Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) įvertino, koks yra faktinis karšto vandens suvartojimas tuose namuose, kuriuose yra gyventojų, atsisakančių mokėti už karštą vandenį ne pagal skaitiklio rodmenis, o pagal normatyvus.
Pasirodė, kad tokie gyventojai nėra itin taupūs – suvartoja dvigubai daugiau karšto vandens, nei buvo nustatytas 2,8 kubinio metro normatyvas.
Atsižvelgdama į tai, VKEKK nustatė naują normatyvą – 5,3 kubinio metro.
Jis aktualus tiems gyventojams, kurie atsisako įsileisti skaitiklių tikrintojus – šilumos ir karšto vandens tiekėjų bei šių sistemų prižiūrėtojų įgaliotus atstovus
„Komisija skatina vartotojus vykdyti savo pareigas: įsileisti šilumos tiekėjo, namo šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojo (eksploatuotojo) arba karšto vandens tiekėjo įgaliotus atstovus, teisės aktų nustatyta tvarka įspėjusius vartotoją apie savo atvykimą, įrengti, apžiūrėti ar remontuoti butuose bei kitose patalpose esančius šilumos įrenginius bei apskaitos prietaisus“, – perspėjama VKEKK pranešime.
Leis vengti sukčiavimo
Vilniaus šilumos tinklų Komunikacijos vadovė tikina, kad toks VKEKK žingsnis yra prevencinis, siekiant, kad našta už neapskaičiuotą karštą vandenį nekristų visiems sąžiningiems klientams.
„Tai leis tiksliau apskaičiuoti suvartojamą karštą vandenį ir riboti nesąžiningus atvejus. Tie vartotojai, kurie turi nuotoliniu būdu nuskaitomus skaitiklius, jokių rūpesčių dėl to neturi, jiems viskas apskaičiuojama automatiškai. O kodėl dalis klientų neleidžia skaitiklių patikrinti, įvertinti sunku, priežasčių yra įvairių: dalis piktnaudžiauja, dalis savininkų išvykę“, – aiškina E.Sirutienė.
Ji skaičiuoja, kad Vilniaus mieste yra apie 9000 vartotojų, kuriems mokestis už suvartotą vandenį apskaičiuojamas ne pagal skaitiklių rodmenis, nes jie nėra įrengti jų būstuose, o neįrengimo priežastys gali būti įvairios.
„Tų atvejų, kai vartotojai piktybiškai neįsileidžia ir neleidžia įrengti skaitiklio, yra palyginti maža dalis“, – sako E.Sirutienė ir pažymi, kad VKEKK sprendimas padidinti normatyvą yra teisingas tiek kitų vartotojų, tiek ir šilumos bei karšto vandens tiekėjų atžvilgiu.
Karšto vandens kainas kiekviename mieste nustato šilumos tiekėjas. Vilniuje daugiabučiuose namuose karštas vanduo gegužę kainuoja 4,63 Eur/m³, Kaune – 3,8 Eur/m³, Klaipėdoje – 4,63 Eur/m³.