Naujausia TVF prognozė: pasaulio ekonomikos augimas sieks 6 proc. šiais metais

Šiais metais pasaulio ekonomika ūgtelės 6 proc., tačiau skirtumai tarp šalių didėja, nes pažangios ekonomikos įgauna pagreitį, tuo tarpu besivystančios šalys atsilieka, antradienį pareiškė Tarptautinis valiutos fondas (TVF).
Tarptautinis valiutos fondas (TVF)
Tarptautinis valiutos fondas (TVF) / 123RF.com nuotr.

Nors pasaulinio augimo prognozė nepakito, palyginti su balandį skelbta prognoze, fondas skaičiuoja, jog JAV ekonomika išaugs 7 proc. dėl didžiulių vyriausybės išlaidų ir išplėtotų vakcinavimo nuo COVID-19 kampanijų.

Tuo tarpu Indijos prognozė sumažinta, atsižvelgiant į COVID-19 plitimo atsinaujinimą.

„Prieiga prie vakcinų tapo pagrindine skiriamąja linija, padalinusia pasaulinį atsigavimą į du blokus“, – sakoma atnaujintoje TVF Pasaulio ekonomikos apžvalgoje „World Economic Outlook“, kurioje perspėjama apie pavojų ekonomikai, jei bus leista įsigalėti naujoms viruso atmainoms.

Atsigavimas „nėra užtikrintas net tose šalyse, kur infekcijos lygis šiuo metu yra labai mažas – tol, kol virusas plinta kitur“, sakoma pranešime.

Ir nors neseniai įvykęs infliacijos šuolis yra beprecedentės ir netolygios pandemijos eigos rezultatas bei turėtų būti laikinas, TVF iškėlė galimybę, kad kainų didėjimas gali tęstis.

Vašingtone įsikūręs skolintojas dar kartą pabrėžė, jog „svarbiausias prioritetas yra tolygus vakcinų naudojimas visame pasaulyje“.

Pažengusios šalys yra paskiepijusios beveik 40 proc. savo gyventojų, palyginti su vos 10 proc. besivystančiose rinkose. Šis skaičius yra dar mažesnis mažas pajamas gaunančiose šalyse, sakoma pranešime.

„Labai lengvai plintančių atmainų atsiradimas gali sustabdyti ekonomikos atkūrimą ir pasauliniam bendrajam vidaus produktui (BVP) iki 2025 metų iš viso atsieiti 4,5 trln. JAV dolerių“, – tinklaraščio įraše perspėjo TVF vyriausioji ekonomistė Gita Gopinath.

Daugiau nei pusė prarasto turto tektų turtingoms valstybėms tuo atveju, jei naujos koronaviruso atmainos nekontroliuojamai plistų.

Ir tai nėra tik mažai tikėtina „galima rizika“ – „tai reali neigiama rizika“, teigė TVF Tyrimų departamento direktoriaus pavaduotoja Petya Koeva-Brooks.

Nors kai kurios besiformuojančios rinkos šalys, tokios kaip Brazilija ir Meksika, yra pasirengusios šiais metais pasiekti spartesnį augimą, visa besivystančių šalių grupė atsilieka ir joms sunku pasiekti iki pandemijos buvusį lygį.

„Sakyčiau, esame labiau susirūpinę, nei buvome balandžio mėnesį“, – naujienų agentūrai AFP teigė P. Koeva-Brooks.

TVF siekia parengti 50 mlrd. JAV dolerių dydžio planą, leisiantį skirti „pagrįstas išlaidas pandemijai įveikti“ platinant vakcinas ir tenkinant neatidėliotinus poreikius mažesnes pajamas gaunančiose šalyse.

Laikinai ar ilgam?

Kylančios kainos – tai dar vienas veiksnys, stabdantis pasaulinį atsigavimą ir keliantis iššūkį politikos formuotojams.

„Pernai stebėti beprecedenčiai pasaulio ekonomikos sukrėtimai ir toliau daro įtaką“, – teigė TVF, paminėdamas kompiuterių lustų ir krovininių konteinerių trūkumą.

P. Koeva-Brooks teigimu, vertėtų tikėtis kai kurių tiekimo kliūčių ir kainų šuolių, kurie turėtų būti laikini, tačiau TVF ekonomistai pripažįsta, jog didesnė infliacija gali įsitvirtinti ilgesniam laikui.

Kadangi situacija yra itin unikali ir niekas nežino, „kaip ekonomika atkuriama po tokios krizės“, sunku prognozuoti, kas bus, mano ekonomistė.

Visgi TVF teigė, kad 2022 metais infliacija turėtų grįžti į iki pandemijos buvusį lygį ir paragino centrinius bankus susilaikyti nuo reakcijos į laikiną kainų spaudimą, tačiau būti pasirengusiems imtis „prevencinių veiksmų“.

Skirtingi atsigavimo tempai

Vakcinavimo kampanijos paskatino ekonomikos atnaujinimą ir leido atnaujinti JAV ekonomikos augimo prognozes šiems ir 2022 metams, kai augimas, TVF manymu, pasieks 4,9 procento.

Tačiau tam reikia, kad JAV Kongresas patvirtintų dar vieną išlaidų etapą šiais metais, pavyzdžiui, prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) infrastruktūros ir darbo vietų kūrimo programas.

TVF taip pat padidino Kanados ir Didžiosios Britanijos vertinimus 2021 metams atitinkamai iki 6,3 proc. ir 7 proc., tuo tarpu euro zonos BVP turėtų padidėti 4,6 proc. – tai tik truputį didesnė prognozė, nei paskelbtoji balandžio mėnesį. 2022-aisiais euro zona turėtų plėstis 4,3 proc., skaičiuoja fondas.

Indijos augimo prognozė šiems metams buvo sumažinta 3 procentiniais punktais iki 9,5 proc., o Kinijos – trimis dešimtosiomis procentinio punkto iki 8,1 procento. Kinijos BVP augimas 2022 metais sieks 5,7 proc., Indijos – 8,5 procento, skaičiuoja TVF.

Tuo tarpu Lotynų Amerikoje, manoma, Meksikos ekonomika augs sparčiau (6,3 proc. šiais metasi ir 4,2 proc. 2022-aisiais), skatinama ir teigiamo JAV ekonomikos poveikis, o Brazilijos ekonomikai bus naudingas žaliavų kainų augimas ir ji ūgtelės atitinkamai 5,3 ir 1,9 proc. 2021 ir 2022 metais, sakoma pranešime.

Prognozuojama, kad Vokietijos ekonomika plėsis 3,6 ir 4,1 proc., Prancūzijos – 5,8 ir 4,2 proc., Italijos – 4,9 ir 4,2 proc., Ispanijos – 6,2 ir 5,8 proc., Japonijos – 2,8 ir 3 proc., JK – 7 ir 4,8 proc., Kanados – 6,3 ir 4,8 proc., Rusijos 2 4,4 ir 6,4 proc. šiais ir kitais metais, atitinkamai.

Pasaulio prekybos apimtis turėtų augti 9,7 proc. šiais metais ir 7 proc. 2022-aisiais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų