Nepageidaujama lyderystė: Rusija – antra pasaulyje pagal realiąją palūkanų normą

Padidinusi pagrindinę palūkanų normą iki 21 proc., Rusija tapo antra šalimi pasaulyje pagal realiąją palūkanų normą, kuri apskaičiuojama įvertinus infliaciją, rašo „The Moscow Times“.
Rusijos rubliai ir Vladimiras Putinas
Rusijos rubliai ir Vladimiras Putinas / AP/AFP/Scanpix/15min

Pagrindinei palūkanų normai siekiant 21 proc., o metinei infliacijai – 8,6 proc., realioji palūkanų norma Rusijoje – 11,4 proc. Šis dydis gaunamas taikant sudėtinių palūkanų taisyklę.

Spalio pabaigoje padidinęs palūkanų normą 2 procentiniais punktais, Rusijos centrinis bankas už nugaros paliko Mozambiko, Liberijos ir Pakistano centrinius bankus.

Portalo „Trading Economics“ duomenis apie palūkanų normas ir infliaciją įvairiose šalyse, pagal realiąją palūkanų normą Rusiją lenkia tik Venesuela, kurios realioji palūkanų norma yra 26,6 proc. Palūkanų norma šioje šalyje yra 59,3 proc., infliacija – 25,75 proc.

Turkijoje nominalioji palūkanų norma yra 50 proc., tačiau infliacija – 49 proc., o Argentinoje ir Zimbabvėje nominalioji palūkanų norma yra 35 proc., o infliacija – atitinkamai 209 proc. ir 57,5 proc. Tai reiškia, kad pastarosiose dviejose šalyse realioji palūkanų norma yra neigiama.

Tai įprastas reiškinys: kai kurios šalys tokiu būdu bando skatinti ekonomiką, o kitos nėra pasirengusios imtis griežtų priemonių kainų augimui pažaboti.

Japonijos banko nustatyta palūkanų norma yra tik 0,25 proc., kai infliacija yra 2,5 proc. O Etiopijoje palūkanų norma yra tik 7 proc. esant 17,5 proc. infliacijai.

Rusijos centrinio banko valdybos pirmininkė Elvira Nabiullina tvirtina, kad realioji palūkanų norma turėtų būti koreguojama ne pagal dabartinį infliacijos lygį, o pagal infliacijos lūkesčius. Jų skirtumas didele dalimi lemia įmonių ir žmonių sprendimus dėl investicijų, vartojimo ar taupymo. Apie tai ji kalbėjo po palūkanų normos padidinimo: „Dėl išaugusių infliacijos lūkesčių realiųjų pinigų politikos sąlygų sugriežtinimas buvo mažiau reikšmingas, negu atsispindėjo nominaliosiose palūkanų normose. Norėčiau pabrėžti, kad teisingai apibrėžti reikėtų būtent taip: iš palūkanų normų lygio atimant tikėtinos infliacijos lygį, o ne faktinę infliaciją per pastaruosius 12 mėnesių“. Skirtumas reikšmingas: spalio mėn. gyventojų infliacijos lūkesčiai padidėjo: iki 13,4 proc., palyginti su 12,5 proc. rugsėjį, o metinė infliacija yra 8,6 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis