„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Moterys statybose uždirba daugiau nei vyrai, rodo oficiali statistika: bet ar tikrai?

Moterys statybų sektoriuje vidutiniškai uždirba apie 150 eurų daugiau nei vyrai, rodo naujausi Statistikos departamento duomenys, tačiau apdailininke-dažytoja dirbanti moteris tikina, kad yra atvirkščiai – moterims už tą patį darbą mokama mažiau nei vyrams.
Dažytoja
Dažytoja / 123RF.com nuotr.

Vyrai uždirba daugiau, bet ne statybose

Statistikos departamento duomenimis, vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje šių metų antrąjį ketvirtį siekė 1289 eurus popieriuje arba 817,8 euro į rankas.

Vidutinis vyrų atlyginimas buvo 1369,2 euro, o moterų – 1207,8 euro. Taigi vyrai vidutiniškai uždirba 162 eurais daugiau nei moterys.

Beveik visose srityse vyrų gaunami atlyginimai yra didesni už moterų, tačiau statybų srityje – jie mažesni. Naujausiais duomenimis, moterys statybose vidutiniškai uždirba 1269,4 euro, o vyrai – 1118,3 euro. Be to, ši tendencija matoma kelerius metus iš eilės.

„Ne, ne. Taip nėra. Melas“, – juokdamasi 15min sakė daugiau nei dešimtmetį apdailininke-dažytoja dirbusi ir šiuo metu tokio pat darbo ieškanti plungiškė Danutė Kievišaitė.

Išgirdęs, kad moterys statybų srityje vidutiniškai uždirba daugiau, savo argumentus pateikė Lietuvos statybininkų asociacijos vadovas Dalius Gedvilas.

„Tikėtina, kad moterims buvo patikėtos, matyt, operacijos, kurios yra sudėtingesnės arba reikalauja tam tikrų specialių žinių, sakykime, pildyti duomenis skaitmeniniame modelyje. Aš manau, kad atliekant statistinę apžvalgą galbūt ne visai teisingai buvo sudėliotos grupės“, – 15min teigė Lietuvos statybininkų asociacijos vadovas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalius Gedvilas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalius Gedvilas

„Galbūt galima daryti prielaidą, kad atotrūkį paaiškina tai, jog fizinį, prasčiau apmokamą darbą dirba vyrai, o moterys dažniau dirba administracijoje“, – svarstė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė ryšiams su visuomene Izabelė Švaraitė.

Statistikos departamento Statistikos sklaidos ir komunikacijos skyriaus specialistė Birutė Stolytė patikslino, kad ekonominės veiklos rūšis „Statyba“ apima ne tik statybininkus, bet visus darbuotojus, darbininkus, darbų vykdytojus, projektų vadovus.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Statybos
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Statybos

Darbas tas pats, bet užmokestis kitas?

Apdailininkė-dažytoja D.Kievišaitė tikina, kad jos profesijos vyrai ir moterys gauna skirtingus atlyginimus.

Pasak jos, kai ji uždirbdavo apie 600 eurų į rankas, tie patys specialistai vyrai uždirbdavo apie 800 eurų.

„Atlyginimo dydžiui įtakos turi, matyt, tai, kad yra vyras“, – mąsto pašnekovė.

D.Kievišaitė atvirauja, kad požiūris į moterį apdailininkę labai priklauso nuo įmonės, tačiau pastebi, kad labai mažai kas įvertina moterį dažytoją.

„Galvoja, kad moteris yra silpnesnė, bet jos, patikėkite, kitą kartą daugiau padaro už vyrus“, – patirtimi dalijosi pašnekovė.

Galvoja, kad moteris yra silpnesnė, bet jos, patikėkite, kitą kartą daugiau padaro už vyrus, – sakė D.Kievišaitė.

D.Kievišaitė įsitikinusi, kad atlyginimo dydis turi priklausyti nuo žmogaus turimų kompetencijų, o ne jo lyties.

Statybvietėse moterys laukiamos

Lietuvos statybininkų asociacijos vadovas, paklaustas, ar statybų aikštelėje už tą patį darbą vyras ir moteris gauna tokį patį atlyginimą, teigė, nemanąs, kad lytis yra pagrindinis rodiklis.

„Galvoju, kad šitoje vietoje turbūt yra vertinama kompetencija. (...) Nemanau, kad yra taip tiesiogiai diskriminuojama, nes žmonių, darbininkų, trūksta ir galvoju, kad tikrai šiandieną darbdavys nėra tas, kuris diskriminuotų. Jis džiaugiasi, kad ateina žmogus, žinantis savo amatą“, – kalbėjo D.Gedvilas.

Nemanau, kad yra taip tiesiogiai diskriminuojama, nes žmonių, darbininkų, trūksta ir šiandieną darbdavys nėra tas, kuris diskriminuotų, – kalbėjo D.Gedvilas

Jis akcentuoja, kad statybvietėje darbuotojos moterys nėra itin retai sutinkamos.

„Yra statybvietėje tikrai nemažai dirbančių moterų, kurios atlieka, tarkime, ir apdailos darbų nemažai, ten, kur reikia preciziškumo, tikslumo, kruopštumo, atidumo“, – vardijo D.Gedvilas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Darbas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Darbas

Be to, jis pridūrė, kad statyba sparčiai žengia į priekį, atsiranda naujų instrumentų, mechanizmų, kurie palengvina sunkų fizinį darbą, todėl ši sritis darosi vis patrauklesnė ir moterims.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs