„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Net Rusijos ekonomistai su baime laukia 2017-ųjų – gresia juodžiausias ekonominis laikotarpis

Vakarų sankcijos Rusijai nėra tiek veiksmingos, kaip kartais bandoma įteigti. Tačiau dalis priežasčių, dėl kurių Rusijos ekonomika iš tiesų grimzta į dugną, turėtų kelti nerimą visam pasauliui. Taip, įvardydamas didžiausias Rusijos ekonomikos problemas, naujienų portalui LRT.lt sako ekonomistas Valdemaras Katkus.
Temos: 1 Rusija

Girna po kaklu – bankrutuojantys regionai

Pašnekovas pažymi, kad Rusijos konsoliduotąjį biudžetą sudaro federalinis bei regionų biudžetai, o pastaruosiuose – daug rimtų bėdų.

„Rusijos ekonomistų skaičiavimais, 20 iš 83 regionų yra bankrutavę. Bankrutavusių regionų palaikymui reikia atseikėti finansų iš federalinio biudžeto, antraip jie visiškai nusibaigs“, – kalba pašnekovas.

Karas Ukrainoje tuština rezervus

Rusijos biudžeto pajamos mažėja, o išlaidos karinėms ir saugumo struktūroms, kurios, skirtingais skaičiavimais, ir taip sudaro 18–36 proc. biudžeto, didėja dėl karo Ukrainoje, pastebi ekonomistas.

Nuo karo Ukrainoje pradžios Rusijos centrinio banko rezervai sumažėjo nuo 524 mlrd. iki 361 mlrd. JAV dolerių., taigi, apie 30 proc.

„Jei skaičiuotume nuo karo Ukrainoje pradžios, Rusijos centrinio banko rezervai per tą laiką sumažėjo nuo 524 mlrd. iki 361 mlrd. JAV dolerių., taigi, apie 30 proc.

Rusijos biudžetas šiuo metu yra deficitinis, tad jie savo biudžetą gali finansuoti tik iš šių rezervų. Kol biudžetas bus deficitinis, tol rezervai po truputį mažės“, – sako V.Katkus.

Vakarų sankcijos didina Rusijos ekonomikos jautrumą

Greta prastėjančios bendros ekonominės situacijos pasaulyje, stagnuojančios Kinijos ekonomikos, žaliavų kainų nuopuolio, Ukrainos karo dedamosios, Rusijos ekonomikos jautrumą didina ir Vakarų sankcijos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos gyventojams – sunkūs laikai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos gyventojams – sunkūs laikai

„Sankcijų poveikis visoje šioje situacijoje yra 10–15 proc., panašiai, kaip ir karo Ukrainoje. Rusijos įmonės negali skolintis užsienio rinkose, o tai prisideda prie sunkios Rusijos įmonių būklės.

Rusijos įmonės ir bankai per pastaruosius 18 mėn. sugrąžino 170 mlrd. JAV dolerių skolų. Šiais metais jos dar turės sugrąžinti 86 mlrd., kitais – 104 mlrd. JAV dolerių. Tarp skolas privalančių sugrąžinti įmonių – beveik visos didžiosios Rusijos valstybinės kompanijos („Gazprom“, „Rosneft“, „Gazprom neft“, „Rusijos geležinkeliai“)“, – pažymi ekonomistas.  

Tai reiškia, kad, esant deficitiniam biudžetui, Rusijos finansinė padėtis itin pablogės 2017-aisiais.

Pašnekovas skaičiuoja, kad Rusijos rezervą sudaro apie 361 mlrd., o šiais ir kitais metais reikia sugrąžinti apie 200 mlrd. JAV dolerių skolų. Tai reiškia, kad, esant deficitiniam biudžetui, Rusijos finansinė padėtis itin pablogės 2017-aisiais.

„Net Rusijos ekonomistai išsigandę, kad iki to laiko gali baigtis visi Rusijos rezervai.

Rusijai taip pat neparduodamos technologijos, tad šalis neturi jokio vidinio augimo šaltinio, kuris galėtų padėti patempti visą ekonomiką“, – sako V. Katkus.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs