Balandžio mėnesį metinė infliacija Lietuvoje, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, pasiekė naują rekordą ir siekė 16,8 proc., pranešė Statistikos departamentas.
Infliacija Lietuvoje nuo metų pradžios buvo pati didžiausia ES, kol balandį mūsų neaplenkė dar aukščiau šovę estai. Metų infliacija Estijoje, apskaičiuota pagal suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI), balandžio mėnesį išaugo iki 19,1 procento.
Bendrus visos ES rezultatus „Eurostat“ turėtų skelbti netrukus, tačiau balandžio pabaigoje buvo paskelbti išankstiniai euro zonos šalių rezultatai.
Nors ir užleidome lyderių poziciją estams, infliacijos rodiklis Lietuvoje išlieka dramatiškai aukštas ir didėja sulig kiekvienu mėnesiu.
Infliacija yra viena pagrindinių temų ne tik ES ar Jungtinėje Karalystėje, bet ir už Atlanto – 8,3 proc. infliacija JAV yra didžiausia per keturiasdešimt metų. Vis dėlto, tai bene dvigubai mažesnis rodiklis nei Lietuvoje.
Gerokai mažesnio infliacijos rodiklio pavyzdžių nereikia ieškoti taip toli. Štai „Eurostat“ duomenimis, kovo mėnesio infliacija tarp visų ES šalių buvo 7,4 proc.
Nors šis rodiklis yra laikomas labai aukštu, be to, jis kas mėnesį vis didėja, kai kurios šalys kovą fiksavo kur kas žemesnius rodiklius nei Lietuva. Mažiausią infliaciją turėjo Malta (4,5 proc.), Prancūzija (5,1 proc.) ir Portugalija (5,5 proc.).
O kitame spektro gale Lietuvai (15,6 proc.) draugiją palaikė tokios šalys kaip Estija (14,8 proc.), Čekija (11,9 proc.), Nyderlandai (11,7 proc.) ir Latvija (11,5 proc.).
Kas nulėmė tokius ryškius skirtumus? Pasiteiravome žinomų šalies ekonomistų.
Ž.Mauricas: susiformavo naratyvas, kad kainas kelia visi
„Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas 15min teigė, kad Lietuvos infliacijos išskirtinumo rodiklį lemia tai, jog mūsų šalyje sparti infliacija fiksuojama visose keturiose pagrindinėse kategorijose – energetika, paslaugos, maisto ir ne maisto prekės.
Dalis įmonių tuo naudojasi ir šį pavasarį mato kaip gerą progą pakelti kainas. Galbūt ateityje kainos negalės būti keliamos ilgą laiką.