švietimo ir mokslo ministerijai, slepia įsigytų prekių – mokymo priemonių 1-4 klasėms – specifikaciją, modelius, gamintojus. Šios prekės bus naudojamos visose Lietuvos mokyklose.
„Tiekėjo siūlomos prekės pavadinimas (modelis, gamintojas) ir techninės specifikacijos (charakteristikos) negali būti laikomos konfidencialia informacija. Švietimo aprūpinimo centre, gražu būtų, jei paskelbtumėte, ką perkate už mokesčių mokėtojų pinigus. P.S. Ką apie tai mano Švietimo ir mokslo ministerija“, – savo paskyroje rašė VPT.
Ginčijasi su tiekėju
15min pasidomėjo, kas kliudo paskelbti laimėtojus ir jų įkainius, mat pirkimo pasiūlymų teikimo terminas suėjo dar rugpjūčio 1 d.
ŠAC direktorius Tautvydas Salys aiškina, kad pirkimo procedūra dar nėra pasibaigusi – ji pasibaigs, kai bus sudarytos pirkimo sutartys.
„Šiuo metu pirkimų sutartys nėra sudarytos. Pirkimo ataskaita teikiama pasibaigus pirkimo procedūrai“, – teigia T.Salys.
Kol kas jis neatskleidžia ir pirkėjų pateiktų kainų – tai bus padaryta pasibaigus procedūroms.
„Atlikusi rinkos tyrimą, perkančiosios organizacijos pirkimų komisija nustatė, kad bendra maksimali pirkimo vertė 2,35 mln. eurų. Konkurso metu tiekėjų pasiūlyti įkainiai atitiko preliminarius įverčius“, – aiškina T.Salys.
Jis akcentavo, kad viena iš pirkime dalyvaujančių bendrovių, kurios pavadinimo negalėjo įvardyti dėl nesibaigusių procedūrų, „nesivadovauja Viešųjų pirkimų įstatymu, o rašo skundus į visas įmanomas institucijas“.
„Be kita ko, dalis šios bendrovės siūlomų produktų neatitinka konkurso sąlygose nustatytų perkamų prekių techninių reikalavimų, o šios bendrovės siūlomų prekių kainos yra gerokai didesnės nei kitų konkurso dalyvių“, – piktinosi T.Salys.
Didelis mokyklinių prekių pirkimas nebuvo numatytas ŠAC metiniame pirkimų plane, o į jį įtrauktas tik birželį prieš pat pirkimą. T.Salys paaiškina, kad taip atsitiko dėl to, kad finansavimas gautas ir sutartis su Centrine projektų valdymo agentūra pasirašyta kovo 22 d.
„Pirkime dalyvavo 4 tiekėjai, konkurencija tarp jų buvo“, – patikina T.Salys.
Nugalėtoją turi paskelbti per 10 dienų
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) paaiškino, kad perkančioji organizacija laimėtojo pasiūlymą, pirkimo sutartį ir kitą informaciją privalo paskelbti ne vėliau kaip per 10 dienų nuo sutarties sudarymo.
„Procedūrų ataskaita pradėta pildyti, dar nepateikta, – teigiama VPT komentare. – Kai perkančioji organizacija pateiks procedūrų ataskaitą, matysis ir dalyviai, ir laimėtojai, kainos.“
Pirkimo procedūrų ataskaita pildoma Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje, ji baigiama pildyti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas pasibaigus pirkimui.
VPT vadovė Diana Vilytė apgailestavo, kad ŠAC pati nenurodo privalomos informacijos ir vylėsi, kad „minkštuoju būdu“ per socialinį tinklą „Facebook“ organizacija bus paskatinta tai padaryti.
„Kam tos įtampos ir kiti bereikalingi dalykai, juk nepastatysi prie kiekvieno kontrolieriaus. Bandome minkštais būdais per viešumą kovoti su tam tikromis ydomis. Vertinimai, išvadų rengimai – tokie dalykai ilgai užtrunka“, – aiškino D.Vilytė.
Pirkti 95 tūkstančiai indų ir įrankių
Pirkimas buvo keturių dalių: laboratoriniai indai, gamtos pažinimo mokymo priemonės, fizikos mokymo priemonės ir buitinė įranga.
Buitinės įrangos dalyje buvo planuota nupirkti 744 elektrines virykles, 685 šaldiklius, tiek pat puodų, buitinių svarstyklių, mini meteo stotelių, per 2000 žibintuvėlių, per 4000 spyruoklinių svarstyklių, beveik 700 dėžių.
Laboratorinių indų dalyje planuota nupirkti beveik 95 tūkstančius skirtingų indų ir įrankių: cilindrų, pipečių, lėkštelių, popieriaus, piltuvėlių, vonelių, termometrų, švirkštų, padėklų ir kitų.
Pirktas gamtos pažinimo mokymo mokymo priemones sudarė 14 tūkst. lupų, įvairūs stikliukai, preparavimo rinkiniai, 738 mikroskopai, tinkleliai vabzdžiams gaudyti, gamtos tyrinėjimo rinkiniai, žiūronai, matavimo juostos ir kitos priemonės – iš viso per 34 tūkst. priemonių.
Fizikos mokymų priemonių dalyje: laboratoriniai stovai, rinkiniai mechanikos bandymams, veidrodžiai, optikos, magnetų ir metalinių plokštelių, elektros grandinės, medinių kubelių rinkiniai. Iš viso šioje pirkimo dalyje pirkta 12,8 tūkst. vienetų mokymo priemonių.