Šio mėnesio pradžioje NASA marsaeigis „Perseverance“ užfiksavo juodai baltai dryžuotos uolienos vaizdus naudodamas aukštai ant stiebo įrengtą kamerą. NASA mokslininkai nuotraukas gavo rugsėjo 13 d., kai „Perseverance“ jau buvo palikęs tą vietovę, sakoma pranešime.
Žinios apie cheminę sudėtį – ribotos
Uoliena, kurią mokslininkai pavadino „Frėjos pilimi“, pasižymi niekada anksčiau nematyta tekstūra.
„Mūsų žinios apie jos cheminę sudėtį yra ribotos, tačiau pagal pirmines interpretacijas jos dryžius galėjo sukurti magminiai ir (arba) metamorfiniai procesai“, – rašė NASA atstovai.
Magminiai procesai – tai procesai, susiję su magmos kristalizacija, o metamorfiniai procesai – tai uolienų sudėties pokyčiai dėl didelio karščio ir slėgio.
Atkeliavo iš kažkur kitur
„Frėjos pilies“ skersmuo yra maždaug 20 cm (8 coliai). Pranešama, kad zebro uoliena yra puri ir skiriasi nuo po ja esančios uolienos, o tai leidžia manyti, kad ji atkeliavo iš kažkur kitur.
Viena iš galimybių yra ta, kad uoliena galėjo nukristi iš toliau esančio kraterio. „Tikimės, kad „Perseverance“ susidurs su šio naujo tipo uolienų atodanga ir bus galima atlikti išsamesnius matavimus“, - sakė sakė NASA atstovai.