2018 03 01 /09:40

„Sodros“ grindys nepraretino šykščių darbdavių – mažiau nei MMA gauna dešimtys tūkstančių žmonių

16 tūkstančių įmonių Lietuvoje vis dar moka savo darbuotojams mažesnį nei minimalų darbo užmokestį, nepaisant to, kad nuo sausio įvestos vadinamosios „Sodros“ grindys ir dėl jo smarkiai išaugo darbo vietos kaina. Tikėtasi, kad išaugę mokesčiai iš esmės pakeis šią situaciją ir žmonės uždirbs daugiau, tačiau bent jau kol kas taip nenutiko. Kai kurie verslininkai sugebėjo netgi sumažinti darbo užmokestį.
Sodra
Sodra / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Pernai 18 tūkst. įmonių mokėjo savo darbuotojams mažesnį nei minimalų atlyginimą. Dėl to darbuotojo pajamos buvo mažos, maži ir „Sodrai“ už jį mokami mokesčiai, menkas stažas. Sausį įvestos vadinamosios „Sodros“ grindys – prievolė darbdaviui mokėti mokesčius už darbuotoją mažiausiai nuo MMA, nepaisant to, kad žmogus dirba puse etato ar net mažiau.

Toks sprendimas, tikėtasi, paskatins įmones padidinti atlyginimus savo darbuotojams įdarbinant juos visą darbo dieną. Tačiau MMA mokančių bendrovių skaičius sumažėjo nežymiai – vos iki 16 tūkst. Kodėl niekas nepasikeitė?

Atlyginimus sumažino dar labiau

Remiantis „Sodros“ duomenimis, sausį net 16 tūkst. įmonių savo darbuotojams mokėjo mažesnį nei minimalų atlyginimą – tai vos 2 tūkst. mažiau nei pernai.

Vadinasi, grindų įvedimas smarkiai situacijos nepakeitė. Už darbuotoją mokamos didesnės įmokos į „Sodrą“, jis greičiau kaupia stažą, tačiau ir toliau dirba su tokiu pačiu atlyginimu. Tūkstančiai žmonių Lietuvoje per mėnesį vis dar uždirba po 100, 200 ar 300 eurų.

Staiga sumažėjo atlyginimai ir vienoje statybų įmonėje Šilutėje. Lapkritį mokėjusi vidutiniškai po 400 eurų dvidešimčiai savo darbuotojų, dabar moka tik maždaug po 300 eurų.

Tiesa, kai kurios įmonės, vos tik atsiradus „Sodros“ grindims, ėmė ir dar labiau sumažino atlyginimus. Viena 6 darbuotojus turinti duomenų apdorojimo, interneto serverių paslaugas siūlanti Vilniuje registruota bendrovė, metų pabaigoje mokėjusi savo darbuotojams po 360 eurų, sausį išmokėjo jau tik po 300 eurų. Taigi maždaug tiek pat mažiau, kiek išaugo jos mokesčiai „Sodrai“.

Staiga sumažėjo atlyginimai ir vienoje statybų įmonėje Šilutėje. Lapkritį mokėjusi vidutiniškai po 400 eurų dvidešimčiai savo darbuotojų, dabar moka tik maždaug po 300 eurų. Vienoje Kauno interjero įmonėje 6 darbuotojai pernai gaudavo dar apie 370 eurų atlyginimus, o sausį jis sumenko iki 308 eurų.

Sutapimas tai, ar ne, akivaizdu, kad verslas masiškai atlyginimų po Naujųjų metų, kaip tikėtasi, nepakėlė. Visi prisitaikė savaip: dalis sumažino darbo užmokesčius, kad padengtų savo nuostolius dėl išaugusių mokesčių „Sodrai“, kažkas atleido vieną kitą darbuotoją, dalis prisitaikė, bet tradiciškai gąsdina, kad dėl to nori nenori reikės padidinti paslaugų kainas, kiti sumaniai naudojasi įstatymo išimtimis.

Verslininkas: kitą pusmetį kelsime kainas

„Pasijuto, kadangi mūsų įmonė užsiima valymu, taigi turime darbuotojų, kurios ateina valyti du arba tris kartus per savaitę biurą arba laiptinę. Už ją mokėti mokesčius kaip už visą darbo dieną dirbantį asmenį yra gana sudėtinga“, – 15min pasakojo Plungėje dirbančios „Ruvio“ direktorius Juozas Martusevičius.

Mobilių brigadų neturime, ir kiekvienam objektui ieškome žmonių, kuriems būtų patogus laikas ir gyvenamoji vieta šalia. Faktas, kad labai neskanus ir nesmagus yra toks mokesčių padidinimas, – kalbėjo J.Martusevičius.

Jo įmonėje dirba 21 žmogus, vidutiniškai uždirbantis po 305 eurus per mėnesį, kai minimali alga Lietuvoje dabar yra 400 eurų. J.Martusevičius nuo sausio žmonių neatleido, atlyginimų nemažino, tačiau įspėja, kad nuo kito šių metų pusmečio teks padidinti savo teikiamų paslaugų kainas.

„Mobilių brigadų neturime, ir kiekvienam objektui ieškome žmonių, kuriems būtų patogus laikas ir gyvenamoji vieta šalia. Faktas, kad labai neskanus ir nesmagus yra toks mokesčių padidinimas“, – kalbėjo J.Martusevičius.

Tiesa, didesnius mokesčius nuo sausio jis priverstas mokėti ne už visus savo darbuotojus, o tik maždaug už pusę. Pagal įstatymą, jeigu žmogus turi kitą pagrindinę darbovietę, kuri jį draudžia mokėdama mokesčius „Sodrai“, mokestinių grindų galima išvengti.

Be to, grindų prievolė dingsta ir tada, jeigu darbuotojas yra jaunesnis nei 24 metų arba neįgalus asmuo – tokiu atveju darbdavio socialinio draudimo mokestis skaičiuojamas nuo darbuotojui išmokamos algos, net jei ji ir mažesnė už MMA.

„Yra dalis žmonių, už kuriuos tiesiog padidėjo mokesčiai. Kol kas skriaudžiamės patys save, bet natūralu, kad šiais metais kelsime kainas klientams. Kitų būdų nėra, kitaip prarastume objektus“, – aiškino bendrovės direktorius.

Viceministrė: teigiamas poslinkis yra

Praėjo dar per mažai laiko, kad būtų galima įvertinti „Sodros“ grindų įtaką darbo užmokesčiui, 15min aiškino Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.

„Jiems gerėja sąlygos ir socialinės garantijos, ir tai yra pasiekimas“, – E.Radišauskienė pabrėžė, kad darbuotojai išlošė jau vien dėl to, kad už juos „Sodrai“ mokami didesni mokesčiai, taigi jie pretenduoja į didesnes ligos, nedarbo, kitas išmokas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eglė Radišauskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eglė Radišauskienė

„Teigiamas poveikis jau yra“, – pridūrė viceministrė.

Jeigu keli darbdaviai žiniasklaidai ir kalbėjo, kad dėl grindų privalėjo atleisti žmonių, tai ministerija grėsmingos tendencijos čia neįžvelgia.

„Mes nepastebime didelio atleidimų skaičiaus. Jeigu lygintume 2015 gruodį/2016 metų sausį su 2017 gruodžiu ir 2018 sausiu, tai nėra atleidimų skaičius padidėjęs, netgi atvirkščiai – jis sumažėjęs“, – pridūrė E.Radišauskienė.

„Sodra“: reikšmingos neigiamos įtakos nėra

„Sodros“ duomenimis, sausį mėnesį darbdaviai primokėjo papildomų įmokų už beveik 45 tūkstančius darbuotojų.

Preliminariais „Sodros“ duomenimis, šį sausį buvo 49 tūkstančiai atleidimo iš darbo atvejų. Tačiau tiek pat – 49 tūkstančiai – ir priėmimo į darbą atvejų.

Palyginti su atitinkamu 2016 m. laikotarpiu, tiek atleidimo, tiek priėmimo atvejų yra 7 tūkstančiais daugiau, tačiau santykis – tai, kad atleidimų beveik tiek pat, kiek ir priėmimų – išliko toks pat. Tai būdinga šiam metų laikotarpiui.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Julita Varanauskienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Julita Varanauskienė

„Remiantis preliminariais sausio mėnesio duomenimis, įstatymų pasikeitimai – įvestos „grindys“ ir padidinta MMA – reikšmingos neigiamos įtakos darbo rinkoje šį mėnesį nepadarė“, – sakė „Sodros“ vyriausioji patarėja Julita Varanauskienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų