Nieko nepirkimo diena – proga pradėti taupyti didesniems tikslams

Paskutinį lapkričio šeštadienį minima Nieko nepirkimo diena, skatinanti susimąstyti apie mūsų vartojimo įpročius ir jų poveikį aplinkai, visuomenei bei ekonomikai. Plačiau apie šios dienos siūlomas galimybes pasakoja „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius, rašoma „Luminor“ pranešime spaudai.
Finansai
Finansai / Shutterstock nuotr.

Paskutinį lapkričio penktadienį Šiaurės Amerikoje ir paskutinį lapkričio šeštadienį visose kitose šalyse yra minima Nieko nepirkimo diena. Ji pradėta minėti dar 1992 m., kai šią protesto formą inicijavo kanadietis menininkas Tedas Dave'as. Šią dieną žmonės kviečiami sustoti ir nieko nepirkti 24 valandas, taip atkreipiant dėmesį į per didelio vartojimo keliamas problemas.

Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, tuo pačiu metu prasideda didžiųjų išpardavimų sezonas – prekybos centrai mus vilioja nuolaidomis, vitrinose mirga prieššventiniai pasiūlymai. Tačiau šalia šios tendencijos ryškėja ir kita – noras vartoti atsakingiau.

Susimąstyti apie vartojimo prasmę

„Nieko nepirkimo diena – tai puikus metas sustoti, kai aplinkui prasideda pirkimo karštinė. Taip pat tai metas pagalvoti apie savo finansinius įpročius. Juk kuo daugiau vartojame, tuo dažniau priimame neapgalvotus sprendimus, vėliau apsunkinančius mūsų asmeninį biudžetą ir ilgalaikį finansų planavimą“, – sako E.Jurevičius.

Ekspertas pažymi, kad sąmoningas vartojimas yra ne tik aplinkosauginio, bet ir finansinio raštingumo dalis.

„Nieko nepirkti, kad ir vieną dieną, gali būti labai naudinga. Tai gali tapti proga atkreipti dėmesį į savo išlaidas ir tai, kas mums iš tiesų svarbu, galbūt net pradėti taupyti didesniems tikslams. Taip pat šį laiką galima išnaudoti savo asmeninio biudžeto susidarymui, jei to dar nesate padarę. Tokie įpročiai padės išvengti impulsyvių emocinių pirkimų ne tik vieną parą, bet ir ilguoju laikotarpiu“, – teigia E.Jurevičius.

Alternatyvos pirkinių karštinei

Nieko nepirkimo diena siūlo alternatyvą apsipirkinėjimui – atsigręžti į paprastesnius dalykus: daugiau laiko praleisti su šeima ar draugais, užsiimti mėgstama veikla, peržiūrėti, ką jau turite ir susimąstyti, ar tikrai reikia naujų pirkinių. Ši diena yra puiki proga pagalvoti ir apie Kalėdų laikotarpį bei tai, kaip per jį ketinate pradžiuginti savo artimuosius. Galbūt šiemet kai kurias dovanas galėsite pagaminti patys arba vietoje dovanų nustebinti mylimus žmones savo laiku ir dėmesiu.

„Luminor“ ekspertas taip pat skatina apsvarstyti galimybes investuoti į patirtis ar taupyti ilgalaikiams tikslams, o ne rinktis trumpalaikį pasitenkinimą perkant dažnai iš tikrųjų net nereikalingus daiktus.

„Per didelis vartojimas ne tik apsunkina mūsų finansus, bet ir prisideda prie gamtos taršos. Na, o atsakingai peržiūrėdami savo išlaidas galime ne tik kurti tvaresnę aplinką, bet ir jaustis ramiau dėl savo finansinio stabilumo“, – priduria E.Jurevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų