Palyginimui, po akcijų rinkų nuosmukio 2009 m., pasaulio akcijų kapitalizacija buvo mažesnė nei 30 trilijonų JAV dolerių.
„Aš vos nenukritau nuo kėdės, kai tai pamačiau. Nuėjau pasitikrinti, ar „Bloomberg“ neatliko kokių duomenų korekcijų. Tačiau ne. Paskutinį kartą, kai pasaulio akcijų rinkų vertės grafiką siunčiau klientams, buvome ties 74 trilijonais JAV dolerių, dabar jau 93 trilijonai“, – pirmąkart pamatęs akcijų kapitalizacijos grafiką sakė CLSA analitikas Damianas Kestelas.
Labiausiai analitikams nerimą kelia tai, kad akcijų vertė labai greitai ir daug pašoko 2017-aisiais. Anksčiau pasaulinė kapitalizacija daugmaž atspindėjo akcijų kainų indeksus, o 2017-aisiais kapitalizacijos rodiklis šovė į viršų.
„Goldman Sachs“ analitikas Christianas Muelleris-Glissmannas ir jo kolegos vertina, kad „bulių rinka visame kame“ netrukus pasibaigs. Jis brėžia du galimus scenarijus: arba „lėtas skausmas“, arba „greitas skausmas“ – bet kokiu atveju būsima korekcija turėtų sukurti vadinamąją „meškų“ rinką, kai akcijų kainos krenta.
Devyneri metai akcijų rinkų augimo be rimtesnių korekcijų sukūrė scenarijų, paskutinį kartą matytą prieš Didžiąją depresiją, vertina investicinio banko analitikai.
„Palankus makroekonominis fonas pakėlė turto grąžą ir bulių rinką įtvirtino visur, nepaisant to, kad realioje ekonomikoje buvo labai mažai infliacijos. Todėl turime situaciją, kad turto kainos yra labai didelės, lyginant su istoriniais vidurkiais – tai sumažina galimybes tolesniam augimui ir diversifikacijai“, – aiškina „Goldman Sachs“.
Anot banko analitikų, aukštos akcijų kainos kelia riziką – šiuo metu turto kainų lygmuo JAV yra visų laikų aukštumoje.
„Nors akcijos ir kreditas buvo brangesnis per technologijų burbulą, obligacijos tuomet buvo gana patrauklios. Šiuo metu situacija labiausiai palyginama su vėlyvaisiais dvidešimtaisiais, kurie pasibaigė Didžiąja depresija“, – „Business insider“ teigia C.Muelleris-Glissmannas.