Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Nepirkite papūgos: sukčiai „prekiauja“ paukščiais, tigrais ir banknotų plovimo skysčiu

Skelbimus naršantiems papūgų, kačių, šunų ieškotojams užkliuvo skelbimas, kuriame skelbiama apie parduodamas Žako papūgas. Trikdo ne tik maža kaina, bet ir laužyta lietuvių kalba. Pasirodo, tie patys žmonės „parduoda“ ne tik papūgas, bet ir kates, šunis, taip pat egzotinius gyvūnus, tarkime, tigrus. Skelbimų gausu ne tik Lietuvos portaluose, bet ir Latvijos, Estijos, netgi Izraelio ar Bahreino tinklalapiuose.
Sukčiai „prekiauja“ gyvūnais
Sukčiai „prekiauja“ gyvūnais. Šias nuotraukas 15min.lt atsiuntė neva šį gyvūną parduodantys pardavėjai

„Šios gražios papūgos ieško naujo namo, kuris gali juos rūpintis ir mylėti. Jei norite, kad jus domina, rašykite mums“, – taip skamba skelbimas apie parduodamas Žako papūgas. Parašius tariamai jų pardavėjai, paaiškėja, kad papūgos iš tiesų yra ne Lietuvoje, o Vokietijoje.

Iš laiško sunku iki galo suprasti, kodėl jos yra parduodamos. Štai ką 15min atsakė papūgų pardavėjas: „Papūgos yra labai sveikas ir vakcinuotas. Priežastys, kodėl mes atsisakome papročių, norint įvaikinti, yra tai, kad aš ką tik persikėliau čia į Vokietiją ir čia mano naujas darbas mane labai užimtas, ir aš neturiu pakankamai laiko rūpintis papūgos, taip pat mano naujas butas čia nepriima papūgos. Jei esate tikrai rimtas, kad papūgas turėsiu papūgas transportuoti ir pristatyti tau namuose.“

„Pilki papūgos ieško namo“
„Pilki papūgos ieško namo“

Akivaizdu, kad rašant skelbimą naudotasi internetinio vertėjo paslaugomis. Taip pat laiške yra pateikiama anketa, kurioje klausiama, ar mieste, kur gyvenu, yra veterinaras, ar yra namie vaikų, kas gali rūpintis papūga ir pan.

Be to, pridedamos neva šių papūgų nuotraukos, kurios, panašu, yra tiesiog paimtos iš lietuviško tinklapio birds.lt. Pavyko susisiekti su nuotraukų autoriumi – jis patikino, kad turi papūgą ir ji yra namie Lietuvoje. Nuotraukoje užfiksuotas jo papūgos susitikimas su kita papūga. Tai reiškia, kad skelbimų portaluose neva parduodamų papūgų savininkai iš tiesų šių gyvūnų neturi.

Sukčiai „prekiauja“ gyvūnais. Pavaizduotos papūgos iš tiesų gyvena Lietuvoje, niekas jų nepardavinėja
Sukčiai „prekiauja“ gyvūnais. Pavaizduotos papūgos iš tiesų gyvena Lietuvoje, niekas jų nepardavinėja

Į užduotus papildomus klausimus atsakymo nebegaunu, ateina tik paraginimas kuo greičiau atsakyti į klausimus: „Man reikia atsakymų į mano klausimus.“

Panaršius internete paaiškėja, kad paslaptingas pardavėjas neva prekiauja ir kitais gyvūnais, be to, ne tik Lietuvoje. Tos pačios papūgos parduodamos ir Estijoje, o štai Izraelio, Bahreino gyventojams parduodami tigrai ir kitų didžiųjų kačių jaunikliai.

„Aš esu gyvūnų meilė ir turi kačių, šunų ir paukščių, kuriuos norėčiau išduoti žmonėms, kurie gali rūpintis gyvūnais“, – taip į pastebėjimą, kad parduoda daug gyvūnų, atsakoma laiške. Laiškus pasirašinėja Ellemia Murgan (ellemiamurgan@gmail.com).

Sukčiai „prekiauja“ gyvūnais
Sukčiai „prekiauja“ gyvūnais
Sukčiai „prekiauja“ gyvūnais
Sukčiai „prekiauja“ gyvūnais

Lietuvoje pavyksta rasti ir dar vieną keistą tų pačių žmonių skelbimą. Balandį Lietuvoje jie bandė parduoti specialią chemiją, skirtą banknotams valyti.

Sukčiai „prekiauja“
Sukčiai „prekiauja“

Paukščių pardavėjai informavo, kad reikės sumokėti 500 eurų už abi papūgas, tačiau mokėti reikės ne jiems, o siuntimo kompanijai, kuri su manimi susisieks, kaip jie pažadėjo. Pardavėjai taip pat klausė, ar imsiu papūgas su narvu ar be. Jie atsiuntė narvų nuotrauką - kažkodėl jų papūgos (dvi) gyveno trijuose narvuose. Be to, narvų fone matosi palmės, todėl apskritai neaišku, kur daryta ta nuotrauka, akivaizdu - nei Lietuvoje, nei Vokietijoje.

Narvai
Narvai

Paprašiau atsiųsti įrodymą, kad jie tikrai turi tas papūgas - gavau video, kur kažkokia moteris (neva pardavėja) kalbina papūgas rusiškai. Pareiškus jiems abejones, kad veikiausiai jie tų paukščių nė neturi, pardavėjai nustojo su manimi bendrauti.

Tuo metu Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) įspėja, kad tai gali būti sukčiavimo atvejis. Tiesa, net jeigu tie žmonės iš tiesų turėtų ir norėtų siųsti tuos paukščius, jie gali būti sulaikyti pasienyje.

„Galima įtarti, kad tai sukčiavimo atvejis, kuomet iš galimo pirkėjo prašoma sumokėti pinigus už neaišku ar apskritai egzistuojančią prekę. Tačiau net jei ir iš tiesų būtų ketinama atsiųsti minimus paukščius, reiktų žinoti, kad gyvūnų siuntimasis iš trečiųjų šalių yra sudėtinga procedūra. Pavyzdžiui, minėti paukščiai gali būti saugomi pagal „Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją“ (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora – CITES), kurią yra ratifikavusi ir Lietuva, tad net ir bandant atsiųsti tokius gyvūnus jie greičiausia būtų sulaikyti ir konfiskuoti, jei neturėtų specialių sertifikatų ir kitų privalomų dokumentų“, – aiškino VMVT specialistė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos