Šie svarstymai paaiškėjo po prezidento Gitano Nausėdos susitikimo su Seimo valdybos nariais antradienį.
Tai tikrai sujaudino visus.
Anot susitikime buvusios konservatorės Irenos Degutienės, nuogąstavimu dėl pensijų didinimo pasidalino pats G.Nausėda.
„Šitą frazę pasakė pats prezidentas, kad pagal šiandien galiojantį įstatymą numatyta, kad jeigu bendrasis vidaus produktas neauga, tai indeksavimo neturi būti“, – 15min sakė politikė.
Šiais metais siaučiant koronaviruso pandemijai prognozuojamas BVP smukimas.
„Tai tikrai sujaudino visus, manyčiau“, – pridūrė ji.
Anot I.Degutienės, iš Vyriausybės šios informacijos iki šiol nebuvo girdėti.
Šiuo metu vidutinė pensija siekia apie 380 eurų.
Bandys keisti įstatymą?
Seimo valdantieji sutaria, kad jeigu ekonomika iš tikrųjų smuks, teks pakeisti Socialinio draudimo pensijų įstatymą, jog pensijas būtų galima indeksuoti.
„Labai sunku pasakyti, ar išvis ką nors reikės keisti, nes klausimas, ar mūsų ekonomika iš tikrųjų šiemet smuks“, – 15min sakė valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.
Finansų ministerija prognozuoja, kad Lietuvos ekonomika šiemet susitrauks 7 procentais. Tiesa, prognozė daryta dar birželį, ji bus atnaujinta rugsėjo viduryje.
„Valstiečių“ lyderis tvirtino, jog jeigu BVP vis dėlto mažės, įstatymas rudenį bus pakeistas, kad pensijos ir toliau augtų.
„Įstatymas yra toks, koks yra. Mano įsitikinimu, gali reikti tą įstatymą šiek tiek taisyti, kad indeksavimas įvyktų, net jeigu mums pritrūks kelių dešimčių procentų ekonomikos augimo“, – kalbėjo R.Karbauskis.
„Visa tai nekeičia fakto, kad pinigų indeksavimui mes surasime“, – pridūrė jis.
R.Karbauskis teigė, kad su premjeru Sauliumi Skverneliu šios situacijos dar neaptarė, bet tvirtino esąs įsitikinęs, jog ministras pirmininkas pasakytų tą patį – pensijos kitąmet augs.
15min šia tema trečiadienio rytą raštu paklausė premjero komentaro. Gavę atsakymą, iš karto jį publikuosime.
„Socialdarbiečiai“ – už įstatymo keitimą
Valdančiųjų „socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas pareiškė, kad su Socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu jau sutarta dėl įstatymo keitimo.
„Pagal indeksavimo įstatymą yra paminėta, kad jos indeksuojamos tik tuomet, kai auga BVP. Jeigu jis būtų minusinis, teoriškai negalėtume indeksuoti, bet jau esame suderinę su ministru, kad pataisysime įstatymą“, – 15min tvirtino G.Kirkilas.
Trečiadienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė „socialdarbietė“ Rimantė Šalaševičiūtė sakė, kad su L.Kukuraičiu tolesnio pensijų indeksavimo galimybė aptarta dar antradienį per komandiruotę į Telšius.
Tuo metu konservatorė Monika Navickienė ragino komitetą kreiptis į Vyriausybę paaiškinimų, ar kitų metų biudžeto projekte yra numatyta lėšų pensijų indeksavimui, kol kas nesiveliant į diskusijas dėl įstatymo keitimo.
„Aš suprantu, kad su ministru vienoj ar kitoj mašinoj padiskutuojama, bet turi būti komiteto kreipimasis“, – kalbėjo Seimo narė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministro atstovė Eglė Samoškaitė 15min teigė, kad sprendimas dėl tolesnio pensijų indeksavimo galutinai dar nėra priimtas, nes kitų metų valstybės ir „Sodros“ biudžeto projektas dar nėra suderintas.
Finansų ministro Viliaus Šapokos patarėja Raminta Stanaitytė-Česnulienė 15min sakė, kad dėl tolesnio pensijų indeksavimo kitąmet dar vyksta diskusijos.
„Kitą savaitę skelbsime atnaujintas makroekonomikos prognozes, tuomet galėsime ieškoti konkrečiu sprendimų. Galutinis sprendimas bus pasiūlytas kartu su biudžeto projektu.
Pastarojo esmė nesikeičia – pirmiausiai turime apsaugoti pažeidžiamiausius ir valstybės pinigus investuoti į ateitį, inovacijas, keisti ekonomikos struktūrą, kurti pridėtinę vertę“, – teigė V.Šapokos atstovė.