2017 12 14 /12:06

Nauji „Sodros“ „vyšniniai vokai“ pašiurpino savarankiškai dirbančiuosius – vadina nesąmone

„Sodra“ po vyšninių vokų akcijos dirbantiesiems dabar atsigręžė į dirbančius savarankiškai: 84 tūkstančių individualia veikla besiverčiančiųjų ketvirtadienį gavo priminimą, kad senatvėje gresia kukli pensija. Ketvirtadienį iniciatyva pristatyta ir žiniasklaidai. Individualiai besiverčiantys teisininkai piktinasi ir patikina, kad jų uždarbiai toli gražu nėra tokie dideli ir mokesčių niekas neslepia.
Vyšninis vokas
Vyšninis vokas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Dabar „Sodros“ vadinamąjį „vyšninį voką“ gavo tie individualiai besiverčiantys asmenys, kurie per praėjusius metus nesukaupė pensijai būtino stažo – sumokėjo mažiau įmokų nei nuo 12 minimalių mėnesinių atlyginimų (MMA) 2016-ais metais. Tiesa, šį kartą nereikės bijoti atverti pašto dėžutės – laiškai elektroniniai.

„Sodra“ skaičiuoja, kad 3 iš 4 savarankiškai dirbančių gyventojų pajamų neužteko sukaupti metų stažą pensijai, ir, jei draudžiamosios pajamos nepadidės, 57 tūkst. gyventojų nesukaups būtinojo stažo.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius

„Savarankiškai dirbantys gyventojai draudžiami sveikatos draudimu, kaupia pensiją. Visi, išskyrus dirbančius su verslo liudijimu, gali gauti ligos, motinystės ir tėvystės socialinio draudimo išmokas, eiti apmokamų vaikų priežiūros atostogų. Kaip ir samdomiems darbuotojams, teisė į šias išmokas ir jų dydis priklauso nuo sumokėtų socialinio draudimo įmokų“, – sako „Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius ir pažymi, kad jei vokelių gavėjų pajamos nepadidės, jiems gresia maža pensija.

Kirpėjai ir grožio salonų darbuotojai – itin didelė rizikos grupė. Daugiau nei 3000 jų gavo „vyšninius vokus“, kadangi oficialios pajamos per metus tesiekė 1165 eurus. Dar 2000 autoremontininkų vidutiniškai uždirbo po 1398 eurus per metus.

Metų stažas sukaupiamas, jeigu per 2016 metus buvo sumokėtos socialinio draudimo įmokos nuo ne mažesnių pajamų nei 4380 eurai.

„Savarankiškai dirbantieji įmokas moka ir kitas prievoles vykdo savarankiškai. „Vyšninio voko“ iniciatyvos tikslas – informuoti šiuos žmones, kad jie žinotų, kokią reikšmę jų įmokos turi socialinėms garantijoms ir pensijai, o žinodami galėtų priimti tinkamus sprendimus“, – sako M.Sinkevičius.

Daugiausiai vokų gavėjų verčiasi kirpyklų ir grožių salonų veikla – 3240, taip pat kita gamyba, variklinių transporto priemonių remontu, reklamos agentūrų veikla, taksi veikla, statybomis.

"Sodros" informacija/Ką veikia „vyšninių vokų“ gavėjai
"Sodros" informacija/Ką veikia „vyšninių vokų“ gavėjai

Reikia uždirbti gerokai daugiau nei pagal darbo sutartį

Individualia veikla besiverčiantieji apmokestinami kitaip nei dirbantieji – „Sodros“ įmokas jie moka tik nuo pusės apmokestinamųjų pajamų.

Pavyzdžiui, jei individualia veikla besiverčiantis per mėnesį uždirbo 1000 eurų, jis gali atskaityti 30 proc. sąnaudų – apmokestinamosios pajamos sudarytų 700 eurų, o „Sodros“ įmokos (28,7 proc.) būtų mokamos nuo 350 eurų – tad toks asmuo jau gautų „vyšninį voką“.

„Apskritai individualios veiklos apmokestinimas veikia tokiu būdu, kad žmogus turi tam tikras pajamas, gali padaryti atskaitymus pagal faktą, arba 30 proc. Kai atskaitymai padaryti, nuo likusio pelno „Sodros“ įmokomis apmokestinama 50 proc. Jei žmogus nori daugiau sumokėti „Sodrai“, jis turi turėti daugiau pelno“, – aiškino M.Sinkevičius.

„Iš principo, reikia uždirbti apie 24 MMA pelno per metus, jau atskaičius mokesčius, kadangi apmokestinama 50 proc. Tai buvo padaryta pačių savarankiškai dirbančiųjų iniciatyva“, – papildė M.Sinkevičius.

Jis akcentavo, kad nuo kitų metų suvienodinamas apmokestinimas daugumai savarankiškai dirbančiųjų: 50 proc. pelno bus apmokestinama ūkininkams, individualių įmonių savininkams, MB, TŪB, KŪB nariams, tik verslo liudijimų turėtojai įmokas „Sodrai“ mokės nuo MMA – tokios yra nustatytos grindys.

"Sodros" informacija/Savarankiškai dirbančiųjų apmokestinimas suvienodinamas
"Sodros" informacija/Savarankiškai dirbančiųjų apmokestinimas suvienodinamas

Tačiau socialinio draudimo įmokų nebereikės mokėti tiems, kurie verslą tik pradeda – savarankiškai dirba pirmuosius metus. Kitos buvusios lengvatos jaunimui panaikintos.

Neturintys būtinojo stažo vidutiniškai gauna vos 158 eurų pensiją. Tai kone perpus mažiau nei 288 eurų siekianti pensija, kurią gauna sukaupę būtinąjį stažą, kuomet mokamas bent MMA.

Individualiai besiverčianti teisininkė: tai absurdas

Individualia veikla besiverčianti teisininkė Akvilė „Sodros“ veiksmus vadina laiko ir išteklių švaistymu – ji piktinasi ir išsakomomis abejonėmis, kad galbūt teisininkai slapsto mokesčius.

Kirpėjai ir grožio salonų darbuotojai – itin didelė rizikos grupė. Daugiau nei 3000 jų gavo „vyšninius vokus“.

„Vokeliai, siuntiniai ar atvirlaiškiai iš „Sodros“ yra absoliutus laiko švaistymas – tiek darbuotojų, tiek finansų. Man atrodo, kad individualią veiklą vykdantys asmenys yra pakankamai sąmoningi, žinantys ir suprantantys mokesčius. Kiek reikėtų dirbti, užsidirbti – jie patys priima sprendimus. Tad vokeliai yra beprasmiški, mano nuomone, „Sodra“ iš esmės neatlieka savo funkcijų, o užsiima nereikšmingais ir nereikalingais dalykais“, – 15min sako Akvilė.

„Sodra“ nurodo, kad trys iš penkių gyventojų, dirbusių ne pagal darbo sutartį, gauna pajamas, kurios lygios ar mažesnės nei MMA. O kas trečias teisinių profesijų atstovas deklaravo, jog uždirbo minimalią ar mažesnę algą.

„Tikrai ne visi teisininkai uždirba pakankamai daug – tiek, kiek uždirba patys garsiausi advokatai, kuriuos rodo per televiziją, deda į portalus ir taip toliau. Palyginkite, kiek yra pabaigusių teisės studijas ir kiek iš jų yra asmenys, kurie absoliučiai neturi jokio darbo ir stovi Darbo biržoje. Tie, kurie bando dirbti, tikrai nereiškia, kad jie uždirba tiek daug, kiek keturių garsiausių Lietuvos advokatų kontorų teisininkai“, – sako individualiai besiverčianti teisininkė.

Ji patikina, kad teisininkui, pabaigusiam universitetą, užtrunka 10 metų, kol susikuria stabilų savo klientų ratą.

„Kai universitetą pabaigia teisininkas, jis tikrai niekam nėra žinomas ir susirasti klientų, susidaryti savo klientų ratą reikia minimum 10 metų. Ir tie 10 metų tikrai yra sunkūs ir darbo užmokesčiai tikrai nėra tokie kaip garsiausių advokatų“, – sako Akvilė.

„Šiandien galime pasakyti, kad mūsų nuogąstavimai antstolių ir notarų atžvilgiu nepasitvirtino. Šių profesijų atstovų pajamos ir socialinio draudimo įmokos iš tiesų nekelia abejonių dėl stažo ir socialinių garantijų“, – sako „Sodros“ vadovas M.Sinkevičius.

Į 15min kreipėsi ir pasipiktinęs studijas pabaigęs jaunuolis, gavęs „vyšninį voką“ – jaučiasi „brukalo“ nenusipelnęs.

„2016 m. baigiau studijas ir iš karto dar negavęs diplomo pradėjau mokytis kituose kursuose, kurie truko tris mėnesius. Po kursų baigimo įsidarbinau pagal baigtų kursų specialybę. Kodėl jie nežiūri, kad žmogus dar mokėsi ir nevertina mokslų laiko, o siuntinėja tokius laiškus? Kaip besimokant dar įgyti to stažo?“ – piktinosi vaikinas.

Vokai dirbančiųjų atlyginimus pakėlė 55 proc.

Anksčiau 140 tūkstančių laiškų „Sodra“ siuntė pagal darbo sutartis dirbantiems darbuotojams, kurie taip pat neuždirba MMA. Po šios akcijos „Sodra“ skaičiavo, kad jų atlyginimai padidėjo 55 proc.

„Vyšniniame voke“ pateikiama asmeninė informacija apie tai, kiek mėnesių stažo sukaupė gyventojas per 2016 metus, kokios buvo jo pajamos, nuo kurių sumokėtos socialinio draudimo įmokos, taip pat koks yra bendras jau sukauptas stažas pensijai.

Jeigu 9 tūkstančių dirbančiųjų pajamos nepadidės, jie rizikuoja nesukaupti net minimalaus 15 metų stažo ir socialinio draudimo senatvės pensijos gali negauti išvis. 57 tūkstančiai, gyventojų rizikuoja nesukaupti būtinojo stažo pensijai ir dėl to jų pensija gali būti reikšmingai mažesnė negu vidutinė senatvės pensija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis