Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Nelegalus darbas mažina socialinio draudimo išmokas

Verslas vis mažiau toleruoja nelegalų atlyginimo mokėjimą, tačiau skaičius gyventojų, kurie oficialiai gauna mažesnes pajamas nei minimalus atlyginimas, tebėra didelis. Tokią informaciją skelbia Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba („Sodra“).
„Sodra“
„Sodra“ / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

„Sodra“ palaiko tradicinę akciją „Šalyje nėra vietos šešėliui“ ir kviečia draudėjus nemokėti, o darbuotojus – nepriimti atlyginimo už darbą „vokeliuose“.

„Gaudamas nelegalų atlyginimą gyventojas pirmiausiai rizikuoja savo paties gerove. Jeigu suserga nelegaliai dirbantis asmuo arba jei įvyksta skaudesnė nelaimei, jo šeima gali likti be ligos pašalpos ar kitų socialinių išmokų. Be to, senatvėje toks darbuotojas gaus gerokai mažesnę pensiją“, – sako Mindaugas Sinkevičius, „Sodros“ direktorius.

„Sodros“ duomenimis, iš daugiau kaip 1 mln. visų darbuotojų 16,7 proc. asmenų oficialiai gauna mažesnes pajamas, nei nustatytas minimalus mėnesinis atlyginimas. 

Jis primena, kad interneto svetainėje www.gyventojai.sodra.lt kiekvienas turi galimybę pasitikrinti, kokį jo atlyginimą oficialiai deklaruoja darbdavys, kiek už jį sumokėta socialinio draudimo įmokų, kokios galima tikėtis pensijos. Be to, kiekvienas gali sužinoti, ar darbdavys tiksliai ir laiku moka įmokas, ar nėra įsiskolinęs.

Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad per pastaruosius metus situacija skaidraus atsiskaitymo su darbuotojais srityje pamažu gerėja.

„Atlyginimų mokėjimo „vokeliuose” ar kitų schemų su darbo vieta susijusių mokesčių mažinimo srityje naudojimas vis mažiau toleruojamas, vis daugiau verslo atstovų mano, jog Lietuvos įmonės po truputį traukiasi iš šešėlio“, – teigiama bendrovės „Rait“ ir iniciatyvos „Baltoji banga“ atlikto tyrimo ataskaitoje.

Vis dėlto paskutiniais „Sodros“ duomenimis, iš daugiau kaip 1 mln. visų darbuotojų 16,7 proc. asmenų oficialiai gauna mažesnes pajamas, nei nustatytas minimalus mėnesinis atlyginimas. Tikėtina, kad bent dalis šių asmenų dalį pajamų gauna „vokeliuose“. Dėl to jie patys praranda socialines garantijas, o didesnė mokesčių našta tenka sąžiningiems piliečiams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos