Tačiau galutinis sprendimas dėl VAE statymo bus priimtas tik 2015 metų kovą.
„Be abejo, gali pasitraukti, – žurnalistų paklaustas, ar ir po koncesijos sutarties pasirašymo kuri nors valstybė gali pasitraukti iš projekto, kalbėjo A.Sekmokas. – FID (Final investment decision, kuris bus priimtas preliminariai iki 2015 metų kovo – 15min.lt) reiškia maksimalius įsipareigojimus, iki tol maksimalių įsipareigojimų nėra.“
Jokių baudų už pasitraukimą iš projekto iki FID nėra numatoma.
Elektrinės projektavimas truktų apie 2,5 metų, o galutinis investuotojų įsipareigojimas būtų pasirašytas iki 2015-ųjų kovo pabaigos. Iki to laiko turi būti susitarta su Latvija ir Estija bei kitais galimais partneriais.
A.Sekmokas šį pirmadienį pareiškė, kad pasirašius koncesijos sutartį dėl naujos AE, būtų atliekami projektavimo darbai. Pirmasis truktų apie 12 mėnesių ir kainuotų, anot jo, 83 mln. eurų, antrasis – 200 mln. eurų kainuosiantis etapas truktų apie 18 mėnesių. Projektavimo darbai apimtų projekto techninį parengimą, aikštelės paruošimą.
Trečiadienį po Vyriausybės posėdžio A.Sekmokas patikslino – tai tik preliminarūs skaičiai, iš tiesų kol kas nėra aišku, ar būtent tokios sumos reikės projektavimo darbams. Finansuoti darbus turėtų naujai sukurta projekto įgyvendinimo bendrovė, kurią turėtų sudaryti Lietuva, Latvija, Estija, „Hitachi“ ir kiti galimi, bet neįvardijami dalyviai. Nauja bendrovė bus įsteigta iki koncesijos sutarties pasirašymo.
„Projekto bendrovė yra atvira daugeliui dalyvių, – pirmiausiai Lietuvai, „Hitachi“, regioniniams partneriams. Bet tuo mes neapsiribojame. Ateityje galėtų prisijungti ir kiti projekto dalyviai, – pavyzdžiui, Lenkija ar kuri kita Europos bendrovė, kuri dalyvautų viena ar kita forma“, – kalbėjo energetikos ministras.
„Iš tikrųjų tas skaičius nėra tiksliai apibrėžtas, yra tam tikros prognozės. Tai yra dar derybų klausimas, tiek su regioniniais partneriais, tiek su „Hitachi“. Ta bendrovė turėtų turėti galimybę finansuoti. Kaip tas bus kapitalas surinktas, tai yra kita tema, šiandien mes susikoncentruojam būtent į koncesijos sutarties pasirašymą, kadangi yra ribotas laikas – birželio 28 diena (numatyta pagal įstatymą). Šito neįgyvendinus strigtų apskritai projektas“, – kalbėjo A.Sekmokas.
Lietuva įsipareigojimus tiesiogiai prisims tik pagal koncesijos sutartį, o ne pagal kitas susijusias sutartis. Teigiama, kad tokia aplinkybė paaiškėjo derybų su „Hitachi“ metu.
Be to, Finansų ministerija pateiks išvadą, kokia yra rizika tarp valstybės ir projekto bendrovės (koncesininko) pasiskirstymo ir kokios yra valstybės galimybės prisiimti išlaidas.
Anot premjero Andriaus Kubiliaus, siekiama, kad 2020-2022 metais pastačius naują AE, jos gaminama elektra kainuotų 18-22 centus už kilovatvalandę, iki 2028 metų – 12-15 centų, o nuo 2038 metų – 7-10 centų.
Nauja atominė turėtų pradėti veikti 2020-2022 m.