Girna po kaklu – bankrutuojantys regionai
Pašnekovas pažymi, kad Rusijos konsoliduotąjį biudžetą sudaro federalinis bei regionų biudžetai, o pastaruosiuose – daug rimtų bėdų.
„Rusijos ekonomistų skaičiavimais, 20 iš 83 regionų yra bankrutavę. Bankrutavusių regionų palaikymui reikia atseikėti finansų iš federalinio biudžeto, antraip jie visiškai nusibaigs“, – kalba pašnekovas.
Karas Ukrainoje tuština rezervus
Rusijos biudžeto pajamos mažėja, o išlaidos karinėms ir saugumo struktūroms, kurios, skirtingais skaičiavimais, ir taip sudaro 18–36 proc. biudžeto, didėja dėl karo Ukrainoje, pastebi ekonomistas.
Nuo karo Ukrainoje pradžios Rusijos centrinio banko rezervai sumažėjo nuo 524 mlrd. iki 361 mlrd. JAV dolerių., taigi, apie 30 proc.
„Jei skaičiuotume nuo karo Ukrainoje pradžios, Rusijos centrinio banko rezervai per tą laiką sumažėjo nuo 524 mlrd. iki 361 mlrd. JAV dolerių., taigi, apie 30 proc.
Rusijos biudžetas šiuo metu yra deficitinis, tad jie savo biudžetą gali finansuoti tik iš šių rezervų. Kol biudžetas bus deficitinis, tol rezervai po truputį mažės“, – sako V.Katkus.
Vakarų sankcijos didina Rusijos ekonomikos jautrumą
Greta prastėjančios bendros ekonominės situacijos pasaulyje, stagnuojančios Kinijos ekonomikos, žaliavų kainų nuopuolio, Ukrainos karo dedamosios, Rusijos ekonomikos jautrumą didina ir Vakarų sankcijos.
„Sankcijų poveikis visoje šioje situacijoje yra 10–15 proc., panašiai, kaip ir karo Ukrainoje. Rusijos įmonės negali skolintis užsienio rinkose, o tai prisideda prie sunkios Rusijos įmonių būklės.
Rusijos įmonės ir bankai per pastaruosius 18 mėn. sugrąžino 170 mlrd. JAV dolerių skolų. Šiais metais jos dar turės sugrąžinti 86 mlrd., kitais – 104 mlrd. JAV dolerių. Tarp skolas privalančių sugrąžinti įmonių – beveik visos didžiosios Rusijos valstybinės kompanijos („Gazprom“, „Rosneft“, „Gazprom neft“, „Rusijos geležinkeliai“)“, – pažymi ekonomistas.
Tai reiškia, kad, esant deficitiniam biudžetui, Rusijos finansinė padėtis itin pablogės 2017-aisiais.
Pašnekovas skaičiuoja, kad Rusijos rezervą sudaro apie 361 mlrd., o šiais ir kitais metais reikia sugrąžinti apie 200 mlrd. JAV dolerių skolų. Tai reiškia, kad, esant deficitiniam biudžetui, Rusijos finansinė padėtis itin pablogės 2017-aisiais.
„Net Rusijos ekonomistai išsigandę, kad iki to laiko gali baigtis visi Rusijos rezervai.
Rusijai taip pat neparduodamos technologijos, tad šalis neturi jokio vidinio augimo šaltinio, kuris galėtų padėti patempti visą ekonomiką“, – sako V. Katkus.